Ogłoszenia duszpasterskie 10.04.2022

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – Niedziela Palmowa – 10.IV.2022 rok

 

Dziś Niedziela Palmowa. Rozpoczyna się Wielki Tydzień. Wyjątkowy czas w liturgii roku kościelnego.  Liturgia tego dnia jest pamiątką uroczystego wjazdu Jezusa do Jerozolimy pięć dni przed Jego ukrzyżowaniem. Podczas wszystkich Mszy św. poświęcenie palm.

W Wielką Środę całodzienna Spowiedź św. Wielkanocna.   Zaś Triduum Sacrum, święte dni Wielkiego Czwartku, Piątku i Soboty zarezerwujmy dla duchowej uczty, którą ofiarujemy cierpiącemu i umierającemu dla nas Chrystusowi.

W nawiązaniu do starochrześcijańskiego zwyczaju „liturgii stacyjnej” w Rzymie, także i w kościołach bydgoskich, w tegorocznym Wielkim Poście uczestniczyliśmy w „nabożeństwach stacyjnych” połączonych   z peregrynacją relikwii Błogosławionego Michała Kozala Biskupa i Męczennika. Nasza Bazylika na zakończenie tegorocznego Wielkiego Postu jest dziś   wielkopostną „stacją”.   Zachęcamy Parafian i miłośników Bazyliki do uczestniczenia w wybranych przez siebie celebracjach i modlitwach „stacyjnych”. Plan Liturgia Niedzieli Palmowej podany jest w kruchtach kościoła.

 

  1. Dzisiaj Niedziela Palmowa. Rozpoczynamy dzisiaj Wielki Tydzień – pamiątkę męki, śmierci i zmartwychwstania Pana Jezusa. Ostatnie w tym Wielkim Poście Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym dziś o godz.16 w kościele.  Przypominamy, że na wypełnienie przykazania kościelnego dotyczącego przyjęcia Komunii Świętej w okresie wielkanocnym jest czas do Uroczystości Trójcy Przenajświętszej (12 czerwca 2022 roku).

2. Dziś po raz XXI uczestniczyć będziemy w Misterium Męki Pańskiej.  w Dolinie Śmierci o godz. 16.00 i o godz. 20.00 przy pełnym wykorzystaniu efektów świetlnych. Prosimy, by dziś nie parkować samochodów wzdłuż prawej strony świątyni i domu parafialnego. Przy okazji pragniemy poinformować parafian, że w najbliższy czwartek o godz. 17:30 odbędzie się ogólnopolska ekranizacja wydarzeń tegorocznego Misterium w programie pt. „Głos regionów” w TVP3. Cieszymy się, że o naszej parafii, jego budowniczym oraz dziełu Misterium będzie mogła dowiedzieć się cała Polska.       

3. Spowiedź św. Wielkanocna w Wielką Środę od godz. 9.00 –11.00 i od godz. 16.00 – 18.30 z udziałem zaproszonych kapłanów z całego dekanatu. Kartki do spowiedzi można odbierać w zakrystii po każdej Mszy świętej a wśród tygodnia także w biurze parafialnym w godzinach urzędowania. W środę Komunia św. co 15 minut.

4. W naszym Sanktuarium włączamy się w tym roku kolejny raz do tzw.  Nocy Konfesjonałów, akcji społecznej zwracającej uwagę na duchowy wymiar Świąt Wielkiej Nocy. W czasie akcji, w kilkudziesięciu kościołach całego kraju będzie można przystąpić do spowiedzi nawet późną nocą. Noc Konfesjonałów rozpocznie się w naszym Sanktuarium w Wielki Piątek od godz. 21.00 i trwać będzie przez noc do Wielkiej Soboty godz. 8.00 rano.

  1. Kancelaria parafialna w Wielkim Tygodniu będzie czynna od poniedziałku do czwartku. W pozostałe dni po uprzednim uzgodnieniu telefonicznym. Nr telefonu: 512 931 930.
  2. Z całego serca dziękujemy naszym Parafianom za ofiary przekazane w ostatnim czasie na konto parafii z przeznaczeniem na Ukrainę albo składając ofiary do skarbony przy relikwiach św. Siostry Faustyny. Nigdy nie przypuszczaliśmy, że w trudnych dla każdego z nas chwilach tak wielu mamy hojnych darczyńców i ofiarodawców. Za każdy przejaw dobroci serca i złożone ofiary składamy serdeczne Bóg zapłać.
  3. Tak jak tydzień temu pracownicy Warsztatu Terapii Zajęciowej przy Fundacji „Wiatrak” przy wyjściu z kościoła sprzedają swoje prace. Zgromadzone środki pozwolą na urozmaicenie i wzbogacenie oferty edukacyjnej dla uczestników Warsztatów Terapii.
  4. Zapraszamy do obejrzenia blisko stu palm wykonanych i nadesłanych na konkurs „Palma Wielkanocna” dla Centrum Kultury Katolickiej Fundacji Wiatrak. Wystawiliśmy najpiękniejsze prace, które są wykonane przez dzieci i młodzież. Zrealizowane dzieła nawiązują do wielkanocnych polskich tradycji w nawiązaniu do dzisiejszego kontekstu Wielkiego Tygodnia a także w niektórych wykonanych do przyjaźni Polsko – Ukraińskiej. Zachęcamy do zapoznania się z wystawą.
  5. Po okresie pandemii koronawirusa wracamy do naszych uświęconych latami praktyk pielgrzymkowych. Razem z parafia św. Jana organizujemy pielgrzymkę „Drogami Wiary” do Chorwacji i Mejugorie w dniach od 30 kwietnia do 5 maja tego roku. Dziewięciodniowy program pobytu jest i bogaty, i interesujący. Szczegóły na zewnątrz kościoła i w kancelarii parafialnej oraz na stronie internetowej. Serdecznie zapraszamy.
  6. Przewodnik Katolicki w nowej cenie 8 zł., a w nim: Triduum Paschalne we wspólnocie Kościoła Domowego.

11. Zmarli: śp. Kazimiera Cichocka, lat 84, zam. ul. Łochowskiego 4, śp. Piotr Lorenc, lat 70, zam. ul. Stommy 2, śp. Janina Górska, lat 90, zam. ul. Tychoniewicza 2.

 

Ogłoszenia Parafialne – Fundacja „Wiatrak” 10.04.2022 rok.

 

Fundacja i Centrum Kultury Katolickiej „Wiatrak” z okazji nadchodzących Świąt Wielkanocnych życzy Państwu, aby ten czas przyniósł pokój, radość, miłość oraz wzajemną życzliwość. Święto Wielkiej Nocy to czas otuchy i nadziei, czas odradzania się wiary w siłę Chrystusa i w siłę człowieka. Nich zatem spełniona nadzieja, prawdziwa radość i nowe życie – pierwsze dary Paschy Chrystusa  staną się również naszym udziałem.

W tym miejscu również pragniemy podziękować wszystkim, którzy angażują się w nasz rozwój. Wyrażamy ogromną wdzięczność za otwartość serca i gotowość wspierania naszych działań, które od lat służą fordońskiej społeczności. To dzięki zaangażowaniu i wzajemnej współpracy „Wiatrak” wciąż rozwija skrzydła i nakręca dobro, dlatego serdecznie zapraszamy Państwa do naszego Domu Jubileuszowego im. św. Jana Pawła II, gdzie oferujemy bogaty zakres wsparcia edukacyjno-kulturalnego.

Z najlepszymi życzeniami Zespół „Wiatraka”

 

 BAZYLIKA KALWARII BYDGOSKIEJ – SANKTUARIUM KRÓLOWEJ MĘCZENNIKÓW

TRIDUUM PASCHALNE– ROK  2022


Wielki Czwartek – 14.04.2022

 

W Wielki Czwartek kończy się okres Wielkiego Postu. Od Mszy Wieczerzy Pańskiej rozpoczyna się Triduum Paschalne, które zakończy się Nieszporami Niedzieli Zmartwychwstania. Święto kapłanów i dzień modlitw w ich intencji. W tym dniu w Katedrze bydgoskiej o godz. 10.00 Msza św. „Krzyżma” podczas której   poświęcone zostaną Oleje św.  Msza św. Wieczerzy Pańskiej z udziałem wszystkich kapłanów naszej parafii oraz gości o godz. 18.30.  W czasie tej liturgii na wzór Sługi Jezusa, ks. proboszcz dokona obrzędu umycia nóg dwunastu mężczyznom. Po Komunii św. przeniesienie Najświętszego Sakramentu do kaplicy przechowania. Adoracja w tzw. „ciemnicy” do północy.  


Wielki Piątek -15.04.2022

 

Wielki Piątek to dzień żałoby w Kościele, dzień śmierci Chrystusa. Mszy świętych tego dnia się nie odprawia. Post ścisły. O godzinie 1500 w godzinie śmierci Chrystusa Droga Krzyżowa w Dolinie Śmierci. Początek w Bazylice.    Wieczorna Liturgia Męki Pańskiej o godz.18.30. Składają się na nią, liturgia Słowa, adoracja Krzyża, Komunia św., przeniesienie Chrystusa w Eucharystii do „Grobu Pańskiego”.    Adoracja Najświętszego Sakramentu przy Grobie Pańskim potrwa przez całą noc i następny dzień. W nocy rozważania adoracji przygotowują poszczególne wspólnoty według ustalonego harmonogramu, z którym zapoznać się można w gablotach kościoła. 

 

NOC KONFESJONAŁÓW

OKAZJA DO SPOWIEDZI ŚW. W WIELKI PIĄTEK OD GODZ. 21.00   przez całą noc do Wielkiej Soboty do godz. 8.00 rano.

 

Wielka Sobota – 16.04.2022

 

Dla chrześcijan dzień nadziei i oczekiwania na Zmartwychwstanie Chrystusa. W tym dniu święcimy pokarmy, przygotowane w wiklinowych koszykach, z bukszpanem, gałązkami wierzbowymi i mirtą.

 

Święcenie pokarmów od godz. 9.00 – 17.00, zawsze o pełnej godzinie.

Wielka Sobota jest dniem ciszy, modlitwy i oczekiwania. Po zachodzie słońca w Wielką Sobotę rozpoczyna się liturgia wielkanocna. Uroczyście śpiewa się orędzie wielkanocne, tak zwany „Exultet”. Według słów tego hymnu, noc paschalna jest tą jedyną, która zna godzinę powstania z martwych Chrystusa, noc, która łączy niebo z ziemią, a sprawy boskie ze sprawami ludzkimi. Tego dnia przychodzimy do kościoła ze świecami, aby zapalić płomień „nowego życia”, symbol zmartwychwstałego Chrystusa. Adoracja Najświętszego Sakramentu przy Grobie Pańskim trwa przez cały dzień.

 

Wigilia Paschalna

Centralny obchód Tajemnicy Zmartwychwstania Chrystusa z procesją w Wielką Sobotę o godz. 20.00. Przepiękne obrzędy poświęcenia ognia, paschału, liturgia słowa i odnowienie obietnic chrzcielnych niech zgromadzą nas jak najliczniej na tej najważniejszej w ciągu roku Mszy świętej.

 

WIELKANOC – ZMARTWYCHWSTANIE PAŃSKIE – 17.04.2022

Święta rozpoczniemy, jak nakazuje prastara polska tradycja od Mszy św. poranka wielkanocnego tzw. rezurekcji o godz. 7.00. w pierwsze święto nie będzie Mszy św. o godz. 8.30. Pozostałe Msze św. jak w każdą niedzielę.

 

PONIEDZIAŁEK WIELKANOCNY –   18.04.2022

Msze św. jak w każdą niedzielę. Dzień modlitw i wsparcia Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Niech Święta będą dla nas złączonych z Chrystusem przez łaskę uświęcającą radosnym zmartwychwstaniem do nowego życia, życia z Chrystusem, według Jego prawa miłości i Ewangelii.

 

Informacje dotyczące Liturgii Wielkiego Tygodnia wywieszone są w kruchcie kościoła a także podane na stronach internetowych parafii www.mbkm.pl 

Transmisja Liturgii Świętej z naszej Bazyliki on-line na stronie internetowej parafii.