Ogłoszenia duszpasterskie 06.03.2022

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – I Niedziela Wielkiego Postu – 6.03.2022

 1. Dziś pierwsza niedziela Wielkiego Postu. Włączmy się w głębokie przeżycie tego czasu przez intensywniejszą modlitwę zarówno osobistą jak i wspólnotową. Modlitwie wspólnotowej będzie sprzyjał udział w Drodze Krzyżowej i w Gorzkich Żalach.

2. Gorzkie Żale w naszej Bazylice w niedzielę o godzinie 16.00, natomiast Droga Krzyżowa w piątki dla dzieci o godz.17.30 a dla dorosłych w piątek o godz. 9.00 i 18.00. Dla młodzieży w kaplicy o godz. 20.00.

 1. Ogłoszenie dla dzieci przygotowujących się do I Komunii Św. Dnia 12 marca w sobotę spotkanie dla rodziców i dzieci w bazylice. Na godzinę 9:00 zapraszamy chłopców na 10:00 dziewczynki. Po spotkaniach będzie możliwość poświęcenia świec.
 2. Okres Wielkiego Postu to także czas spowiedzi św. wielkanocnej – dobrze przygotowanej i przeprowadzonej. Kartki do spowiedzi św. otrzymać można w biurze w godzinach urzędowania i w zakrystii przed i po Mszy św.

5. W tegorocznym Wielkim Poście rekolekcje   dla dorosłych parafian rozpoczną się w V Niedzielę Wielkiego Postu dnia 3 kwietnia. Wygłosi je ks. dr Artur Pukownik z Pelplina.

 1. Składamy gorące podziękowanie wszystkim Parafianom za ofiary przekazane no konto bankowe parafii, do skarbon z niedzieli i środy Popielcowej na wsparcie dotkniętej wojną Ukrainy, oraz ze środy na hospicja na terenie diecezji.

7. Od kilku już lat, w II niedzielę Wielkiego Postu, czyli za tydzień, Niedziela „Ad Gentes”, dzień solidarności, modlitwy, postu i ofiar z misjami. Tego dnia zbierane będą do podczas Mszy św.  ofiary na rzecz polskich misjonarz.

8. Wspólnota neokatechumenalna zaprasza do wspólnej modlitwy brewiarzowej na laudesy od poniedziałku do piątku  w domu duszpasterskim o godz. 6.15 rano.

 1. W niedzielę za tydzień, 13 marca, w naszej parafii jak co roku swój Wielkopostny Dzień Wspólnoty będzie przeżywał Ruch Światło-Życie diecezji bydgoskiej. Zapraszamy na Eucharystię o godz. 14:15 pod przewodnictwem ks. bp. Krzysztofa Włodarczyka, a następnie na Drogę Krzyżową w Dolinie Śmierci. Serdecznie zapraszamy.
 2. Dzisiaj o godz. 19:00 w sali duszpasterstwa kolejne spotkanie i modlitwy Żywego Akademickiego Różańca. W środę po 20stce kolejne spotkanie formacyjne z cyklu „Krew i łzy – czyli o sztuce przebaczenia”.

11. W piątek kolejne spotkanie formacyjne dla młodzieży przygotowującej się do sakramentu bierzmowania. O godz. 17:00 w domu parafialnym spotka się młodzież Szkół Podstawowych, a o godz. 18:30 młodzież Szkół Ponadpodstawowych. W piątek o godz. 20:00 w kaplicy nabożeństwo Drogi Krzyżowej z udziałem młodzieży z modlitwą o pokój na świecie.

12. W związku z wojną w Ukrainie, w naszej parafii   „Martyria” wraz z Zrzeszeniem Harcerskim  nadal przeprowadza zbiórkę darów dla poszkodowanych i uchodźców z Ukrainy. W ubiegłym tygodniu wyjechały na granicę dwa transporty darów, za które bardzo wszystkim dziękujemy. Zbieramy nadal: koce, śpiwory, pościel, ręczniki, środki higieniczne, żywność instant, latarki i baterie, środki opatrunkowe. Prosimy, by rzeczy były czyste i niezniszczone; najlepiej, by były nowe – zadbajmy o godność obdarowanych. Dary przyjmujemy od poniedziałku do piątku w godz. od 9:00 do 10:00 oraz od 18.00 do 20.00 w domu parafialnym na parterze w sali „Dębu”. Jeśli ktoś chce pomóc w przyjmowaniu darów lub podarować mocne kartony to prosimy przynosić je do domu parafialnego. Wszelkie dodatkowe informacje i numery kontaktowe na stronie internetowej „Martyrii”.   

 1. W tym tygodniu w środę o godz. 17.00 zapraszamy na Mszę św. w intencji Ojczyzny, Akcji Krajowej i Radia Maryja.
 2. We wtorek, 8 marca, obchodzimy Dzień Kobiet. Choć to świecka uroczystość, pamiętajmy w modlitwach o wszystkich kobietach, zwłaszcza o najbardziej utrudzonych matkach rodzin wielodzietnych, o samotnych pannach i wdowach, o kobietach poniżanych i prześladowanych w wielu częściach świata. Wszak kobiety odgrywają szczególną rolę w świecie, w Kościele i w rodzinie. Polecajmy ich trud i życie Panu Bogu i Maryi, która jest najpiękniejszym
 3. Ks. Michał, opiekun wspólnoty Odnowy w Duchu Świętym, zaprasza jutro 7 marca w poniedziałek na Mszę Świętą z modlitwą o uzdrowienie duszy i ciała na godz. 18.30. Podczas Mszy Świętej będzie egzorcyzmowana woda, sól, olej i świece. Serdecznie zapraszamy wszystkie chętne osoby.
 4. Zachęcamy do zakupu i lektury „Przewodnika Katolickiego”. W nowym wydaniu czytamy: Przejście Ukraińców przez Morze Czerwone, Jak pomagać uchodźcom z Ukrainy. Takiej agresji się nie spodziewaliśmy – rozmowa z przewodniczącym Konferencji Episkopatu Ukrainy abp. Mieczysławem Mokrzyckim – arcybiskupem metropolitą lwowskim.
 5. Zmarli: śp.  Edward Arciuch, lat 70, zam. ul. Łabendzińskiego 4, śp. Marcin Wierzchucki, lat 46, zam. ul. Monte Cassino 6, śp. Zygmunt Kindler, lat 76, zam. ul. Kleeberga 7.

18. Wszystkim naszym parafianom życzymy, by dzisiejsza I Niedziela Wielkiego Postu i obecny tydzień były okresem   umacniania wiary i ufności Chrystusowi, „który za nas cierpiał rany i śmierć podjął krzyżową”.

 

Fundacja „Wiatrak” 06.03.2022 rok.

 

 – Z dniem   1 marca br. ks. bp diecezji bydgoskiej Krzysztof Włodarczyk mianował nowym prezesem Fundacji „Wiatrak” księdza doktora Waldemara Różyckiego. Prace   Zarządu Fundacji z nowym jej prezesem zawierzamy dobremu Bogu w naszych codziennych modlitwach.

 

– Fundacja „Wiatrak” prowadzi niepubliczne przedszkole, którego celem jest dbanie o pełny rozwój dziecka, tak aby już od najmłodszych lat mogło rozwijać swoje skrzydła. Edukacja w przedszkolu opiera się na fundamentalnych wartościach zgodnych z nauką św. Jana Pawła II, zapewniając najmłodszym uczniom zaangażowanie, bezpieczeństwo, troskę i odpowiedzialność. Przedszkole niepubliczne „u Karolka” prowadzi rekrutację przez cały rok – w celu szczegółowych informacji i zapisów serdecznie zapraszamy do kontaktu pod numerem 533 022 268 / 52 32 34 822

 

– Klub Seniora działający w Fundacji „Wiatrak” posiada wolne miejsca dla chętnych. Wszystkie osoby pragnące uczestniczyć w zajęciach organizowanych przez „Wiatrak” serdecznie zapraszamy do kontaktu telefonicznego: 52 32 34 824. Zajęcia w Klubie Seniora prowadzone są od poniedziałku do czwartku w godz. 9:00 – 14:00 (koszt uczestnictwa to 100 zł/ miesięcznie)

 

– Fundacja „Wiatrak” w tym roku również zaprasza do włączenia się w kampanię i przekazania swojego 1%. Wszystkie osoby, które chcą skorzystać z pomocy naszych księgowych, serdecznie zapraszamy do Domu Jubileuszowego im. św. Jana Pawła II. PIT można zostawić od poniedziałku do piątku w godz. 9:30 – 14:00 w recepcji Fundacji „Wiatrak” (główne wejście od ul. Licznerskiego).

  

Komunikat w sprawie pomocy dla Ukrainy w Diecezji Bydgoskiej

 

Caritas Diecezji Bydgoskiej jest oficjalnym koordynatorem działań pomocowych dla obywateli Ukrainy w naszej Diecezji, bezpośrednio współpracującym z przedstawicielami Rządu RP, Wojewody Kujawsko-Pomorskiego, Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego oraz Caritas Polska. Wszystkie parafie Diecezji Bydgoskiej, pragnące włączyć się w organizację pomocy dla Ukrainy, bezpośrednio, przez Parafialne lub Szkolne Zespoły Caritas, proszone są o zgłaszanie wszelkich działań i inicjatyw do Caritas Diecezji Bydgoskiej.

Koordynatorem pomocy z ramienia Bydgoskiej Caritas jest s. Aleksandra Mikołajczak, tel. 724 560 004, adres e-mail: wolontariat.bydgoszcz@caritas.pl, kontakt osobisty w siedzibie Caritas, Bydgoszcz, ul. Grodzka 22. Magazynem centralnym dla ogólnodiecezjalnej zbiórki darów na potrzeby uchodźców z Ukrainy jest obiekt sali gimnastycznej Wyższego Seminarium Duchownego przy ul. Grodzkiej 18. Dostawa zebranych produktów możliwa jest w dni powszednie, w godz. 8:00-18:00, w soboty w godz. 10:00-14:00.

Zaktualizowany wykaz najpotrzebniejszych rzeczy, zgodnie z zapotrzebowaniem przedstawicieli organizacji pomocowych, działających na terenach przygranicznych przedstawia sią następująco: koce, śpiwory, pościel, ręczniki, środki medyczne (termometry, pompy infuzyjne, opatrunki, środki do dezynfekcji ran, leki przeciwzapalne, przeciwbólowe, uspokajające), środki higieniczne (podpaski, chusteczki nawilżane, żele do mycia bez wody, papier toaletowy, ręczniki papierowe), worki na śmieci, naczynia jednorazowe, baterie, latarki, zapałki, zapalniczki, powerbanki, artykuły dla dzieci i niemowląt (mleko w proszku, gotowe dania, pampersy), papier A4, długopisy, markery, taśma klejąca, żywność z długim terminem przydatności do spożycia (m.in. dania gotowe), bielizna i odzież ciepła, odpowiednia do pory roku wyłącznie nowa. Uwaga: prosimy nie zbierać odzieży używanej.        

Wpłaty finansowe ze zbiórek prowadzonych w parafiach lub od indywidualnych darczyńców należy kierować na następujące rachunki bankowe:

PLN 70 1600 1185 0004 0807 2566 7001

EUR 15 1600 1185 0004 0807 2566 7021

USD 85 1600 1185 0004 0807 2566 7022

 

W przypadku udzielania pomocy obywatelom Ukrainy przybyłym do naszego kraju z powodu wojny w zakresie własnym przez parafie (o czym należy informować Caritas) zalecamy zdecydowanie zachęcać te osoby do kontaktowania się z urzędowymi Punktami Informacyjnymi, w celu zasięgnięcia niezbędnych informacji dotyczących pobytu w Polsce. Najważniejsze z nich są takie, że obywatele Ukrainy, którzy opuścili swój kraj od dn. 24.02.2022r. mają prawo do bezpłatnego zakwaterowania i pomocy medycznej na terenie Polski.   

Caritas Diecezji Bydgoskiej może wspomóc osoby opuszczające terytorium Ukrainy w transporcie z terenów przygranicznych do nowego miejsca pobytu na terenie naszej Diecezji, osoba odpowiedzialna: ks. Piotr, tel.: 724 560 023.

W chwili obecnej, zgodnie z deklaracjami złożonymi do Wojewody Kujawsko-Pomorskiego oraz do Caritas Polska, Caritas Diecezji Bydgoskiej oczekuje na przybycie 350 dzieci i ich opiekunów ewakuowanych z ukraińskich sierocińców, ponadto gotowi jesteśmy do przyjęcia 100 osób, rodzin złożonych głównie kobiet i dzieci, stale uciekających z terenów ogarniętych wojną. 

Przystąpiliśmy także do ogólnopolskiego projektu „Paczka dla Rodziny”, który realizowany będzie w najbliższym czasie, polegającego na przygotowaniu paczek dla rodzin pozostających na Ukrainie. Będą to jednakowe zestawy najpotrzebniejszych produktów, zapakowane w jednakowe charakterystyczne kartony, które trafią do potrzebujących na terenie Ukrainy.

Bydgoszcz, 01 marca 2022

http://diecezja.bydgoszcz.pl/2022/03/01/komunikat-w-sprawie-pomocy-dla-ukrainy-w-diecezji-bydgoskiej/

 

W Bydgoszczy przy ulicy Zygmunta Augusta 20, naprzeciwko dworca Bydgoszcz Główna, uruchomiono punkt recepcyjny dla uchodźców z Ukrainy.

 

Punkt recepcyjny to miejsce, do którego powinny udać się osoby przybywające z Ukrainy nieposiadające zapewnionego miejsca pobytu na terenie Polski. Uchodźcy otrzymają tam więcej informacji na temat pobytu w Polsce – pracownicy punktu recepcyjnego zapewnią im tymczasowe zakwaterowanie, a także dadzą ciepły posiłek, napoje oraz podstawową opiekę medyczną. Przygotowano także miejsce na odpoczynek.

Uruchomiony w piątek, 4 marca punkt recepcyjny w Bydgoszczy znajduje się przy ulicy Zygmunta Augusta: naprzeciwko dworca Bydgoszcz Główna, przy skrzyżowaniu z ulicą Warszawską. Przypominamy, że na dworcu głównym funkcjonuje także punkt informacyjny dla uchodźców z Ukrainy.