Ogłoszenia duszpasterskie 10.10.2021

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE XXVIII Niedziela Zwykła – 10.X.2021 rok

 

W dzisiejszą niedzielę obchodzimy XXI Dzień Papieski pt. „Nie lękajcie się”. Wspominamy naszego wielkiego rodaka Świętego Jana Pawła II. Jego pomniki wykonane z różnych materiałów można spotkać w wielu miejscach na świecie. W Polsce mamy również żywy pomnik, którym jest Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia. Fundacja ta pomaga zdolnej, ale ubogiej młodzieży rozwijać talenty i zainteresowania. Dzisiaj zbierane są ofiary na ten cel. Zechciejmy jej pomóc, aby razem budować żywy pomnik dla Świętego Jana Pawła II. Pamiętajmy też o nauczaniu, które zostawił nam papież Polak. Chętnie wracajmy do jego myśli, dokumentów i książek. Dziękujemy Bogu za wieloletnią posługę papieża Polaka, a jednocześnie prosimy o jego wstawiennictwo, abyśmy wytrwali na wytyczonej przez niego drodze.

 

1.Wszystkim działającym w parafii Wspólnotom Apostolskim, naszym parafianom i miłośnikom Bazyliki serdecznie dziękujemy za liczny udział w ostatnich uroczystościach odpustowych i powitaniu w naszej świątyni   Księdza biskupa Krzysztofa Wrodarczyka nowego ordynariusza diecezji. Modliliśmy się z księdzem biskupem na Kalwarii Bydgoskiej, w domu Jubileuszowym Jana Pawła II. Ksiądz biskup spotkał się także z niektórymi pracownikami Fundacji Wiatrak oraz z proboszczami dekanatu Bydgoszcz Fordon. Podczas odpustowej Mszy św. nowy biskup bydgoski polecał opiece Bożej naszą parafię i wszystkie Boże dzieła, które przez XXXVIII lat istnienia parafii gromadzą nas dla chwały Bożej w murach tej świątyni. Za oddany hołd Naszej Patronce Maryi, Królowej Różańca św. składamy serdeczne Bóg zapłać.

2.Trwa miesiąc poświęcony Matce Bożej Różańcowej. W kościołach i we wspólnotach rodzinnych trwa modlitwa różańcowa. Biorąc do rąk różaniec prośmy przez wstawiennictwo Bożej Rodzicielki o miłosierdzie dla nas i całego świata. Nabożeństwa Różańcowe dla dorosłych codziennie o godz.18.00. W sposób specjalny chcemy wdrażać do codziennej modlitwy różańcowej najmłodszych parafian. Różańcowe nabożeństwa dla dzieci w poniedziałki środy i piątki o godz. 17.30.

Poświęcenie różańcy dla dzieci z klas trzecich dziś podczas Mszy św. o godz. 11.30.

  1. W sobotę 16 października, przypada 43. rocznica wyboru Kardynała Wojtyły na Stolicę Piotrową. W naszej Bazylice, która jest kościołem papieskim podczas wszystkich Mszy św. a zwłaszcza w różańcu św. będziemy dziękować Bogu za szczególny dar Wielkiego Papieża. Przypomnijmy liturgiczne wspomnienie św. Jana Pawła II przypadnie 22 października.
  2. W sobotę jak każdego 16 dnia miesiąca zapraszamy wszystkich parafian na wieczorną Mszę św. w połączeniu z modlitwami przez wstawiennictwo Świętego Jana Pawła II. Po Mszy św. przy relikwiarzu świętego okolicznościowe modlitwy połączone z odczytaniem przyniesionych próśb i podziękowań i uszanowaniem relikwii św. Jana Pawła II.
  3. Duszpasterz akademicki ogłasza, że:

Rozpoczął się nowy rok akademicki. Mieszcząca się na terenie naszego dekanatu V Bydgoszcz Fordon Politechnika Bydgoska im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich obchodziła w tym roku 71. rocznicę istnienia i działalności Uczelni. Z tej racji dzisiaj o godz. 13:00 w naszym Sanktuarium zostanie odprawiona Msza święta w intencji wspólnoty Uczelni w nowym roku akademickim z udziałem Władz, Profesorów, Studentów i Pracowników. Zapraszamy do wspólnej modlitwy.

                Za tydzień w niedzielę rozpoczynamy Rekolekcje Akademickie na dobry początek. Prowadzić je będzie o. Mariusz Wójtowicz OCD ze zgromadzenia Ojców Karmelitów Bosych – ceniony rekolekcjonista i bloger, który podczas każdej Mszy świętej będzie głosił Słowo Boże i zapraszał na kolejne dni: poniedziałek, wtorek i środę na godz. 20:00 do kaplicy. Dodatkowe informacje na stronie Martyrii i plakatach w gablocie kościoła.

Również za tydzień na Mszy świętej o godz. 18:30 przeżywać będziemy Ogólnobydgoską Inaugurację Roku Akademickiego, z obecnością władz wszystkich uczelni wyższych naszego miasta. Zapraszamy do wspólnej modlitwy.  

6.”Martyria” zaprasza na dwu-weekendowy kurs przedmałżeński pt. „Co i jak, zanim powiesz TAK!”. Jest to czas intensywnego przygotowania do sakramentu małżeństwa. Prowadzący zespół, w skład którego wchodzą małżonkowie, doradcy życia rodzinnego, specjaliści z zakresu terapii oraz kapłan zapewniają 30 godzin pogłębiania relacji, odkrywania zasobów i wyzwań, które stają przed związkiem i budowania żywej więzi z Bogiem. Spotkania odbędą się w naszej parafii w terminach 15-17 października i 5-7 listopada. Szczegóły i zapisy na internetowej stronie www.coijak.org.pl

7.Zbliżający się listopad to czas modlitwy za zmarłych. Chcemy ich objąć pamięcią modlitewną z imienia i nazwiska. Wymienianki jednorazowe przyjmujemy do 15 listopada i łączymy je z modlitwą różańcową w dniach od 2-15 listopada o godz.   bV~ZA17:45. Wymienianki roczne przyjmujemy do końca listopada i modlimy się za tych zmarłych przez cały rok liturgiczny zawsze przed Mszą Św. niedzielną o godz. 9:40. Formularze wymienianek wyłożone są na ławkach. Zachęcamy do modlitwy tak bardzo potrzebnej tym, którzy odeszli już do Pana.

8.Zapraszamy na katechezy neokatechumenalne, które są głoszone w każdy wtorek i czwartek w Domu Jubileuszowym Fundacji „Wiatrak”. Cykl katechez potrwa do końca listopada. Rozpoczęcie o godz. 19:15 w kaplicy na drugim piętrze. Wejście główne znajduje się od ul. Licznerskiego. 

  1. Przygotowana została nowa Księga Intencji Mszalnych na rok 2022. Zatem w kancelarii parafialnej przyjmujemy już nowe intencje Mszy św. na rok 2022. Intencje zamawiać można tylko w biurze parafialnym w godzinach urzędowania.

10.Prasa: Zachęcamy do kupna i lektury Przewodnika Katolickiego. W najnowszym wydaniu: Różaniec, modlitwa ewangeliczna, Synod może nas ponownie nauczyć słuchać, a wizyta ad limina nie jest wezwaniem na dywanik – wywiad z abp Stanisławem Gądeckim. Ataki na papieża – gdzie tkwi problem?

11.Wszystkim osobom uczestniczącym dziś w świętej liturgii w naszym Sanktuarium Królowej Męczenników Kalwarii Bydgoskiej życzymy miłej niedzieli i obfitych łask Bożych w rozpoczętym kolejnym tygodniu różańcowego miesiąca października.

Podziękowanie dla Dobroczyńców naszej Parafii

Składamy serdeczne podziękowania za zrozumienie bieżących potrzeb naszej parafii w aktualnej sytuacji związanej z pandemią. Dziękujemy za ofiary składane do skarbon w kościele jak i te które zostały przelane na konto bankowe naszej parafii:

  74 1090 1072 0000 0001 0261 7319.