Ogłoszenia duszpasterskie 08.10.2023

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – XXVII Niedziela Zwykła – 8.X.2023 rok

1.Wszystkim działającym w parafii Wspólnotom Apostolskim, naszym parafianom i miłośnikom Bazyliki serdecznie dziękujemy za liczny udział we wczorajszych uroczystościach odpustowych w 40 rocznicę powstania parafii. Za oddany hołd Naszej Patronce Maryi, Królowej Różańca św. składamy serdeczne Bóg zapłać. Pełna relacja z uroczystości dostępna jest na naszej parafialnej stronie internetowej.

2. W dniu wczorajszym Ks. Biskup ordynariusz Bydgoski ogłosił oficjalnie, że w naszej diecezji rozpoczęły się wstępne prace zmierzające do zebrania dokumentów i opinii wiernych o heroiczności cnót i życia Księdza Prałata Zygmunta Trybowskiego. Postulatorem rozpoczętego procesu beatyfikacyjnego został mianowany przez Księdza Biskupa Ks. dr Piotr Wachowski, nasz były wikariusz a obecnie Dyrektor Wydziału Duszpasterskiego w kurii Bydgoskiej. Ks. dr Wachowski otrzymał także wszelkie kanoniczne uprawnienia do prowadzenia procesu beatyfikacyjnego. Sprawę beatyfikacji księdza prałata Trybowskiego wspierajmy w naszych modlitwach.

3. Z racji zainaugurowanego wczoraj diecezjalnego etapu procesu beatyfikacyjnego ks. Zygmunta Trybowskiego, ks. Piotr zaprasza do nabywania książki pt. „Zygmunt Trybowski – Ksiądz, który zbudował Kościół”. Biografia pierwszego proboszcza naszej parafii jest do nabycia przy wyjściu z kościoła w cenie 40 zł. Na godz. 16:00 do auli Domu Parafialnego ksiądz Piotr zaprasza na „spotkanie autorskie”, opowiadające etapach powstania monografii.   

4. Trwa miesiąc poświęcony Matce Bożej Różańcowej. W kościołach i we wspólnotach rodzinnych trwa modlitwa różańcowa.   Nabożeństwa Różańcowe dla dorosłych codziennie o godz.18.00.   Różańcowe nabożeństwa dla dzieci w poniedziałki środy i piątki o godz. 17.30.

Poświęcenie różańcy dla dzieci z klas trzecich dziś podczas Mszy św. o godz. 11.30.

Przymiarka szat liturgicznych dla dzieci pierwszokomunijnych będzie 21 października w godz. od 10.00 do 11.00 w domu duszpasterskim. Koszt szaty liturgicznej 220, zł. Firma krawiecka (Szaty Liturgiczne Weg-Tor Toruń) prosi podczas przymiarki o zaliczkę w wysokości 50% kosztów.

5. Duszpasterz akademicki ogłasza, że:

  • Dziś o godz. 19:00 w sali DA modlitwy Żywego Akademickiego Różańca, a po nich Eucharystia w kościele. 
  • W środę, po Mszy akademickiej o 20:00, pierwsze spotkanie z cyklu „7 znaków” z o. Maciejem Sierzputowskim CSSp. „7 znaków” to podróż po 7 cudach opisanych w Ewangelii św. Jana jako kluczy do nieba. Egzegeza cudownych interwencji Pana Jezusa może stać się dla nas szyfrem do Królestwa Bożego. 
  • Za tydzień w niedzielę rozpoczynamy rekolekcje akademickie na dobry początek pt. „Bóg bez makijażu”, które poprowadzi dla nas o. dr Marcin Ciechanowski – paulin z Jasnej Góry. Nauki rekolekcyjne za tydzień podczas każdej Mszy świętej oraz w poniedziałek, wtorek i środę podczas Mszy św. o godz. 8:30 i 18:30, a dla studentów i nauczycieli akademickich o godz. 20:00 w kaplicy. 
  • W niedzielę za dwa tygodnie, 22 października, na Mszy św. o godz. 18:30, pod przewodnictwem Biskupa Bydgoskiego Krzysztofa Włodarczyka, przeżywać będziemy Ogólnobydgoską Inaugurację Roku Akademickiego, w której uczestniczyć będą władze wszystkich uczelni wyższych naszego miasta oraz studenci i nauczyciele akademiccy. Zapraszamy do wspólnej modlitwy. 
  1. Ksiądz Michał wraz ze wspólnotą Odnowy w Duchu Świętym zaprasza 09 października, w najbliższy poniedziałek na godz. 18.30, na Mszę Świętą z modlitwą o uzdrowienie duszy i ciała. 
  2. W przyszłą niedzielę (15 października) obchodzić będziemy XXIIIDzień Papieski pod hasłem „Jan Paweł II – Cywilizacja Życia”. Przed kościołem tego dnia będą zbierane ofiary do puszek na fundusz stypendialny Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. W parafii Św. Jadwigi Królowej 15.10. o godz. 11:30 Msza Św. animowana przez studentów. Po zakończonej Mszy św. zapraszamy najmłodszych do „Miasteczka studenckiego” (malowanie twarzy, balony, kolorowanki, zagadki, papieskie kremówki). Dziś w parafiach Polskich czytamy List Episkopatu Polski w związku z Dniem Papieskim. W naszej parafii ze względu na uroczystości beatyfikacyjne Księdza Prałata Zygmunta można list przeczytać na stronach internetowych parafii.
  3. Nasza parafia włączyła się do programu Caritas – Rodzina Rodzinie, który polega na objęciu wsparciem rodzin poszkodowanych w wyniku konfliktu zbrojnego w Syrii. Pomagamy rodzinie z Aleppo, którzy są ormiańskimi chrześcijanami. Ofiary na ten cel można składać do puszki przy relikwiarzu św. Faustyny po lewej stronie nawy głównej. Za wszystkie ofiary składamy serdeczne Bóg zapłać.
  4. Mamy już kalendarz i księgę intencji na 2024 rok. Tylko w kancelarii parafii w czasie godzin urzędowania można rezerwować terminy ślubów, jubileuszów i Mszy św. na cały przyszły rok. Nie przyjmujemy w październiku rezerwacji telefonicznych.   Przypomnijmy też ze kancelaria parafii czynna jest codziennie od pn do pt od godz. 16-17. Dodatkowo w czwartek i piątek od 9-10.
  5. Od wielu lat nasza Bazylika jest wieczorem i w nocy iluminowana, czyli oświetlona. Władze miasta zwróciły się do nas z propozycją przekazania odpłatnego całej infrastruktury oświetleniowej. Propozycje ta została przyjęta. Prosiliśmy Osoby i Parafian, którzy sa w stanie partycypować w kosztach zakupu prosimy o fakultatywne wpłaty na konto parafii z dopiskiem „oświetlenie”. Dzis serdecznie dziękujemy za wsparcie tej inwestycji.

11. Prasa: Zachęcamy do kupna i lektury Przewodnika Katolickiego. W najnowszym wydaniu: W Przewodniku Katolickim: O raporcie „Kościół w Polsce 2023”, o twarzach męskiego kryzysu oraz o fanatycznej obojętności niszczącej ludzkie relacje.

12. Zmarli: Śp. Andrzej Kanczurski l.82 z ul. Konf. Barskich 3.

13. Wszystkim osobom uczestniczącym dziś w świętej liturgii w naszym Sanktuarium Królowej Męczenników Kalwarii Bydgoskiej życzymy miłej niedzieli i obfitych łask Bożych w rozpoczętym kolejnym tygodniu różańcowego miesiąca października.

 

 

 

JAN PAWEŁ II – CYWILIZACJA ŻYCIA

 

List pasterski Episkopatu Polski  zapowiadający ogólnopolskie obchody XXIII Dnia Papieskiego

Umiłowani w Chrystusie Panu Siostry i Bracia!

 Życie jest darem, który człowiek otrzymuje od Boga. Troska z jaką właściciel z dzisiejszej Ewangelii przygotowuje winnicę – otaczając ją murem, kopiąc tłocznie i stawiając wieżę – jest obrazem miłości Boga, który stwarzając świat i wyposażając człowieka w rozum i wolną wolę dał mu warunki do rozwoju. Dary te są wyrazem zaufania wobec człowieka, który odkrywając wolę Bożą, może kierować własnym życiem i wpływać na losy innych. W ten sposób Bóg zaprosił człowieka do budowania na świecie „cywilizacji życia”. Jej podstawą jest rodzina i rodzące się w niej nowe życie. Dzieci są nadzieją, która rozkwita wciąż na nowo, projektem, który nieustannie się urzeczywistnia, przyszłością, która pozostaje zawsze otwarta. Przychodząc na świat, przynoszą z sobą orędzie życia, które wskazuje na Stwórcę, o czym przypomniał na Kongresie Rodzin w Rzymie w 2000 roku św. Jan Paweł II.

Człowiek jednak nadużył zaufania, którym obdarzył go Bóg, czego wyrazem we wspomnianej przypowieści jest bunt robotników przeciwko właścicielowi winnicy. Wszedł on w miejsce Boga i sam zaczął decydować o życiu, jego wartości i sensie. Tragiczne skutki tej postawy św. Jan Paweł II określił mianem „cywilizacji śmierci”. Stanowi ją wszystko, co godzi w samo życie, jak wszelkiego rodzaju zabójstwa, ludobójstwa, aborcja, eutanazja i dobrowolne samobójstwo; wszystko, cokolwiek narusza całość osoby ludzkiej, jak okaleczenia, tortury zadawane ciału i duszy, próby wywierania przymusu psychicznego; wszystko, co ubliża godności ludzkiej, jak nieludzkie warunki życia, arbitralne aresztowania, deportacje, niewolnictwo, prostytucja, handel kobietami i młodzieżą; a także nieludzkie warunki pracy (KDK, 27).

Dlatego przeżywając, w łączności z papieżem Franciszkiem, XXIII Dzień Papieski, pod hasłem Jan Paweł II – Cywilizacja życia, chcemy wrócić do orędzia, które św. Jan Paweł II zapisał na kartach encykliki Evangelium vitae. Papież przypomniał o godności i wartości ludzkiego życia, a także wskazał w jaki sposób w opozycji do „cywilizacji śmierci” budować „cywilizację życia”.

Kim jest człowiek?

Współcześnie fundamentalną kwestią w budowaniu „cywilizacji życia” nie jest już tylko prawda o godności człowieka, gdyż jest ona zazwyczaj jasno prezentowana zarówno w nauczaniu Kościoła jak i prawodawstwie świeckim. Dzisiaj główne kontrowersje związane są z próbą odpowiedzi na pytanie – jaka istota może być nazwana człowiekiem? Na podstawie jakich kryteriów można to ocenić i kto te kryteria ustala? 

Czytelne stanowisko Kościoła w tej kwestii zaprezentował św. Jan Paweł II, który pisał: od chwili zapłodnienia (…) rozpoczyna się życie, które nie jest życiem ojca ani matki, ale nowej istoty ludzkiej, która rozwija się samoistnie. (…) Tę oczywistą prawdę (…) nowoczesna genetyka potwierdza cennymi dowodami. Ukazała ona, że od pierwszej chwili istnieje dokładny program tego, kim będzie ta żywa istota (…). Od zapłodnienia rozpoczynają się dzieje życia człowieka, choć potrzeba czasu, aby każda z jego wielkich potencjalnych zdolności w pełni się ukształtowała i mogła być wykorzystana (EV, 60). Przytoczone słowa stanowią jednoznaczną odpowiedź na podnoszone w debacie publicznej pytania dotyczące m.in. prawa rodziców, a zwłaszcza matki, do decydowania o życiu dziecka, które nosi w swoim łonie. Sprzeciwiają się również próbom wymuszenia na ustawodawcy uchwalenia prawa do bezpłatnego dostępu do aborcji i nakazowi jej wykonywania pracownikom ochrony zdrowia. 

Nie brakuje dziś także głosów, które w imię etyki jakości życia, czyli na podstawie przyjętych standardów biologicznych, intelektualnych, psychicznych czy ekonomicznych, dla których najważniejszymi kryteriami są użyteczność i sukces za wszelką cenę, odmawiają prawa do życia osobom chorym i z niepełnosprawnościami. Ma się to dokonywać poprzez ograniczanie im dostępu do leczenia, izolację a także pozbawianie ochrony prawnej czy wręcz eutanazję. Tymczasem (…) cierpienie, które pod tylu różnymi postaciami obecne jest w naszym ludzkim świecie, jest w nim obecne także i po to, ażeby wyzwalać w człowieku miłość, ów właśnie bezinteresowny dar z siebie na rzecz innych ludzi, ludzi cierpiących. (SD, 29). Ludzie chorzy mają więc do odegrania w dziejach świata wprawdzie trudną, ale jednak szczególnie ważną rolę. 

Ewangelia życia

U źródeł „cywilizacji życia” stoi potrzeba ewangelizacji. Tylko bowiem w perspektywie wiary można w pełni odkryć wartość i godność każdego ludzkiego istnienia. Wynikają one najpierw z prawdy o stworzeniu człowieka, którego Bóg chciał dla niego samego, zaprosił go do „zarządzania” światem i przekazywania życia. Człowiek musi posiadać niezwykłą wartość w oczach Boga – pisał w Kazaniach na Areopagu Karol Wojtyła – jeśli dla jego odkupienia Syn Boży sam staje się człowiekiem. Także męka, śmierć i zmartwychwstanie ukazują wartość ludzkiego życia, zwłaszcza naznaczonego cierpieniem. W końcu równość ludzi, wielkość ich posłannictwa i związana z tym godność opierają się na tym, że ostatecznym celem człowieka jest życie z Bogiem w wieczności.

Budowa cywilizacji życia

Budowanie „cywilizacji życia” jest zadaniem Kościoła i całego społeczeństwa. Jej fundamentalne prawo stanowi miłość – jedyne właściwe odniesienie człowieka do człowieka. Wyraża się ono we współczuciu, solidarności i gotowości do ofiary.

Zadania ochrony i promocji życia należą także do ustawodawców. Wprawdzie prawo nie jest jedynym narzędziem obrony ludzkiego życia, ale odgrywa istotną rolę w kształtowaniu sumień i relacji społecznych. Nie wystarczy jednak samo tylko zniesienie niegodziwych praw godzących bezpośrednio w prawo do życia. Należy także podejmować prorodzinne działania społeczne i prawodawcze w oparciu o nowe zasady polityki w sferze pracy, rozwoju miast, budownictwa mieszkaniowego i usług, tak aby można było pogodzić rytm pracy z rytmem życia rodzinnego oraz zapewnić rzeczywistą opiekę dzieciom i osobom w podeszłym wieku (EV, 90). Wiele współczesnych sumień formowanych jest również przez treści przekazywane w mediach. Potrzeba dziś większej promocji macierzyństwa i ojcostwa, zwłaszcza w mediach społecznościowych, aby ukazać je także jako drogę do realizacji siebie i osiągniecia szczęścia. Łącząc w działaniu wszelkie społeczne siły musimy znacząco poprawić zatrważającą dziś sytuację demograficzną naszej Ojczyny. W tej dziedzinie niestety należy bić na alarm!

Niezwykle istotne są działania podejmowane w ochronie życia i zdrowia przez lekarzy, ratowników medycznych, farmaceutów, pielęgniarki i położne oraz kapelanów, którzy najbardziej związani są z tajemnicą życia. W dzisiejszym kontekście kulturowym i społecznym, w którym nauka i sztuka medyczna zdają się czasem tracić swój wrodzony wymiar etyczny potrzeba waszego jasnego świadectwa wierności prawdzie i sumieniu. Szczególną wdzięczność wyrażamy tym, którzy realizują swoją posługę w hospicjach, domach opieki lub dziennego pobytu, a także wspierających rodziny w opiece nad chorymi pozostającymi w domach. 

Trudno wymienić wszystkie osoby i instytucje służące trosce o życie. Są wśród nich domy dziecka, rodziny zastępcze, osoby czuwające nad „oknami życia”, jadłodajnie, schroniska dla bezdomnych czy domy samotnej matki. Ich działania nie byłyby jednak możliwe bez ofiarnej postawy darczyńców i wolontariuszy, którzy kierowani wielkoduszną i bezinteresowną miłością, otaczają opieką osoby chore, samotne, ofiary wojen i kataklizmów oraz tych, którzy muszą się znaleźć w odpowiednim środowisku wychowawczym, aby przezwyciężyć uzależnienie i odzyskać wiarę w sens życia. Nie możemy jednak zapomnieć, że to przede wszystkim rodzice uczą swoje dzieci autentycznej wolności, która się urzeczywistnia przez bezinteresowny dar z siebie, i rozwijają w nich szacunek dla innych, poczucie sprawiedliwości, postawę akceptacji (…), dialogu, wielkodusznej służby i solidarności oraz wszelkie inne wartości, które pomagają przyjmować życie jako dar (EV, 93). 

Szczególnym znakiem wyobraźni miłosierdzia jest dziś pomoc niesiona przez miliony Polaków ofiarom wojny w Ukrainie. Niech nadal trwa modlitwa o pokój, o szacunek dla ludzkiego życia oraz nasza solidarność z potrzebującymi. Wierzymy, że w ten sposób „cywilizacja życia” zwycięży „cywilizację śmierci”, a potęga miłości i dobra pokona zbrodnicze zakusy złego.

„Żywy pomnik” św. Jana Pawła II

W budowanie cywilizacji życia włączają się także stypendyści Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Moja pasja pomocy ludziom nie pozwala mi bezczynnie siedzieć i pozostawać obojętną na potrzeby drugiego człowieka – stwierdza Weronika, stypendystka z archidiecezji przemyskiej. Jako wolontariuszka w hospicjum nie żałuję ani jednej spędzonej tam chwili. Każde spotkanie z pacjentami, uśmiech, dotyk i pomoc w najprostszych rzeczach ukształtowały moją wrażliwość. Fundacja co roku swoją opieką obejmuje blisko dwa tysiące zdolnych uczniów i studentów z niezamożnych rodzin, z małych miejscowości w całej Polsce. Jedną z absolwentek programu jest Magda z archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej, która mówi: Mam 3 braci i 5 sióstr. Moi rodzice powtarzali nam, że są otwarci na życie, że Pan Bóg jest życiem, które przyjmują do siebie z ufnością. Widziałam, że to zaufanie do Niego czyni naszą rodzinę szczęśliwą, a On błogosławił moim rodzicom, aby byli w stanie zadbać o każdego z nas. Kiedy najbardziej tego potrzebowaliśmy z pomocą przyszła Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Dziś ja, jako żona i mama staram się pielęgnować w sobie to, co zasiali we mnie rodzice i przekazywała Fundacja. Jestem wdzięczna Bogu za dar szczęśliwej, dużej rodziny, na którą patrzę z perspektywy dorosłego człowieka i chcę żyć w podobny sposób w swojej nowej rodzinie – z wartościami chrześcijańskimi, z Bogiem w sercu. W przyszłą niedzielę, podczas kwesty przy kościołach i w miejscach publicznych, będziemy mogli wesprzeć materialnie ten wyjątkowy, konsekwentnie budowany od 23 lat przez nas wszystkich „żywy pomnik” wdzięczności św. Janowi Pawłowi II. Niech udzielone w ten sposób wsparcie, nawet w obliczu osobistych trudności i niedostatków, będzie wyrazem naszego budowania cywilizacji życia i miłości. 

Na czas owocnego przeżywania XXIII Dnia Papieskiego udzielamy wszystkim pasterskiego błogosławieństwa.

Podpisali: Pasterze Kościoła Katolickiego w Polsce

obecni na 395. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski,

Lidzbark Warmiński, 13 czerwca 2023 r.

Za zgodność:

+ Artur G. Miziński

Sekretarz Generalny KEP

 

WSPÓLNOTY PROWADZĄCE RÓŻANIEC ŚW. W PAŹDZIERNIKU MBKM – BYDGOSZCZ

 

1

OAZA RODZIN

2

ODNOWA W DUCHU ŚW.

3

APOSTOLSTWO ŻYWEGO RÓŻAŃCA

4

DUSZPASTERSTWO AKADEMICKIE MARTYRIA

5

NEOKATECHUMENAT

6

STOWARZYSZENIE WSPIERANIA POWOŁAŃ

7

ODPUST – KAPŁANI

8

TOWARZYSTWO ŚW. WOJCIECHA

9

APOSTOLSTWO DOBREJ ŚMIERCI

10

AKCJA KATOLICKA

11

LITURGICZNA SŁUŻBA OŁTARZA – MINISTRANCI I LEKTORZY

12

NEOKATECHUMENAT

13

DUSZPASTERSTWO AKADEMICKIE MARTYRIA

14

ODNOWA W DUCHU ŚW.

15

LITURGICZNA SŁUŻBA OŁTARZA – MINISTRANCI I LEKTORZY

16

OAZA RODZIN

17

APOSTOLSTWO ŻYWEGO RÓŻAŃCA

18

TOWARZYSTWO ŚW. WOJCIECHA

19

APOSTOLSTWO DOBRAJ ŚMIERCI

20

STOWARZYSZENIE WSPIERANIA POWOŁAŃ

21

ODNOWA W DUCHU ŚW.

22

4DON4LORD

23

TOWARZYSTWO ŚW. WOJCIECHA

24

 LITURGICZNA SŁUŻBA OŁTARZA – MINISTRANCI I LEKTORZY 

25

AKCJA KATOLICKA

26

NEOKATECHUMENAT

27

DUSZPASTERSTWO AKADEMICKIE MARTYRIA

28

ODNOWA W DUCHU ŚW.

29

4DON4LORD

30

APOSTOLSTWO ŻYWEGO RÓŻAŃCA

31

KAPŁANI

Program rocznicowych uroczystości na XL – lecie Parafii MBKM

Dzień 5. X – Czwartek

Godz. 18.00 – Różaniec  – prowadzi Ks. Tymoteusz Białkowski

Godz. 18.30 – Msza św. ze Słowem Bożym prowadzi Ks. Marek Borowski

Dzień 6. X – Piątek

Godz. 17.30 – Spowiedź św. z udziałem zaproszonych kapłanów

Godz. 18.00 – Różaniec – Wszyscy Parafianie – prowadzi – ks. Przemysław Kodzik

Godz. 18.30 – Msza św. ze Słowem Bożym Ks. Michał Polerowicz

Dzień 7 października 2023 rok – Sobota

Godz. 18.00 – Różaniec z młodzieżą– Ks. Tymoteusz Białkowski

Godz. 18.30 – Msza św. Pontyfikalna w XL rocznice powstania parafii MBKM

KONCELEBRA: Główny celebrans – Ks. Abp Wojciech Polak – Prymas Polski

Koncelebransi Ks. Bp Krzysztof Włodarczyk – ordynariusz Bydgoski

Słowo Boże: Ks. Bp. Arkadiusz Okroj biskup pomocniczy diecezji Pelplin

8 października 2023 – niedziela

Podczas wszystkich Mszy św. Słowo Boże głosi ks. dr Piotr Wachowski

Po każdej Mszy św. promocja książki o Słudze Bożym Ks. Zygmuncie Trybowskim

Msza św. godz. 11.30 – Poświęcenie Różańcy dla dzieci klas III    – prowadzi ks. Michał Polerowicz

Modlitwa za Diecezję Bydgoską

Boże, Ojcze Wszechmogący,
dziękujemy Ci za nasz bydgoski Kościół. 
Dziękujemy za wszystkich, 
którzy Go tworzą.
Za każdą wspólnotę parafialną,
każdy klasztor i dom zakonny,
za każde diecezjalne dzieło.
Spójrz łaskawie na:
ojców, matki, młodzież i dzieci,
ludzi chorych i zagubionych,
osoby samotne i tych, którzy utracili wiarę. 
Wylewaj Ducha Świętego na duchowieństwo, 
osoby życia konsekrowanego i wiernych świeckich,
aby sprostali swojemu powołaniu i swojej posłudze. 
Daj nam liczne i dobre powołania
kapłańskie, zakonne i apostolskie.
Umacniaj naszą wiarę,
wlewaj nadzieję i ucz pas kochać,
byśmy z odwagą i ufnością
każdego dnia świadczyli o Ewangelii. 
Maryjo, Matko Pięknej Miłości,
błogosławiony Biskupie Michale
módlcie się za nami.