Ogłoszenia duszpasterskie 10.03.2024

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE  IV NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU – 10. III.2024 ROK

 1. Dzisiejsza, czwarta już niedziela Wielkiego Postu różni się nieco od pozostałych. W tradycji Kościoła nazywamy ją niedzielą Laetare, czyli niedzielą radości. W połowie Wielkiego Postu Kościół wzywa wiernych do radości, aby wszyscy podejmujący trud przemiany serca wytrwali w tym niełatwym codziennym wysiłku. I tak oto połowa Wielkiego Postu poza nami. Pytamy siebie? Ile było uczynków pokutnych w tym czasie? Ile dobrowolnych wyrzeczeń, zakrytych przed ludzkimi oczami, a znanych tylko Bogu samemu? Czy wzięliśmy chociaż raz udział w wielkopostnych nabożeństwach Drogi Krzyżowej czy Gorzkich Żali? Przypomnijmy, że pasyjne nabożeństwa Gorzkich Żali odprawiamy w niedziele W. Postu po południu o godz.16.00. Droga Krzyżowa odprawiana jest w piątek dla dzieci o godz.17.30, a dla dorosłych o godz.9.00 i 18.00.  
 2. Dziś w niedzielę w naszej parafii jak co roku swój Wielkopostny Dzień Wspólnoty przeżywa Ruch Światło-Życie diecezji bydgoskiej. Zapraszamy na Eucharystię o godz. 13.00 a następnie na Drogę Krzyżową w Dolinie Śmierci. 
 3. Jutro w poniedziałek 11 marca 2024. po wieczornej Mszy Świętej będziemy modlić się o uzdrowienie duszy i ciała. Nabożeństwo poprowadzi ks. Michał, muzycznie posługiwać będzie Wspólnota Odnowy w Duchu Świętym ,,Przemienienie”.
 4. 4. W środę, 13 marca przypadnie 11. rocznica wyboru papieża Franciszka. Otoczmy w tym dniu Ojca Świętego i wszystkie jego dzieła naszymi serdecznymi modlitwami.
 5. Ogłoszenia duszpasterza młodzieży akademickiej księdza Piotra:
 • Dzisiaj przeżywamy w naszej wspólnocie „Niedzielę Przedmisteriową”, podczas której opowiadamy o tegorocznym Misterium, a twórcy i wolontariusze proszą parafian o wsparcie modlitewne i materialne. Na godz. 18:00, do sali duszpasterstwa, zapraszamy na spotkanie otwarte z twórcami tegorocznego Misterium Męki Pańskiej. 
 • W środę, po Mszy św. akademickiej, kolejne spotkanie z cyklu „Psychika Katolika”. Gościem spotkania będzie Michał Hoga – psycholog i psychoterapeuta młodzieży, który zaprezentuje temat: „Kiedy umysł prowadzi na manowce. O błędach w myśleniu i ich skutkach”.  
 • W Wielkim Poście zapraszamy na akademickie nabożeństwa pasyjne: w każdy piątek o godz. 20:00 w kaplicy Droga Krzyżowa, przygotowywana przez wspólnoty młodzieżowe naszej parafii; oraz w niedzielę, po Mszy św. akademickiej, Gorzkie Żale z fragmentem orędzia Ojca świętego Franciszka na Wielki Post i adoracją Najświętszego Sakramentu. 
 • Z okazji 25-lecia pobytu św. Jana Pawła II w Bydgoszczy (8 czerwca 1999 roku), Martyria organizuje autokarową pielgrzymkę do Włoch (z obecnością przy grobie św. Jana Pawła II) w terminie 9-16 czerwca br. Koszt 3200 zł. Spotkanie organizacyjne dla zainteresowanych odbędzie się w poniedziałek, 11 marca, o godz. 19:00 w sali duszpasterstwa.

6.Od soboty 16 marca do niedzieli 24 marca w ramach ogólnopolskiej Nowenny w intencji Ojczyzny, zgody narodowej i poszanowania życia ludzkiego zapraszamy do uczestnictwa w wieczornej Mszy św. o godz. 18,30, po Mszy św. będziemy w tych intencjach odmawiać 10 różańca i Modlitwę za Ojczyznę ks. Piotra Skargi. Szczegóły na plakacie oraz na stronie internetowej.

7.W związku z 20-leciem naszej diecezji organizujemy pielgrzymki krajowe i zagraniczne.

 • „Pielgrzymki do korzeni”.Jest to wyjazd do biskupich stolic diecezji, z których powstała nasza diecezja.  Pierwszy wyjazd pielgrzymkowy 20 kwietnia do Gniezna. Koszt pielgrzymki 50 zł. W tej cenie wejścia do muzeów, zwiedzanie katedry i seminarium z przewodnikiem, Msza św. z Księdzem Biskupem Krzysztofem, posiłek itp.) Wyjazd o godz. 7.00 z parkingu przed kościołem. Powrót ok. godz. 18.00.  Zgłoszenia w kancelarii parafii.  
 • Pielgrzymka Diecezji Bydgoskiej do Włoch: od 8 kwietnia samolotowa pięciodniowa, samolotowa 8 dniowa i autokarowa 9 dniowa. Ogólne informacje na stronie internetowej parafii. Szczegóły i zapisy w kancelarii parafii.
 1. Domowy Kościół zaprasza wszystkich swoich członków i sympatyków na comiesięczne Czuwanie z Maryją w modlitwie różańcowej, które odbędzie się w najbliższą sobotę 16 marca o godz. 18:00. Serdecznie zapraszamy.
 2. Domowy Kościół zaprasza wszystkich członków i sympatyków na wspólnotową mszę świętą w następną niedzielę 17 marca na godz. 11,30. Po Mszy św. odbędzie się agapa dla wszystkich członków Domowego Kościoła.
 3. Na prośbę wielu naszych Parafian rozpoczynamy akcję zbierania podpisów dot. budowy 2 przystanków autobusowych na ul. Twardzickiego przy skrzyżowaniu z ul Bołtucia. Jest to ukłon przede wszystkim w stosunku do osób z niepełnosprawnościami, starszych mieszkańców i parafian, którzy o nie proszą. Lista poparcia będzie można podpisać w sklepiku parafialnym przy wyjściu z kościoła lub pobrać w internecie ze strony parafii i samemu zbierać podpisy – imię, nazwisko i podpis. Każda strona to 20 podpisów. Wypełnione listy będzie można składać w biurze parafialnym parafii Matki Boskiej Królowej Męczenników lub w dyżurce XV LO lub wrzucać do wystawionej przed drzwi urny – Rada Osiedla Nowy Fordon, Rupniewskiego 10 p.122.
 4. W piątek 22 marca zapraszamy na Ekstremalną Drogę Krzyżową ze Starego Fordonu do Opławca. Rozpoczęcie Mszą św. o godz. 21,00 w kościele pw. św. Mikołaja w Fordonie pod przewodnictwem ks. Biskupa Krzysztofa Włodarczyka. Do wyboru dwie trasy: 27 i 41 km. Zapisy na stronie www.edk.org.pl
 1. Polecamy Przewodnik Katolicki: a w nim: Nie tylko młodzi są przyklejeni do smartfona. Sztuka ewangelizacji czy ewangelizacja przez sztukę? Polecamy lekturę katolickiej prasy.
 2. Składamy gorące podziękowanie wszystkim Parafianom za ofiary przekazane no konto bankowe parafii i do skarbon naszego kościoła. Dziękujemy za wsparcie w Środę Popielcową hospicjów naszej diecezji i pomoc dla dotkniętej wojną Ukrainy. Wpłata z adnotacją: „darowizna cele kultu religijnego”, umożliwia uzyskanie odliczenia w podatku dochodowym.
 3. „SMARTFON wyzwanie naszych czasów”, Centralna Diakonia Społeczna Ruchu ,,Światło-Życie” zaprasza na ogólnopolską konferencję naukowo-edukacyjną w piątek 15 marca, w auli Akademii Kujawsko-Pomorskiej przy ul. Toruńskiej 55-57. MŁODZIEŻ: 9.00-13.00; DOROŚLI: 16.00-19.55. Miejsce Sympozjum: Akademia Kujawsko-Pomorska (Bydgoszcz, ul. Toruńska 55/57), Aula Wykładowa, Budynek A. Wydarzenie będzie transmitowane online w serwisie YouTube https://www.youtube.com/channel/UCJgoYLchoo25RyGjhGmql5g?app=desktop
 4. W piątek, 15 marca, o g.19.30 spod katedry wyruszy Droga Krzyżowa ulicami Bydgoszczy, przygotowana przez młodzież DA „Stryszek. Nabożeństwo zakończymy słowem bp Krzysztofa oraz modlitwą w bazylice św. Wincentego a Paulo. Będzie także okazja do spowiedzi świętej.
 5. W sobotę 16 marca na godz.10.00 ks. Michał zaprasza na spotkanie w kościele wszystkie dzieci przygotowujące się do Komunii Świętej. Podczas spotkania będą przydzielane miejsca w ławkach stąd obecność obowiązkowa. 
 6. Zmarli: Śp. Tomasz Wasielewski, lat 80. zam. ul. Sucharskiego 2, śp. Krzysztof Ziółkowski, lat 69, zam. ul. Gajowa 97.
 7. Wszystkim naszym parafianom życzymy, by dzisiejsza IV Niedziela Wielkiego Postu i obecny tydzień były okresem   umacniania wiary i ufności Chrystusowi, „który za nas cierpiał rany i śmierć podjął krzyżową”.

 

Ogłoszenia Fundacji Wiatrak 10.03.2024r.

 – Warsztat Terapii Zajęciowej przy Fundacji „Wiatrak” zaprasza osoby z niepełnosprawnością intelektualną na zajęcia klubowe, które realizowane są     w placówce WTZ ul. Porazińskiej 9 Bydgoszcz Fordon

 – Jak co roku, w okresie rozliczeniowym zachęcamy Państwa do wsparcia naszych działań. Dzięki Państwa hojności możemy kontynuować naszą działalność i realizować projekty skierowane do coraz większej liczbie osób. Będzie nam niezmiernie miło, jeśli Państwa 1,5% trafi właśnie do “Wiatraka”. 

– Trwa nabór do przedszkola ” U Karolka” w Fundacji ” Wiatrak” na rok szkolny 2024/2025

– Fundacja „Wiatrak”, ogłasza zbiórkę artykułów spożywczych oraz chemii gospodarczej dla parafian MBKM.

Artykuły można przynosić do recepcji Fundacji „Wiatrak”, mieszczącej się przy ulicy Bołtucia 7 od poniedziałku do piątku (od godz. 7:00 do 18:00). Zebrane artykuły zostaną starannie przygotowane i utworzone z nich będą paczki, które trafią do osób najbardziej potrzebujących z Parafii Matki Boskiej Królowej Męczenników w Fordonie. Dzięki Państwa życzliwości i hojności możemy sprawić. że te Święta będą dla Wszystkich pełne ciepła i radości. Co zbieramy: art. spożywcze suche                                     i długoterminowe trwałe produkty, takie jak makarony, ryż, kasza, konserwy itp. oraz chemia gospodarcza mydła, proszki do prania, środki czystości.

– Zapraszamy serdecznie na pierwsze spotkanie z cyklu warsztatów artystycznych w Fundacji „Wiatrak” – WIOSNA 2024 – „Każdy jest artystą”!

Pierwszy warsztat przygotowaliśmy dla seniorów, a odbędzie się on pod hasłem „Transfer zdjęcia na desce”. Termin: 16.03.2024 (sobota)

Liczba miejsc ograniczona! Zapisy pod numerem: 509 433 585 (sms – prosimy podać: „warsztaty transfer na drewnie: imię i nazwisko”).

Cegiełka na cele statutowe Fundacji: 25 zł od osoby, gotówką na miejscu w dniu warsztatów.

Szczegóły na stronie internetowej, kolejne warsztaty już niebawem.

– Zapraszamy do nabycia wyrobów o tematyce Świąt Wielkanocnych przygotowanych przez uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej przy Fundacji „Wiatrak” Przygotowane artykuły są unikatowe i niepowtarzalne w ich przygotowanie był włożony ogrom pracy, a zarazem serce i radość uczestników wykonujących wyroby. Uzyskane w ten sposób środki finansowe zostaną w całości przekazane na integrację społeczną uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej przy Fundacji „Wiatrak”

 

 

 

 

Modlitwa za Diecezję Bydgoską

Boże, Ojcze Wszechmogący,
dziękujemy Ci za nasz bydgoski Kościół. 
Dziękujemy za wszystkich, 
którzy Go tworzą.
Za każdą wspólnotę parafialną,
każdy klasztor i dom zakonny,
za każde diecezjalne dzieło.
Spójrz łaskawie na:
ojców, matki, młodzież i dzieci,
ludzi chorych i zagubionych,
osoby samotne i tych, którzy utracili wiarę. 
Wylewaj Ducha Świętego na duchowieństwo, 
osoby życia konsekrowanego i wiernych świeckich,
aby sprostali swojemu powołaniu i swojej posłudze. 
Daj nam liczne i dobre powołania
kapłańskie, zakonne i apostolskie.
Umacniaj naszą wiarę,
wlewaj nadzieję i ucz pas kochać,
byśmy z odwagą i ufnością
każdego dnia świadczyli o Ewangelii. 
Maryjo, Matko Pięknej Miłości,
błogosławiony Biskupie Michale
módlcie się za nami.