Ogłoszenia duszpasterskie 07.04.2024

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE II Niedziela Wielkanocna – Święto Bożego Miłosierdzia 07.IV.2024 rok

 

  1. Z ustanowienia Świętego Jana Pawła II czcimy dziś Miłosierdzie Boże.  Obraz Jezusa zatytułowany „Jezu ufam Tobie” ma w naszej parafii wielu czcicieli.  Mamy w parafii   piękny relikwiarz świętej Siostry Faustyny.  Przy okazji przypomnijmy, że w naszym Sanktuarium w każdy czwartek   o godz. 830 odprawiamy Mszę św. dla czcicieli Miłosierdzia Bożego. Każdego dnia o godz. 15.00 odmawiamy w kaplicy Koronkę ku czci Miłosierdzia Bożego. Zachęcamy do modlitwy.
  2. Bóg zapłać wszystkim, którzy wczoraj uczestniczyli w obchodach 20. rocznicy powstania naszej diecezji. Dzisiaj zapraszamy na spektakl – oratorium pt. Trzy Marie do katedry na 19.15 – wstęp wolny, a jutro na Mszę św. o godzinie 18.00 również do katedry.
  3. W Niedzielę Miłosierdzia Bożego 7 kwietnia br. rozpoczyna się w Kościele katolickim w Polsce 80. Tydzień Miłosierdzia, obchodzony do 14 kwietnia.  Celem Tygodnia Miłosierdzia jest przede wszystkim budzenie wrażliwości na potrzeby bliźnich: chorych, samotnych, bezdomnych i uchodźców. Obchody są okazją do głębszej refleksji na temat miłosierdzia czynionego na co dzień, służą także prezentacji pracy organizacji charytatywnych i są zachętą do aktywnego włączania się w dzieła miłosierdzia. Przy okazji dzisiejszej Niedzieli Miłosierdzia    dziękujemy za często pokaźne ofiary dla dzieła „Rodzina w Rodzinie” do skarbonki umieszczonej po lewej stronie prezbiterium i przeznaczonej dla rodziny w Aleppo.
  4. Z racji przeżywanych w ostatnim czasie wielkich dni Wielkiego Tygodnia i oktawy wielkanocnej jutro przypada przeniesiona z 25 marca uroczystość Zwiastowania Pańskiego. Jest to także Dzień Świętości Życia i Dzień Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Zapraszamy jutro na Msze św. o godz. 7.00, 8.30, 10.00, 17.00 i 18.30. Podczas Mszy św. o godz. 10.00 będzie można zaangażować się w Dzieło Adopcji przez zobowiązanie, że podejmie się modlitwy w intencji nienarodzonego dziecka i jego rodziców. Składane ofiary na tacę w tym dniu przeznaczymy na Fundusz Obrony Życia.
  5. W tym tygodniu w czwartek młodzież z naszej parafii przystąpi do Sakramentu Bierzmowania, którego udzieli Ksiądz Biskup Krzysztof Włodarczyk. Główne uroczystości wieczorem o godzinie 18.30 w Bazylice.
  6. W tym roku obchodzimy   dziesiątą rocznicę ogłodzenia naszego kościoła Bazyliką mniejszą. Ten zaszczytny tytuł nadał naszej świątyni Ojciec Święty Franciszek. Przypomnijmy że Bazylika mniejsza (łac. basilica minor) – to tytuł honorowy, nadawany przez papieża   w drodze prawa zwyczajowego, który otrzymują   kościoły wyróżniające się wartością zabytkową, liturgiczną, pielgrzymkową i duszpasterską. Tytuł ten posiadają obecnie znaczniejsze kościoły katedralne, kolegiackie i klasztorne, a także znane sanktuaria maryjne. Główne uroczystości rocznicowe będą w naszej bazylice 18 kwietnia. Uroczystościom przewodniczył będzie Ks. Bp Krzysztof Wętkowski, Biskup diecezji Włocławskiej.
  7. Duszpasterz akademicki, Ks. Piotr informuje, że:

Dzisiaj o godz. 18:30 w sali duszpasterstwa modlitwy Żywego Akademickiego Różańca. W środę, po Mszy św. akademickiej, kolejne spotkanie z cyklu „7 znaków” z o. Maciejem. Za tydzień, w niedzielę 14 kwietnia, o godz. 18:30 w auli Domu Parafialnego, odbędzie się spotkanie dziękczynne za tegoroczne Misterium. Zapraszamy serdecznie wszystkich zaangażowanych. Spotkanie zakończymy Mszą Świętą o godz. 20.00 w kaplicy. W dniach 18-21 i 26-28 kwietnia Martyria organizuje kolejną turę kursu dla par i narzeczonych pt. „Co i jak, zanim powiesz TAK”. Szczegółowe informacje na stronie internetowej www.coijak.org.

8. Ks. Marek zaprasza na SPACER MIŁOSIERDZIA w każdy poniedziałek od 21.00 do ostatniego potrzebującego. Najbliższy SPACER jutro w poniedziałek, 8 kwietnia.

9. Trwa czas spowiedzi i Komunii św. wielkanocnej. Przypominamy wszystkim o tym, że przystępowanie do tych sakramentów w czasie wielkanocnym stanowi obowiązek każdego katolika. Na wypełnienie przykazania kościelnego dotyczącego przyjęcia Komunii Świętej w okresie wielkanocnym jest czas do Uroczystości Trójcy Przenajświętszej w tym roku do 26 maja 2024 r.

10.Dwa ogłoszenia Wspólnoty Kościoła Domowego: Domowy Kościół zaprasza wszystkich członków, sympatyków oraz parafian na Mszę św. związaną z obchodami 40 lecia istnienia w tej parafii. Msza św. odbędzie się w niedzielę 14 kwietnia o godz. 13,00 z udziałem zaproszonych gości i kapłanów moderatorów naszych kręgów. Serdecznie zapraszamy. Od 21 lat z naszej parafii wyrusza rowerowa pielgrzymka śladami Ks. Zygmunta Trybowskiego do Chełmży na Mszę św. w Jego intencji. Msza św. jest 2 maja o godz. 8,00 rano w kościele pod wezwaniem Św. Mikołaja Biskupa w Chełmży na ul. Tumskiej 14. Więcej szczegółów można uzyskać w zakrystii.

11.Hospicjum im. Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki w Bydgoszczy prosi o wsparcie akcji Pola Nadziei. Celem akcji jest zakup sprzętu medycznego. Ks. Dyrektor Hospicjum dziękuje serdecznie Wielebnemu Księdzu Proboszczowi oraz czcigodnym Parafianom za ofiarność w latach ubiegłych. Polepszenie wyposażenia Hospicjum zaowocowało poprawa jakości życia naszych podopiecznych, a także przyniosło poprawę jakości i usprawnienie pracy personelu medycznego. Zbiórkę przed kościołem przeprowadzą wolontariusze Hospicjum za dwa tygodnie w niedzielę 21 kwietnia po każdej Mszy św.

12. W związku z 20-leciem naszej diecezji organizujemy „Pielgrzymkę do korzeni”.Wyjazd pielgrzymkowy 20 kwietnia do Gniezna. Prowadzi ks. Proboszcz. Koszt pielgrzymki 50 zł. W tej cenie wejścia do muzeów, zwiedzanie katedry i seminarium z przewodnikiem, Msza św. z Księdzem Biskupem Krzysztofem, posiłek w seminarium itp. Wyjazd o godz. 7.00 z parkingu przed kościołem. Powrót ok. godz. 18.00.  Jest jeszcze kilka wolnych miejsc. Zgłoszenia w kancelarii parafii.

13. Zachęcamy do nabywania „Przewodnika Katolickiego”, w którym przeczytamy: „Wielkoduszność i Miłosierdzie”, „Dotknąć śladów męki”, „Więź miłosierdzia”.

14. Rozpoczynamy dziś w naszej parafii katechezy neokatechumenalne dla młodzieży i dorosłych które będą trwały od 9.04.2024 do 21.05.2024. Katechezy będą we wtorki i piątki o godz. 19.15 w naszej parafii Serdecznie zapraszamy i zachęcamy do udziału.

15. Zmarli: Śp. Benedykt Bławat l.77 z ul. J. Teski 2, Śp. Bogdan Górski l.74 z ul. Kleina 4, Śp. Danuta Roćko l.68 z ul. Wańkowicza 1, Śp. Krystyna Zaremba l.81 z ul. Piwnika Pon. 4, Śp. Teresa Witkowska – dziecko ur. Martwe.

16. Dziękujemy Drogim Parafianom jak i Przyjaciołom naszej parafii, którzy wspierają ją ofiarą podczas Mszy św. czy też przelewem na konto bankowe. Wpłata z adnotacją: „darowizna cele kultu religijnego”, umożliwia uzyskanie odliczenia w podatku dochodowym. Za złożone ofiary składamy serdeczne Bóg zapłać.

17. Wszystkim naszym parafianom, gościom i sympatykom życzymy dobrego niedzielnego wypoczynku i błogosławionego tygodnia. Wszystkie informacje duszpasterskie na stronach internetowych parafii i w kruchtach kościoła.

 

 

 

 

 

 

Modlitwa za Diecezję Bydgoską

Boże, Ojcze Wszechmogący,
dziękujemy Ci za nasz bydgoski Kościół. 
Dziękujemy za wszystkich, 
którzy Go tworzą.
Za każdą wspólnotę parafialną,
każdy klasztor i dom zakonny,
za każde diecezjalne dzieło.
Spójrz łaskawie na:
ojców, matki, młodzież i dzieci,
ludzi chorych i zagubionych,
osoby samotne i tych, którzy utracili wiarę. 
Wylewaj Ducha Świętego na duchowieństwo, 
osoby życia konsekrowanego i wiernych świeckich,
aby sprostali swojemu powołaniu i swojej posłudze. 
Daj nam liczne i dobre powołania
kapłańskie, zakonne i apostolskie.
Umacniaj naszą wiarę,
wlewaj nadzieję i ucz pas kochać,
byśmy z odwagą i ufnością
każdego dnia świadczyli o Ewangelii. 
Maryjo, Matko Pięknej Miłości,
błogosławiony Biskupie Michale
módlcie się za nami.