Ogłoszenia duszpasterskie 10.04.2023

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – PONIEDZIAŁEK WIELKANOCNY 10.IV.2023 rok

 1. Drodzy Parafianie oraz wszyscy miłośnicy naszej Fordońskiej Bazyliki. Jeszcze raz w radosną Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego życzymy Wam z całego serca, aby te Święta wybrzmiały wielką nadzieją oraz doświadczeniem pokoju, który przynosi w darze Chrystus Zmartwychwstały. Niech Pan Jezus napełnia nas wszystkich darami Ducha Świętego, abyśmy byli Jego wiernymi i odważnymi świadkami. W imieniu wszystkich duszpasterzy Bazyliki Królowej Męczenników składamy Wam najserdeczniejsze życzenia oraz dziękujemy za przekazane nam życzenia świąteczne, okazywaną życzliwość oraz wsparcie modlitewne i materialne. Bóg zapłać!
 2. Dzisiaj obchodzimy drugi dzień świąt i drugi dzień w oktawie Wielkanocy – Wielkanocny Poniedziałek. Msze św. według niedzielnego porządku. Liturgiczny okres Wielkanocy będzie trwał aż do Zesłania Ducha Świętego – Zielonych Świąt. Ten pierwszy tydzień Wielkanocy ma tak uroczysty charakter, że nie obchodzimy w tym czasie żadnych innych uroczystości. W ten sposób Kościół podkreśla fundamentalne znaczenie zmartwychwstania Chrystusa dla chrześcijaństwa. Cieszmy się więc i radujmy największym cudem Pana Jezusa, który na powrót otwiera nam bramy nieba. Postarajmy się jednak, aby formy tej radości i kultura naszej zabawy, zwłaszcza w ten lany poniedziałek, były godne i roztropne.
 3. W najbliższą niedzielę, tydzień po Wielkanocy na prośbę i polecenie Świętego Jana Pawła II czcimy Miłosierdzie Boże. Obraz Jezusa zatytułowany „Jezu ufam Tobie” ma w naszej parafii wielu czcicieli. Ojciec Święty Jan Paweł II w roku dwutysięcznym kanonizował Siostrę Faustynę i cały świat polecił na trzecie tysiąclecie opiece Miłosierdzia Bożego. Przy okazji przypomnijmy, że w naszej Bazylice w każdy czwartek   o godz. 830 odprawiamy Mszę św. dla czcicieli Miłosierdzia Bożego. Każdego dnia o godz. 15.00 odmawiamy w kaplicy Koronkę ku czci Miłosierdzia Bożego. Dołączmy do czcicieli Miłosierdzia Bożego. Za tydzień w Niedzielę Miłosierdzia Bożego ks. Biskup Bydgoski będzie konsekrował w naszym dekanacie kościół pw. św. Mateusza. Uroczystość rozpocznie się Mszą św. o godz. 12.00.
 4. Dla wielu z nas przeżywane święta to czas umacniania więzi rodzinnych.   W te święta życzmy sobie i my wielkoduszności i wspaniałomyślności w życiu i postępowaniu z bliźnimi.   Jak to wewnętrznie wyzwala, czyniąc człowieka naprawę wolnym, a jednocześnie bliskim i braterskim.
 1. W tym tygodniu w związku z Oktawą Świąt Zmartwychwstania Pańskiego w najbliższy piątek, nie obowiązuje nas wstrzemięźliwość od spożywania potraw mięsnych.
 2. Sejm RP w 2019 roku ustanowił, Święto Chrztu Polski, które ma na celu „upamiętnienie chrztu Polski dokonanego 14 kwietnia 966 r. Zachęcamy 14 kwietnia w najbliższy piątek do wieszania flag narodowych i zapraszamy na Mszę na g.18.30 z odnowieniem przyrzeczeń chrzcielnych
 3. Centralna Diakonia Społeczna Ruchu Światło-Życie zaprasza w sobotę 15 kwietnia na Bydgoski Marsz Papieski, w intencji ojczyzny oraz obrony dobrego imienia i dziedzictwa Świętego Jana Pawła II. Początek o g.17.00 przy Katedrze. Przemarsz zakończy się Eucharystią w Bazylice o g.18.00.
 4. 8. W ramach świątecznego popołudniowego wypoczynku, może przechadzki czy przejażdżki, pamiętajmy także o chwili modlitwy przy grobach naszych najbliższych, którzy przez chrzest zostali włączeni w Chrystusa i teraz oczekują na pełny udział w Jego zmartwychwstaniu. Odwiedźmy Dolinę Śmierci z modlitewną refleksją powiązaną z sąsiedztwem tamtejszej Drogi Krzyżowej
 5. W tym roku nasza parafia obchodzić będzie czterdziesta rocznicę swego powstania. Główne uroczystości przewidziane sa na dzień 7 października, dokładnie w dzień ustanowienia parafii. Pragniemy duchowo przygotować się na te uroczystości przez udział w organizowanych pielgrzymkach do miejsc świętych. Zapraszamy do udziału w pielgrzymkach do: Częstochowy i Krakowa 9 i 10 czerwca br. do Rzymu, Padwy, Loretto, Montepulciano (O.Pio), Monte Cassino i Asyżu od 16-23 czerwca br.; do Lichenia 8 lipca br. i do Gietrzwałdu 15 lipca br. Informacje na stronie internetowej. Zapisy w kancelarii parafii. Przygotowujemy także pielgrzymkę do Ziemi św. w dniach od 9 do 17 marca przyszłego roku.
 6. Aktualny świąteczny numer „Przewodnika Katolickiego” poleca m.in. następujące artykuły: „O tym co znaczy, że Chrystus wstąpił do piekieł, o znakach Zmartwychwstałego w Ziemi Świętej oraz o problemach związanych z cyfrowym światem. Zachęcamy do lektury katolickiej prasy.
 1. Jutro wielu Parafian wraca do codziennych obowiązków i pracy. Niech wiara w zwycięstwo razem z Chrystusem nad grzechem, szatanem i śmiercią oraz nadzieja udziału w chwale z Nim czynią lepszym każdy dzień, napełniają serca miłością ku Bogu i ku ludziom. Niech Zmartwychwstały Chrystus obdarza nas potrzebnymi łaskami i siłą w codziennym życiu, a także w służbie Panu Bogu, Ojczyźnie oraz polskiej rodzinie.
 2. Dnia 5 kwietnia w wieku 86 lat zmarła Longina Włodarczyk, mama biskupa Krzysztofa Włodarczyka, ordynariusza diecezji bydgoskiej. Uroczystości pogrzebowe jutro w kościele Narodzenia NMP w Rusinowie k. Jarosławca. O godzinie 12.00 Msza Święta i ceremonie pogrzebowe. Istnieje możliwość wyjazdu na uroczystości autokarami, które wyruszą o godz. 7.00. Zapisy poprzez wysłanie SMS-a z imieniem i nazwiskiem na numer telefonu: +48 506 480 080. Należy również podać miejsce, z którego chce się wyruszyć – Bołtucia 5 lub Grodzka 18. Koszt podróży wynosi 80 złotych od osoby (płatność w autokarze).
 3. Zmarli: śp. Stanisław Kwaśniewski, lat 80, zam. ul. Łabendzińskiego, śp. Rafał Kośmirek, lat 50, zam. ul. Gierczak 13. Wieczny odpoczynek racz Jej dać, Panie…
 4. Przeżywamy okres wielkanocny, który jest szczególnym czasem roku liturgicznego. Życzymy, aby tegoroczne Święta Zmartwychwstania Pańskiego były dla nas wszystkich umocnieniem oraz odkryciem na nowo daru Kościoła Domowego, bo Chrystus Zmartwychwstały przychodzi do nas mimo drzwi zamkniętych i pozdrawia słowami „Pokój Wam”.

 

 

 

Ksiądz Biskup przesyła najserdeczniejsze życzenia Wielkanocne

Umiłowani Siostry i Bracia,

Diecezjanie oraz przybywający do nas Goście!

W dniu Wielkanocy liturgia rozpoczyna się słowami: „Zmartwychwstałem i zawsze jestem z Tobą; położyłeś na mnie swą rękę”. Według liturgii są to pierwsze słowa skierowane przez Syna do Ojca po zmartwychwstaniu, po powrocie z nocy śmierci do świata żyjących. Te słowa Jezus Zmartwychwstały kieruje także do każdego z nas: „Zmartwychwstałem i teraz zawsze jestem z tobą”. Jezus żyje i jako żyjący idzie przed nami. Woła nas, byśmy szli za Nim, żyjącym, i byśmy w ten sposób i my odnaleźli drogę życia.Z okazji tych Świąt składamy sobie życzenia. Chrześcijański sposób wyrażania życzeń najbardziej przejawia się w tym, że odnosimy się do prawdy o zmartwychwstaniu naszego Pana i patrząc na Niego, umacniamy się w tym, byśmy nie odrzucali krzyża obecnego w naszym życiu, lecz z tym krzyżem szli za Chrystusem, wierząc, że będziemy mieć udział w Jego zmartwychwstaniu. Ufamy, że mocą Zmartwychwstałego już teraz we wszystkich naszych wzajemnych relacjach i w sposobie podchodzenia do wydarzeń stajemy się ludźmi, którzy nie patrzą tylko na własny interes, nie ulegają presji zachowania własnego życia za wszelką cenę, lecz mają w sobie moc inwestowania i dawania siebie, by służyć życiu: w rodzinie, w parafii, w środowisku pracy.

Te nasze życzenia mają moc spełnienia na tyle, na ile trwamy w łączności z Jezusem, Głową Kościoła – naszą Głową. Troszczmy się więc o ścisły związek z Chrystusem i nie pozwólmy, by cokolwiek nas od Niego odłączyło. Złączeni z Nim i zakorzenieni w Jego tajemnicy paschalnej będziemy ludźmi promieniującymi radością i optymizmem, mającymi w sobie moc życia zdolnego przechodzić przez bramę śmierci i obdarzać innych życiem. Dlatego świętujmy w radości Paschę naszego Pana i naszą Paschę!

Maryja, Matka Pięknej Miłości, niech Was wspiera w drodze do zbawienia!

Na te radosne i pełne nadziei Święta Paschalne Wszystkim z serca błogosławię

+Krzysztof Włodarczyk, Biskup Bydgoski

Modlitwa za Diecezję Bydgoską

Boże, Ojcze Wszechmogący,
dziękujemy Ci za nasz bydgoski Kościół. 
Dziękujemy za wszystkich, 
którzy Go tworzą.
Za każdą wspólnotę parafialną,
każdy klasztor i dom zakonny,
za każde diecezjalne dzieło.
Spójrz łaskawie na:
ojców, matki, młodzież i dzieci,
ludzi chorych i zagubionych,
osoby samotne i tych, którzy utracili wiarę. 
Wylewaj Ducha Świętego na duchowieństwo, 
osoby życia konsekrowanego i wiernych świeckich,
aby sprostali swojemu powołaniu i swojej posłudze. 
Daj nam liczne i dobre powołania
kapłańskie, zakonne i apostolskie.
Umacniaj naszą wiarę,
wlewaj nadzieję i ucz pas kochać,
byśmy z odwagą i ufnością
każdego dnia świadczyli o Ewangelii. 
Maryjo, Matko Pięknej Miłości,
błogosławiony Biskupie Michale
módlcie się za nami.