Ogłoszenia duszpasterskie 10.07.2022

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – 15 Niedziela Zwykła – 10.VII.2022 rok

 

 1. Dziś przypada piętnasta niedziela w ciągu roku. Na drogach wakacyjnego odpoczynku niech nie zabraknie spotkania z Bogiem w czasie Eucharystii. Pamiętajmy o niedzielnym obowiązku uczestnictwa we Mszy Świętej. Znajdźmy także czas na osobistą adorację Najświętszego Sakramentu i modlitwę, aby umacniać wieź ze Zbawicielem.
 2. Jutro 11 lipca, przypada święto św. Benedykta (480-547), opata, patrona Europy. Założony przez niego zakon benedyktynów przyczynił się do znacznego pogłębienia życia religijnego w Kościele, ale i szeroko rozumianej kultury. Ora et labora – Módl się i pracuj! – to sposób św. Benedykta na dobre chrześcijańskie życie. Do Polski benedyktyni przybyli wraz ze św. Wojciechem (†997). Najbardziej znanym opactwem benedyktyńskim jest u nas Tyniec. Swoim pięknem przyciąga też niewielki benedyktyński klasztor w wielkopolskim Lubiniu. Warto te miejsca odwiedzić podczas letnich wędrówek.
 3. W środę 13 lipca po Mszy o 18.30 trzeci w tym roku Dzień Fatimski z Mszą św. i różańcem dookoła kościoła. Zapraszamy wszystkich czcicieli Matki Bożej i wszystkich Parafian. Przynieśmy ze sobą różańce, lampiony, świece lub znicze.
 4. Nie wszyscy wyjechali na wakacje. Może znamy jakąś wielodzietną rodzinę, którą należy wesprzeć, pomagając dzieciom w wyjazdach na kolonie, obóz, wycieczkę, rekolekcje czy pielgrzymkę. Mamy być świadkami miłości miłosiernej, niech to zatem będzie nasza odpowiedź na Chrystusowe wezwanie: „Darmo otrzymaliście, darmo dawajcie” i na innym miejscu: „Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili”.
 5. Duszpasterstwo akademickie Martyria zaprasza na cykl wakacyjnych wydarzeń:
 • Piesza pielgrzymka na Jasną Górę z grupą „Przezroczystą” w dniach 21-31 lipca. Koszt 120 zł. Zapisy przez formularz zgłoszeniowy, zamieszczony na stronie internetowej duszpasterstwa. Spotkanie dla zapisanych na pielgrzymkę odbędzie się za tydzień, w niedzielę, o godz. 18:00 w sali duszpasterstwa.
 • Jak co roku, wychodzimy do parafian z propozycją składania intencji do specjalnie przygotowanej „skrzyni pielgrzyma”. Każdego dnia pielgrzymki modlić się będziemy w powierzonych nam intencjach, a na Jasnej Górze zostanie odprawiona Msza święta we wszystkich prośbach i podziękowaniach parafian. Formularze wyłożone są na skrzyni.
 • W dniach 20-21 sierpnia – 3 sztafetowa pielgrzymka biegowa na Jasną Górę. Każdy z uczestników ma do pokonania 10 kilometrów w czasie 70 minut, wybierając dowolny odcinek na mapie pielgrzymki. Szczegóły, regulamin i zapisy na stronie Martyrii. 
 • W dniach 24-31 sierpnia – studencki wyjazd w Tatry. Informacje i zapisy u ks. Piotra.
 1. W sobotę, 16 lipca, przypada liturgiczne wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel, popularnie zwanej Matką Bożą Szkaplerzną. Na tej górze duchowi synowie proroka Eliasza oddawali się gorliwej modlitwie. W tan sposób narodził się zakon karmelitański, który w XII wieku ze względu na prześladowania przeniósł się do Europy.
 2. Z kultem Matki Bożej z Góry Karmel związany jest szkaplerz. W 1251 roku Maryja objawiła się Szymonowi Stockowi (generałowi zakonu karmelitów). Zapewniła wówczas, że kto będzie nosił ten znak, nie zazna ognia piekielnego. W czasie Mszy Świętej o godz. 8.30 kolejne osoby z naszej wspólnoty przyjmą znak szkaplerza. Zapraszamy serdeczniej na wspólną modlitwę przez wstawiennictwo Matki Zbawiciela.

8.Dziękujmy Parafianom i Sympatykom naszej bazyliki za kolejne ofiary, które w tym tygodniu wpłynęły na konto, zostały przekazane osobiście, na tacę czy do skarbon w kościele i kaplicy. Bóg zapłać!

 1. Nasza parafia od ponad dwu lat jest w projekcie Caritas – Rodzina Rodzinie, który polega na objęciu wsparciem rodzin poszkodowanych w wyniku konfliktu zbrojnego w Syrii. Pomagamy rodzinie Cherchian z Aleppo, którzy są ormiańskimi chrześcijanami. Ofiary na ten cel można składać do puszki przy relikwiarzu św. Faustyny po lewej stronie. Za wszystkie ofiary składamy serdeczne Bóg zapłać.

10.W tym roku zgodnie z fordońską tradycją równolegle do trwającej jasnogórskiej pieszej pielgrzymki diecezjalnej wyrusza w lipcu w dniach 17 lipca – 24 lipca 2022 roku DEKANALNA PIELGRZYMKA między parafiami Fordonu. We wtorek 19 lipca z Parafii św. Faustyny pielgrzymka przejdzie do naszego kościoła a w środę 20 lipca po Mszy św. o godz. 18.30 przejdzie z naszej świątyni do kościoła św. Marka. Zapraszamy wszystkich do wspólnego spotkania i modlitwy.   Dokładny plan między parafialnego pielgrzymowania będzie w gablotach kościoła.

 1. Kiedy w czasie wędrówek wakacyjnych i urlopowych będziemy nawiedzali świątynie, sanktuaria, klasztory, pamiętajmy o godnym stroju, by w ten sposób dać świadectwo szacunku dla miejsc świętych. W języku biznesowym używa się określenia dress code dla nazwania pewnego kanonu stroju i wyglądu. Warto pomyśleć, że taki dress code obowiązuje także w kościele, a jego podstawą jest godność miejsca, do którego wchodzimy.
 2. Z prasy polecamy Przewodnik Katolicki. Zachęcamy do lektury.
 3. Wszystkim solenizantom i jubilatom tego tygodnia życzymy doświadczenia bliskości Boga i opieki Matki Najświętszej, a korzystającym z wakacyjnego odpoczynku, bezpiecznych urlopów i umocnienia sił fizycznych oraz duchowych.

14.Zmarli: śp.  Dariusz Starzecki; śp. Gabriela Jankowska – wieczny odpoczynek racz dać im, Panie!

15.Wszystkim naszym parafianom, gościom i sympatykom życzymy miłego niedzielnego wypoczynku i błogosławionego tygodnia.