Ogłoszenia duszpasterskie 09.10.2022

 OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE XXVIII Niedziela Zwykła – 9.X.2022 rok

 

 1. Wszystkim działającym w parafii Wspólnotom Apostolskim, naszym parafianom i miłośnikom Bazyliki serdecznie dziękujemy za liczny udział w ostatnich piątkowych uroczystościach odpustowych w XXXIX rocznice powstania parafii. Za oddany hołd Naszej Patronce Maryi, Królowej Różańca św. składamy serdeczne Bóg zapłać.

2. Trwa miesiąc poświęcony Matce Bożej Różańcowej. W kościołach i we wspólnotach rodzinnych trwa modlitwa różańcowa.   Nabożeństwa Różańcowe dla dorosłych codziennie o godz.18.00.   Różańcowe nabożeństwa dla dzieci w poniedziałki środy i piątki o godz. 17.30. Poświęcenie różańcy dla dzieci z klas trzecich dziś podczas Mszy św. o godz. 11.30. Przymiarka szat liturgicznych dla dzieci pierwszokomunijnych będzie 22 października w godz. od 10.00 do 11.00 w domu duszpasterskim Koszt szaty liturgicznej 200, zł. Firma krawiecka (Szaty Liturgiczne Weg-Tor Toruń) prosi podczas przymiarki o zaliczkę w wysokości 50% kosztów.

3. Dzisiaj, na Mszy świętej o godz. 18:30, przeżywać będziemy w naszej wspólnocie parafialnej Ogólnobydgoską Inaugurację Roku Akademickiego z udziałem Władz, Nauczycieli Akademickich i Samorządów Studenckich wszystkich Uczelni Wyższych naszego miasta. Mszy świętej przewodniczył będzie i Słowo Boże wygłosi Ks. Biskup Krzysztof Włodarczyk.

 1. Duszpasterz akademicki ogłasza, że:
 • W środę pierwsze spotkanie formacyjne nowego cyklu o. Macieja Sierzputowskiego CSSp pt. „Przemienieni”. Wraz z Apostołami: Piotrem, Jakubem i Janem, będziemy podejmować duchowy trud wejścia na wysoką Górę, by doświadczyć Bożego i ludzkiego przemienienia (Mk 9,2-9). Jeśli uważasz, że Twoje życie wymaga gruntownej przemiany, zapraszamy Cię na spotkania!
 • Za tydzień rozpoczynamy tradycyjne rekolekcje akademickie „Na dobry początek”. Poprowadzi je ks. Teodor Sawielewicz z Wrocławia, twórca ewangelizacji pt. „Teobańkologia”. Szczegółowy program nauk rekolekcyjnych na plakatach zamieszczonych w kruchtach kościoła i na stronie internetowej Martyrii. 
 • Zapraszamy wszystkich zainteresowanych wyjazdem na Światowe Dni Młodzieży w Lizbonie w lipcu i sierpniu przyszłego roku. Spotkanie organizacyjne odbędzie się w środę 26 października po Mszy św. akademickiej w sali DA.     
 1. Za tydzień w niedzielę 16 października, przypada 44 rocznica wyboru Kardynała Wojtyły na Stolicę Piotrową. W naszej Bazylice, która jest kościołem papieskim podczas wszystkich Mszy św. a zwłaszcza w różańcu św. będziemy dziękować Bogu za szczególny dar Wielkiego Papieża. Przypomnijmy liturgiczne wspomnienie św. Jana Pawła II przypadnie 22 października.
 2. Nasza parafia włączyła się do programu Caritas – Rodzina Rodzinie, który polega na objęciu wsparciem rodzin poszkodowanych w wyniku konfliktu zbrojnego w Syrii. Pomagamy rodzinie z Aleppo, którzy są ormiańskimi chrześcijanami. Ofiary na ten cel można składać do puszki przy relikwiarzu św. Faustyny po lewej stronie nawy głównej. Za wszystkie ofiary składamy serdeczne Bóg zapłać.Informacje na temat tej pomocy umieściliśmy w kruchcie kościoła.

7. Zbliżający się listopad to czas modlitwy za zmarłych. Chcemy ich objąć pamięcią modlitewną z imienia i nazwiska. Wymienianki jednorazowe przyjmujemy do 15 listopada i łączymy je z modlitwą różańcową w dniach od 2-13 listopada o godz. 17:45. Wymienianki roczne przyjmujemy do końca listopada i modlimy się za tych zmarłych przez cały rok liturgiczny zawsze przed Mszą Św. niedzielną o godz. 9:40. Formularze wymienianek wyłożone są na ławkach. Zachęcamy do modlitwy tak bardzo potrzebnej tym, którzy odeszli już do Pana.

 1. Duszpasterstwo Nauczycieli Diecezji Bydgoskiej serdecznie zaprasza we wtorek, 18.10., na godz. 18:00 do bydgoskiej katedry – na Mszę św. sprawowaną pod przewodnictwem ks. bpa Krzysztofa Włodarczyka w intencji wszystkich pracowników oświaty.
 2. Mamy już kalendarz i księgę intencji na 2023 rok. Tylko w kancelarii parafii w czasie godzin urzędowania można rezerwować terminy ślubów, jubileuszów i Mszy św. na cały przyszły rok. Nie przyjmujemy w październiku rezerwacji telefonicznych.  
 3. Za tydzień w całej Polsce przeżywać będziemy XXII Dzień Papieski. Będziemy    dziękować Bogu za wieloletnią posługę papieża Polaka, a jednocześnie prosić o jego wstawiennictwo, abyśmy wytrwali na wytyczonej przez niego drodze. Będzie też można     wesprzeć Fundację „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, która została powołana   dla upamiętnienia pontyfikatu Ojca Świętego Jana Pawła II. Polecamy tę zbiórkę życzliwości Parafian.
 4. Trwają prace przy układaniu kostki brukowej od północnej strony naszego kościoła. Także w tym tygodniu nie będzie wjazdu do domu duszpasterskiego od strony ulicy Bołtucia. Za utrudnienia przepraszamy.

12. Organizowany jest diecezjalny wyjazd na pielgrzymkę autokarową do Częstochowy na Jasną Górę
w dniach 20-21 października. Również z naszego dekanatu jedzie autokar, zapisy i szczegóły dotyczące wyjazdu w zakrystii i biurze parafialnym. Są jeszcze wolne miejsca. 

13. Prasa: Zachęcamy do kupna i lektury Przewodnika Katolickiego. W najnowszym wydaniu: „Polaków rozmowy przed zimą; „Parafia od nowa – na takich samych zasadach”; „Branka”, „Johnny – ksiądz i człowiek” i o naszej Diecezji: „Już nie patrzyłam w tamtą stronę”; „Droga synodalności”.

14. Zmarli: śp. Irena Maria Kaczorek, lat 77, zam. ul. Piwnika Ponurego 4, śp. Adam Sobczak, lat 49, zam. ul. Fieldorfa Nila 4, śp. Paweł Walkowski, lat 55 zam. ul. Łochowskiego 4.

15. Wszystkim osobom uczestniczącym dziś w świętej liturgii w naszym Sanktuarium Królowej Męczenników Kalwarii Bydgoskiej życzymy miłej niedzieli i obfitych łask Bożych w rozpoczętym kolejnym tygodniu różańcowego miesiąca października.

 

Ogłoszenia Parafialne – Fundacja „Wiatrak” 09.10.2022 rok.

 

Zapraszamy osoby z niepełnosprawnościami, ich opiekunów oraz bliskich na wydarzenie w ramach Dnia Osób z Niepełnosprawnością w ZUS. W środę – 12 października br. – w godzinach od 10:00 do 13:00 w sali widowiskowej Fundacji „Wiatrak” (przy ul. Bołtucia 7) odbędzie się spotkanie, podczas którego uczestnicy będą mogli skorzystać z porad ekspertów, uzyskać informacje na temat wsparcia dla osób z niepełnosprawnościami czy zintegrować się z innymi uczestnikami.

W ramach spotkania m.in.:

– specjaliści z ZUS wyjaśnią kwestie podlegania ubezpieczeniom społecznym, powiedzą, jak uzyskać świadczenia dla osób z niepełnosprawnościami, jak wygodnie załatwić sprawy w ZUS bez wychodzenia z domu czy jak założyć konto na Platformie Usług Elektronicznych ZUS,

– eksperci z PFRON opowiedzą, jak zwiększać swoje szanse na rynku pracy, jak wyjechać na turnus rehabilitacyjny oraz jak ubiegać się o dofinansowanie,

– pracownicy NFZ będą informować o zasadach kwalifikacji na leczenie uzdrowiskowe czy zdrowym trybie życia,

– eksperci Biura Rzecznika Praw Pacjenta udzielą informacji o przysługujących pacjentom prawach oraz pomocy w zakresie wsparcia psychologicznego.

 

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. Serdecznie zapraszamy.