Ogłoszenia duszpasterskie 07.03.2021

 

III Niedziela Wielkiego Postu

 

1.Rozpoczynamy już trzeci tydzień Wielkiego Postu.  To czas naszej metanoi, która oznacza przemianę życia, podjęcie nowych wyzwań, pracę nad swoją duchowością, a przede wszystkim zmianę myślenia pod wpływem słowa, które kieruje do nas Bóg. Aby je usłyszeć, trzeba się zatrzymać, wyciszyć, skierować uwagę serca na Boga. Jest wiele spraw ważnych, lecz nie zaniedbajmy tego, co naprawdę istotne.

 1. Okres Wielkiego Postu to także czas spowiedzi św. wielkanocnej – dobrze przygotowanej i przeprowadzonej. Kartki do spowiedzi św. otrzymać można w biurze w godzinach urzędowania i w zakrystii przed i po Mszy św.
 2. Gorzkie Żale dziś o godz. 16.00, natomiast Droga Krzyżowa w piątki dla dzieci o godz.17.30 a dla dorosłych w piątek o godz.9.00 i 18.00. Dla młodzieży w kaplicy o godz. 20.00. W najbliższy piątek rozważania przygotowuje młodzież męska DA Martyria.

4.Informujemy naszych Parafian, że za tydzień w IV niedzielę Wielkiego Postu  wraz z fundacją Wiatrak organizujemy wielkopostną akcję charytatywną „Kilogram dla potrzebujących”. Zbieramy żywność   dla najbardziej potrzebujących parafian. Prosimy do ustawionych pojemników składać żywność o dłuższym okresie przechowywania (mąka, cukier, ryż, kasze, olej, słodycze itp. Prosimy także o potrzebne w czasie pandemii artykuły chemiczne zwłaszcza środki czystości). Tradycyjnie już prosimy panów, uczestniczących w Mszy św. o pomoc w dostarczeniu tych darów po Mszy do domu katechetycznego.

 1. Wspólnota neokatechumenalna zaprasza do wspólnej modlitwy brewiarzowej na laudesy od poniedziałku do piątku w domu duszpasterskim o godz. 6.15 rano.
 2. Jutro 8 marca obchodzimy Dzień Kobiet. Choć to świecka uroczystość, pamiętajmy w modlitwach o wszystkich kobietach, zwłaszcza o najbardziej utrudzonych matkach rodzin wielodzietnych, o samotnych pannach i wdowach, o kobietach poniżanych i prześladowanych w wielu częściach świata. Wszak kobiety odgrywają szczególną rolę w świecie, w Kościele i w rodzinie. Polecajmy ich trud i życie Panu Bogu i Maryi.
 3. W sobotę 13 marca przypada 8. rocznica wyboru papieża Franciszka. Powierzajmy go Bożej Opatrzności oraz opiece Matki Najświętszej w naszych osobistych modlitwach, aby bezpiecznie i w wierności Ewangelii prowadził Kościół przez burzliwe współczesne czasy.
 4. Ogłoszenia duszpasterzy młodzieży. W środę po Mszy św. akademickiej kolejne spotkanie formacyjne z cyklu „Z archiwum K”. Katechezę pt. „Co bydgoska młodzież myśli o Jezusie? Ks. Piotr zaprasza w piątek o godz. 17:00 Msza święta dla młodzieży klas 8 Szkoły Podstawowej, przygotowującej się do sakramentu bierzmowania. Po Mszy świętej spotkanie formacyjne.  W niedzielę o godz. 18:00 kolejne spotkanie z cyklu „Ducha nie gaście” poświęcone śp. ks. Zygmuntowi Trybowskiemu. Wspominać będziemy pierwsze lata jego kapłańskiej posługi. Ks. Tomasz zaprasza na kolejne spotkanie formacyjne dla Kandydatów do Sakramentu Bierzmowania z klasy 1 liceum i technikum. Katecheza odbędzie się w sobotę 13 marca o godz. 11:00 w Kościele. 

Dotychczas, w Niedzielę Palmową, cieszyliśmy się realizacją Misterium Męki Pańskiej w Dolinie Śmierci. Ze względu na trwającą pandemię tegoroczne Misterium odbędzie się w naszym kościele w formie przygotowanego przez aktorów słuchowiska, połączonego z adoracją krzyża świętego. Zapraszamy na to nabożeństwo: w piątek 26 marca o godz. 20:00 w kościele oraz w niedzielę 28 marca po Mszy św. akademickiej w kościele. Szczegóły na stronie internetowej Misterium oraz mediach społecznościowych.   

 1. 9. W naszym dekanacie rozpoczęły się trwające co pięć lat kanoniczne wizytacje biskupa diecezjalnego. Uczestniczy w nich z urzędu dziekan dekanatu Bydgoszcz – Fordon nasz ksiądz proboszcz. Stąd jego nieobecność w tym roku na niedzielnej liturgii w naszej świątyni. Dziś wizytacja parafii św. Mikołaja. a za tydzień św. Łukasza.

10.Dzisiaj pierwsza niedziela nowego miesiąca. Po sumie, Mszy św. o godz. 8.30 spotkanie Żywego Różańca w kaplicy.

 1. Pragniemy serdecznie podziękować za wszelkie ofiary złożone w minionych tygodniach na tacę i do skarbonek w świątyni na cele wspólnoty parafialnej i jej utrzymanie. Niech dobry Bóg wynagradza hojność naszych Parafian swoim błogosławieństwem.
 2. W czwartek po wieczornej Mszy Świętej wspólnota Odnowy w Duchu Świętym Przemienienie spotyka się w domu parafialnym. Chętne osoby zapraszamy do wspólnej modlitwy i dzielenia się Słowem Bożym
 3. Uprzejmie zawiadamiamy wszystkich liderów grup i wspólnot świeckich działających w naszej wspólnocie parafialnej, że w dniu 16 marca 2020 roku po Mszy św. o 18.30 odbędzie się spotkanie Sejmiku Parafialnego. Z uwagi na ważne tematy związane z naszą parafią i planami na przyszłość obecność liderów, lub delegowanych przedstawicieli grup, oraz kapłanów pracujących w parafii obowiązkowa.
 4. Aktualny „Przewodnik Katolicki” zawiera ciekawe teksty m.in.: abp Grzegorz Ryś – Bóg nie zostawi nas w chwili próby – fragment najnowszej książki abp Grzegorza, Wielkopostne odsłony lęku i nadziei – odsłona trzecia – Lęk przed wątpliwościami w wierze. Zachęcamy do nabycia i lektury.
 5. Zmarli: śp. Grzegorz Korduba, lat70, zam. ul. Fieldorfa Nila 4, śp. Renata Kriger, lat 66, zam. ul. Kleina 4.
 6. Wszystkim naszym parafianom życzymy, by dzisiejsza III Niedziela Wielkiego Postu i obecny tydzień były okresem  umacniania wiary i ufności Chrystusowi, „który za nas cierpiał rany i śmierć podjął krzyżową”.

 

Podziękowanie dla Dobroczyńców naszej Parafii

Składamy serdeczne podziękowania za zrozumienie bieżących potrzeb naszej parafii w aktualnej sytuacji związanej z pandemią. Dziękujemy za ofiary składane do skarbon w kościele jak i te które zostały przelane na konto bankowe naszej parafii:

  74 1090 1072 0000 0001 0261 7319.