Ogłoszenia duszpasterskie 07.08.2022

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE    19   NIEDZIELA ZWYKŁA – 07.VIII.2022 ROK

 

 1. Rozpoczęliśmy sierpień. To miesiąc dla nas szczególny tak pod względem religijnym, jak i historycznym. W tym miesiącu ze wszystkich stron Polski i Europy tysiące pielgrzymów zdążają na Jasną Górę. Łączmy się w modlitwie z tymi, którzy podjęli trud wyjścia na pątnicze szlaki. Włączmy się też w wielką modlitwę o trzeźwość naszego narodu. Może dla wyrwania z nałogu pijaństwa czy narkomanii kogoś bliskiego, znajomego warto ofiarować Panu Bogu czasową lub całkowitą abstynencję. Naszym orędownikiem w modlitwie o trzeźwość jest Święty Maksymilian Maria Kolbe.
 2. Dziś, w pierwszą niedzielę miesiąca, po sumie w kaplicy spotkanie Apostolstwa Żywego Różańca.
 3. Trwa czas wakacji, urlopów. Bywa, że zapatrzeni w siebie, nie dostrzegamy tych, którzy pozostali na uboczu, którzy może w szczególny sposób potrzebują naszej pomocy. Nie wszyscy mają radosne wakacje. Pamiętajmy o pracy rolników podczas żniw, szanujmy ich trud.
 4. Przypomnijmy, że w lipcu i sierpniu zmieniamy porządek Mszy św. I tak w dni powszednie i w niedzielę nie ma Mszy św. o godz. 17.00. Informujemy naszych Parafian, że w miesiącach wakacyjnych Stały Konfesjonał jest do dyspozycji penitentów o stałych godzinach z wyjątkiem sobót. W soboty dyżuru w Stałym Konfesjonale nie ma. I jeszcze jedna ważna informacja.  Podczas wakacji biuro parafialne czynne jest tylko w godzinach popołudniowych od poniedziałku do piątku od godz. 16.00 do 17.00.

5.W ostatni poniedziałek gościliśmy w naszej wspólnocie parafialnej   pieszych pielgrzymów z Gdańska udających się na Jasna Górę. Bardzo serdecznie dziękujemy Parafianom, którzy użyczyli gościny i noclegu w swoich domach. Za ten piękny gest życzliwości i dobroci w imieniu pątników z Gdańska serdecznie dziękujemy. Jeszcze raz okazało się, że w parafii naszej jest wiele osób na których zawsze Kościół może liczyć.

 1. Trwają wakacje. Dla nas, a zwłaszcza dla dzieci i młodzieży, niech staną się one okazją do pogłębienia wiary przeżywanej w bezpośrednim kontakcie z przyrodą. Przez piękno tej ziemi niech przemawia do nas sam Stwórca. Zechciejmy dla Niego otworzyć nasze serca i umysły. Jednocześnie nie zapominajmy, że każdy z nas, jako katolik, ma obowiązek uczestniczenia w niedzielnej Mszy świętej.
 2. Pierwsza niedziela miesiąca w naszej parafii ma wymiar charytatywny. Nasza parafia włączyła się do programu Caritas – Rodzina Rodzinie, który polega na objęciu wsparciem rodzin poszkodowanych w wyniku konfliktu zbrojnego w Syrii. Pomagamy rodzinie z Aleppo, którzy są ormiańskimi chrześcijanami. Ofiary na ten cel można składać do puszki przy relikwiarzu św. Faustyny po lewej stronie nawy głównej. Za wszystkie ofiary składamy serdeczne Bóg zapłać. 
 3. W sobotę 13 dzień sierpnia. Zapraszamy na wieczorną Mszę św. i kolejne w tym roku nabożeństwo fatimskie z Różańcem i procesją dookoła kościoła. W tym miesiącu szczególnie w modlitwie różańcowej prośmy Maryję o trzeźwość w naszych domach i rodzinach i dobre przygotowanie do Misji św.
 4. Zapraszamy na XXXII Pielgrzymkę Maksymiliańską. Rozpoczęcie się ona w przyszłą niedzielę, w parafii NSPJ, o g.15:00 Koronką do Miłosierdzia Bożego, następnie wymarsz do kościoła św. Maksymiliana na Osowej Górze i tam Msza Święta odpustowa o g.18.00, której przewodniczyć będzie Ksiądz Biskup.
 5. Od jutra za tydzień w poniedziałek 15 sierpnia, uroczystość Wniebowzięcia NMP. Jedno z najstarszych i największych świąt maryjnych. W Polsce ta uroczystość jest znana i obchodzona jako święto Matki Bożej Zielnej. Na liturgię do kościoła przynosimy bukiety ziół, kwiatów i warzyw, które zostaną pobłogosławione. W tę uroczystość dziękujemy za dar pierwszych zbiorów właśnie w dniu, w którym Maryja osiąga pełnię zbawienia. Ofiarujmy Jej nasze serca i codzienny trud przybliżania się do Boga. Poświęcenie wianków z ziół i kwiatów po każdej Mszy św. Można przynieść także owoce i plony z własnych działek. 
 6. Dzień 15 sierpnia to także Dzień Wojska Polskiego. Podczas sumy okolicznościowe modlitwy w intencji Polskich Żołnierzy. 15 sierpnia przypadnie 102. rocznica zwycięskiej bitwy warszawskiej w 1920 r., zwanej Cudem nad Wisłą, która zmieniła bieg historii naszej ojczyzny. Skutki tego triumfu Wojska Polskiego wpłynęły także na historię Europy, bowiem zatrzymano nawałnicę bolszewicką, która zagrażała nie tylko naszemu narodowi. W to wielkie święto Maryjne polecajmy Królowej Polski losy naszego Narodu. Pamiętajmy, że zmagania o właściwe miejsce Polski wśród narodów Europy i świata ciągle jeszcze trwają.

12.Prymasowski Instytut Kultury Chrześcijańskiej w Bydgoszczy zaprasza chętne osoby na:  

 – Magisterskie zaoczne studia Teologiczne – specjalność katechetyka, – 2-letnie Podyplomowe Studia Teologiczno-Katechetyczne,
– Roczne Podyplomowe Studia Katechezy Przedszkolnej. Rekrutacja na studia zaoczne trwa do 14 września, a rozmowy rekrutacyjne zostaną przeprowadzone dnia 16 września br. Bliższe informacje dotyczące warunków rekrutacji i studiów zostały zamieszczone w gablocie parafialnej oraz dostępne są na stronie internetowej www.bydgoskateologia.pl

 1. Przy wyjściu z kościoła można nabyć prasę katolicką. Aktualny numer „Przewodnika Katolickiego” poleca m.in. następujące artykuły: „Synod: o czym mówimy szeptem”, „Apel do sumień, nie kara”, „Chrystus sam staje się Indianinem”, „Nie chodzi o to, by stanąć w miejscu”, „Bł. Ks. Franciszek Dachtera – Cherubin z Dachau”.   
 2. Zmarli: śp. Irena Bujewska, lat 94 zam. ul. Piórka, śp. Roman Stanisław Niczyporuk, lat 71, zam. ul. Witeckiego 1.
 3. Wszystkim naszym parafianom udającym się w najbliższym czasie na urlopy życzymy dobrego wypoczynku i szczęśliwych wakacji. Wypoczywajmy z Bożym błogosławieństwem. Wszystkim osobom uczestniczącym dziś w świętej liturgii w naszej świątyni życzymy miłej niedzieli i obfitych łask Bożych w rozpoczętym nowym tygodniu.

 

Ogłoszenia Parafialne – Fundacja „Wiatrak” 17, 24, 31.07.2022 rok.

 

– Fundacja „Wiatrak” prowadzi niepubliczne przedszkole, którego celem   jest dbanie o pełny rozwój dziecka, tak aby już od najmłodszych lat mogło rozwijać swoje skrzydła. Edukacja w przedszkolu opiera się na fundamentalnych wartościach zgodnych z nauką św. Jana Pawła II, zapewniając najmłodszym uczniom zaangażowanie, bezpieczeństwo, troskę i odpowiedzialność. Przedszkole niepubliczne „u Karolka” prowadzi rekrutację przez cały rok – w celu szczegółowych informacji i zapisów serdecznie zapraszamy do kontaktu pod numerem 533 022 268 / 52 32 34 822

– Klub Seniora działający w Fundacji „Wiatrak” posiada wolne miejsca dla chętnych. Wszystkie osoby pragnące uczestniczyć w zajęciach organizowanych przez „Wiatrak” serdecznie zapraszamy do kontaktu telefonicznego: 52 32 34 824. Zajęcia w Klubie Seniora prowadzone są od poniedziałku do czwartku w godz. 9:00 – 14:00 (koszt uczestnictwa to 100 zł/ miesięcznie)

– Zapraszamy serdecznie wszystkie dzieci z fordońskich podwórek na wspólną zabawę z międzynarodowymi wolontariuszami Europejskiego Korpusu Solidarności. Zagraniczni goście zachęcają do uczestnictwa we wspólnych grach    i zabawach.  Pierwsze spotkanie odbędzie się we wtorek, 26 lipca o godzinie 16.30 przy Fundacji „Wiatrak” Szczegółowy harmonogram spotkań umieszczony na stronie internetowej Fundacji „Wiatrak”.