Ogłoszenia duszpasterskie 06.12.2020

Dzisiejszą drugą niedzielę Adwentu przeżywamy jako Dzień Modlitwy i Pomocy Materialnej Kościołowi na Wschodzie. Wspierajmy modlitwą i ofiarami braci i siostry w byłych krajach Związku Radzieckiego. Ofiary zebrane podczas Mszy świętej niech będą wyrazem naszej solidarności i braterskiej miłości wobec tych którzy przez długie lata komunizmu byli pozbawieni opieki duchowej, a obecnie borykają się z wieloma problemami. Dzisiaj wspominamy św. Mikołaja, biskupa Myry żyjącego w III i IV w., który zasłynął gorliwością duszpasterską i szczególną troskliwością o potrzeby materialne bliźnich. Za jego przykładem obdarowujemy się drobnymi upominkami, które są wyrazem naszej miłości i przyjaźni.

1. Aby umocnić w nas ducha Bożego i pełniej przeżywać czas Adwentu gromadzimy się w Polsce przy Maryi na tzw. „roratach”. Msza św. roratnia dla dorosłych w tym roku sprawowana jest codziennie oprócz niedziel o godz. 7.00. Natomiast roraty dla dzieci i młodzieży będą codziennie od poniedziałku do piątku włącznie o godz.17.00. Dzieci przynoszą ze sobą na roraty lampiony. Wszystkich parafian do tej modlitwy serdecznie zapraszamy.
2. Za tydzień 13 grudnia w III niedzielę adwentu przeprowadzimy tradycyjną już zbiórkę artykułów spożywczych w ramach akcji adwentowej „Kilogram dla potrzebujących”. Prosimy o składanie do koszy przy wejściu do kościoła artykułów spożywczych o dłuższej możliwości przechowania. Z darów tych przygotujemy paczki dla najbardziej potrzebujących parafian i dla dzieci ze Świetlicy Sióstr Miłosierdzia w Fordonie a także na polskie dzieci na Ukrainie. Artykuły składamy do pojemników przy wejściach do kościoła. Przy figurze św. Antoniego skarbonka dla osób, które akcję pragną wesprzeć swoja ofiarą.
3. Zachęcamy do nabywania świec Wigilijnych rozprowadzanych pod hasłem „Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom”. Świece do nabycia w sklepiku, zakrystii i biurze parafialnym w godzinach urzędowania. Mała świeca w cenie 6, a duża w cenie 15 złotych. W sklepiku, zakrystii i biurze parafialnym można również otrzymać poświęcony opłatek wigilijny.
4. Ks. Piotr – duszpasterz młodzieży akademickiej ogłasza, że: W piątek na godz. 17:00 do kościoła zapraszamy młodzież klas 8 Szkoły Podstawowej w przygotowaniu do Sakramentu Bierzmowania. Po Roratach krótka katecheza w kościele. W tym tygodniu Martyria zaprasza na następujące katechezy: W środę po Dwudziestce w kaplicy katecheza ks. dra Mateusza Nowaka pt. „Kto może zostać rodzicem chrzestnym?”  W Adwencie zapraszamy na Roraty Akademickie w każdy poniedziałek o godz. 7:00 do kościoła. Trwa Martyriowa akcja „Kocham więc służę”. Polega ona na objęciu opieką potrzebujących pomocy starszych parafian w zrobieniu zakupów czy zrealizowaniu innych domowych czynności. Studenci czekają na możliwość przyjścia naszym seniorom z samarytańską posługą. Wszelkie informacje na ten temat oraz kontakt znajdują się na stronie internetowej Martyrii.
5.Tradycyjnie w Adwencie spotykamy się z Chrystusem przebaczającym w spowiedzi św. W tym roku spowiedzi św. adwentowej dla wszystkich parafian w tradycyjnej dotychczasowej praktyce, kiedy zapraszaliśmy księży z całego dekanatu ze względów pandemicznych nie będzie. Zapraszamy do spowiedzi św. adwentowej codziennie od godz. 17.00 do 18.30 w kościele.
6. Ks. Tomasz zaprasza Kandydatów do Bierzmowania z klas pierwszych Liceum i Technikum na spotkanie formacyjne, które odbędzie się w sobotę o godz. 11:00 w kościele.
7. We wtorek obchodzimy Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny – patronalne święto wszystkich kobiet, którym dziękujemy za świadectwo wiary, za niepowtarzalne miejsce w Kościele Powszechnym, Parafialnym i Domowym oraz życzymy opieki Niepokalanej i Bożego błogosławieństwa w wypełnianiu codziennych, trudnych obowiązków!
8.We wtorek od 12.00 do 13.00 „Godzina Łaski”, którą objawiła Niepokalana 8 grudnia 1947 roku w Montichiari we Włoszech mówiąc: Życzę sobie, aby każdego roku 8 grudnia, w południe obchodzono Godzinę Łaski dla całego świata. Dzięki modlitwie w tej godzinie ześlę wiele łask dla duszy i ciała. Będą masowe nawrócenia. Dusze zatwardziałe i zimne jak marmur poruszone będą łaską Bożą i znów staną się wierne i miłujące Boga. Pan, mój Boski Syn Jezus, okaże wielkie miłosierdzie, jeżeli dobrzy ludzie
będą się modlić za bliźnich. Jest moim życzeniem, aby ta Godzina była rozpowszechniona. Jeśli ktoś nie może w tym czasie przyjść do kościoła, niech modli się w domu.
9. Poświęcenie medalików dla dzieci przygotowujących się do Pierwszej Komunii odbędzie się za tydzień w trzecią niedzielę Adwentu 13.XII. podczas Mszy św. o godz. 11.30.
10.Za dwa tygodnie w czwartą niedzielę adwentu rozpoczniemy rekolekcje adwentowe, które będą trwały do 23 grudnia. Poprowadzi je ks. Maciej Chmielewski, nasz nowy wikariusz. Otoczmy księdza rekolekcjonistę modlitwą, a przede wszystkim zadbajmy o to, by każdy z naszych najbliższych mógł wziąć w nich udział i skorzystał z sakramentu pojednania.
11. Również za tydzień wspominać będziemy bolesne doświadczenia z naszej najnowszej historii (13 grudnia 1981 roku wprowadzono stan wojenny, a 16 grudnia tego roku dokonano pacyfikacji kopalni „Wujek” na Śląsku). Święty Jan Paweł II ciągle przypominał: „[…] ogromna jest cena, jaką zapłacił naród polski za niepodległość, za prawo do istnienia jako państwo. Przechowujmy w sercach tę świadomość i niech ona stanie się zachętą do głębokiej refleksji o Polsce, nad tym, jaką była, jaką jest i jaką powinna być”.
12. Jutro o godz. 18.30, Odnowa w Duchu Świętym zaprasza na Mszę Świętą i modlitwę o uzdrowienie duszy i ciała. Śpiew i uwielbienie poprowadzi wspólnota Przemienienie. Odnowa w Duchu Świętym zaprasza w każdy czwartek po wieczornej Mszy św. na adorację Najświętszego Sakramentu.
13. Przy wyjściu z kościoła można nabyć prasę katolicką. W „Przewodniku” warto przeczytać: „Zbawiciel jest jeden” – rozważania dzisiejszej Ewangelii; „Nad biskupem sąd ma papież” – rozmowa z ks. Abpem Grzegorzem Rysiem, Metropolitą Łódzkim, ostatnio mianowanym członkiem Kongregacji ds. Biskupów; „Kardynałowie na konsystorzu” – rozmowa Moniki Białkowskiej z ks. prof. Henrykiem Seweryniakiem. Zachęcamy do nabycia i adwentowej lektury religijnej.
14. Zmarli: śp. Stanisław Sopala, lat 66, zam. ul. Bielawskiego 2, śp. Andrzej Zakrzewski, lat 72, zam. ul. Łochowskiego 3, śp. Władysława Sowińska, lat 93, zam. ul. Thommee 1.
15.Wszystkim osobom uczestniczącym w dzisiejszą niedzielę we Mszy św. życzymy obfitych łask Bożych w nowym, drugim tygodniu Adwentowego oczekiwania na przyjście Pana.

Podziękowanie dla Dobroczyńców naszej Parafii

Składamy serdeczne podziękowania za zrozumienie bieżących potrzeb naszej parafii w aktualnej sytuacji związanej z pandemią. Dziękujemy za ofiary składane do skarbon w kościele jak i te które zostały przelane na konto bankowe naszej parafii:

  74 1090 1072 0000 0001 0261 7319.