Ogłoszenia duszpasterskie 09.01.2022

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – Niedziela Chrztu Pańskiego – 9.I.2022 rok

 

  1. Wspomnienie wydarzenia nad Jordanem, gdzie Pan Jezus przyjął chrzest, a także, gdzie Bóg potwierdził, że jest On Jego Synem, kończy okres Narodzenia Pańskiego. Od jutra w liturgii rozpoczyna się tzw. okres zwykły – w ciągu roku. Jednak w naszej tradycji przedłużamy śpiewanie kolęd do 2 lutego, czyli do święta Ofiarowania Pańskiego, zwanego u nas świętem Matki Bożej Gromnicznej, które bezpośrednio wiąże się z Bożym Narodzeniem.
  2. Wspominając chrzest Pana Jezusa w Jordanie, myślimy także o naszym chrzcie, który jest początkiem i fundamentem naszego chrześcijańskiego życia, czyli naszej przyjaźni, komunii z Panem Bogiem. W tym sakramencie otrzymaliśmy godność przybranego dziecka Bożego i dar Bożej miłości. Zostaliśmy też włączeni do wspólnoty Kościoła. Przyjęcie chrztu jest dla nas jednocześnie wielkim zobowiązaniem. Musimy bowiem podążać drogą coraz większego upodabniania się do Chrystusa, to znaczy kochać Go coraz więcej i uczyć się od Niego, jak kochać bliźnich.
  3. Zatrzymajmy się na moment przy chrzcielnicy w naszym kościele, aby podziękować za dar dziecięctwa Bożego, ale także zdać sobie sprawę z naszej odpowiedzialności za budowanie Kościoła na ziemi, za głoszenie innym Chrystusa i zachwycanie naszą wiarą.

4.Przypominamy, że w miesiącu styczniu ze względu na kolędę Msze św. sprawujemy o godz. 7.00, 8.30 i 18.30. Nie ma też w tym czasie dyżurów stałego konfesjonału. Wszelkie inne cykliczne nabożeństwa, jak codzienna Koronka do Miłosierdzia Bożego, piątkowa adoracja Najświętszego Sakramentu   bez zmian.

  1. Ks. Piotr – duszpasterz akademicki przekazuje informacje: W środę w kaplicy akademicka 20stka, a po niej w sali duszpasterstwa kolejne spotkanie o. Macieja Sierzputowskigo CCSp z cyklu „Krew i łzy – o sztuce przebaczenia”. W piątek w domu parafialnym kolejne spotkanie formacyjne dla kandydatów do bierzmowania. O godz. 17:00 spotka się młodzież klas 8 Szkoły Podstawowej, a o 18:30 młodzież klas ponadpodstawowych. „Martyria” zaprasza na kolejną edycję kursu przedmałżeńskiego pt. „Co i jak, zanim powiesz TAK!”. To czas intensywnego przygotowanie do sakramentu małżeństwa. Prowadzący zespół, w skład którego wchodzą małżonkowie, doradcy życia rodzinnego, specjaliści z zakresu terapii oraz kapłan zapewniają 30 godzin pogłębiania relacji, odkrywania zasobów i wyzwań, które stają przed związkiem i budowania żywej więzi z Bogiem. Spotkania odbędą się w parafii Matki Boskiej Królowej Męczenników w terminach od 4 – 6 i 11 – 13 lutego. Szczegóły i zapisy na stroniewww.coijak.org.pl

 6.Począwszy od dnia 28 grudnia rozpoczęliśmy tradycyjną kolędę – duszpasterskie nawiedzenie rodzin. Jak już informowaliśmy, tegoroczną kolędę przeżywamy w formie spotkań z wiernymi na Mszy św. w intencji parafian o g.18.30.     Zapraszamy na wspólne śpiewanie kolęd, Mszę św., okolicznościowe błogosławieństwo i przygotowaną dla każdej rodziny kolędową pamiątkę. Plany kolędy są dostępne na stronie internetowej parafii oraz w gablotach kościoła.      Kolęda w najbliższych dniach: 10.01.2022 – poniedziałek – Licznerskiego, Teski,   Hoffmana, Albrychta, Chłodzińskiego (domki) Nowickiego (domki); Frydrycha (domki); Pawła z Łęczycy.11.01.2022 – wtorek – Konfederatów Barskich, Bołtucia, Wańkowicza.  12.01.2022 – środa – Monte Cassino 6, Monte Cassino (domki); Brzóski (domki); Piwnika Ponurego, Konfederatów Barskich, 13.01.2022 – czwartek – Monte Cassino 1, 2, 3, 4, 5.   14 – 15 i 16 styczeń –   piątek, sobota i niedziela kolęda na indywidualne zgłoszenia złożone w kancelarii parafii albo w zakrystii kościoła. Pragniemy także serdecznie podziękować za złożone ofiary kolędowe jak i za wydatną pomoc materialną przekazana na rzecz parafii wpłatami na konto bankowe parafii. Serdeczne Bóg zapłać.

7. Zachęcamy do lektury Przewodnika Katolickiego. W najnowszym wydaniu: „Chrzest Chrystusa i mój chrzest”; „Niezgoda i miłość”; „Żal za grzechy po Bożemu”; „Drugie życie kolędy”; „Religia ale”; „Szkoła Maryi”. Zachęcamy do lektury katolickiej prasy.

8.Zmarli: Z wielkim smutkiem informujemy naszych Parafian, że po   ciężkiej chorobie zmarł długoletni redaktor naczelny naszego pisma parafialnego „Na oścież” Pan Mieczysław Pawłowski. Przez wszystkie lata istnienia naszej parafii był głęboko zaangażowany i zatroskany o sprawy Kościoła Powszechnego i parafialnego. Był długi czas członkiem Senatu dzisiejszej Politechniki Bydgoskiej i jej długoletnim nauczycielem akademickim.  Odszedł do Pana 7 stycznia 2022 roku. Pogrzeb zmarłego Mieczysława w środę. O godz. 11.30 różaniec o godz. 12.00 pogrzebowa Msza św. tu w Bazylice i po Mszy św. ceremonie pogrzebowe na cmentarzu św. Mikołaja przy ul. Cechowej. Zmarłego Mieczysława i   zmarłych z naszych rodzin, zmarłych parafian, dobrodziejów, fundatorów i budowniczych naszego kościoła polećmy Bożemu Miłosierdziu. Wieczny odpoczynek racz im dać, Panie.

9.Wszystkim naszym parafianom, gościom i sympatykom życzymy miłego niedzielnego wypoczynku i błogosławionego tygodnia a naszym bliskim którzy obchodzą w zbliżających się dniach imieniny i urodziny, życzymy wszelkiego błogosławieństwa i opieki świętych patronów.

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.