Ogłoszenia duszpasterskie 06.01.2022

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – Uroczystość Objawienia Pańskiego – 6.I.2022 rok

 

Dziś wielkie święto kościelne – Uroczystość Objawienia Pańskiego, zwane często uroczystością Trzech Króli.  W to Święto modlimy się szczególnie w intencji misji świętych i za misjonarzy.    Podczas wszystkich Mszy św. święcona jest kreda, którą zgodnie z pradawnym polskim zwyczajem na drzwiach naszych domów i mieszkań kreślimy pierwsze litery imion Mędrców: Kacpra, Melchiora i Baltazara. Pragniemy przez to wyrazić, że jak kiedyś oni, tak teraz my chcemy szukać Chrystusa i cieszyć się z Jego znalezienia.

 

 1. Uroczystość Objawienia Pańskiego, u nas tradycyjnie nazywaną świętem Trzech Króli, obchodzimy w Kościele już od IV wieku. Głosi ona, że Syn Boży posłany przez Ojca na świat objawił się ludziom jako Zbawiciel całego stworzenia. Hołd, jaki składają Mu Mędrcy ze Wschodu, jest znakiem, że Chrystus przyniósł zbawienie całemu światu. To kolejna, wyjątkowa okazja do przyjrzenia się własnej komunii z Bogiem i innymi, do przypomnienia sobie naszego chrześcijańskiego obowiązku, iż osobistym przykładem autentycznej wiary mamy pociągać innych do Pana Boga.
 2. Podczas Mszy Świętej błogosławimy dziś kredę i kadzidło. Tą właśnie kredą, zgodnie z pradawnym zwyczajem, kreślimy na drzwiach naszych domów i mieszkań pierwsze litery imion Trzech Mędrców: Kacpra, Melchiora i Baltazara. Pragniemy przez to podkreślić, że jak Mędrcy ze Wschodu, tak i my szukamy Chrystusa i radujemy się z Jego odnalezienia. Napis (C + M + B 2021) oznacza również prośbę, aby Chrystus błogosławił nasz dom: „Christus mansionem benedicat” i stanowi świadectwo naszej wiary wobec innych. Nie rezygnujmy więc z tego pięknego polskiego zwyczaju. W pobłogosławione kadzidło i kredę możemy się zaopatrzyć dzięki naszym ministrantom.
 3. Dziś przypada Dzień Pomocy Misjom i Misyjny Dzień Dzieci. Szczególną modlitwą otaczamy misjonarzy i misjonarki, modlimy się o liczne i święte powołania kapłańskie i misyjne, także z naszej parafii, aby dobra nowina o zbawieniu przyniesiona przez Pana Jezusa – Wcielone Słowo Boże – skutecznie dotarła na wszystkie krańce świata. Zebrane dzisiaj ofiary przeznaczone są na Krajowy Fundusz Misyjny. Zadbajmy, aby przy tej okazji nasze dzieci poczuły się do obowiązku niesienia pomocy rówieśnikom przez modlitwę i wsparcie materialne. Niech także one staną się misjonarzami miłości i pokoju wśród najbliższych: w rodzinie i w gronie kolegów, koleżanek.
 4. Dziś VIII Bydgoski Orszak Trzech Króli, będzie miał symboliczny charakter. Około godz. 12.00 Trzej Królowie przybędą na bydgoski Stary Rynek, skąd przejdą ul. Mostową, Focha i Gdańską do kościoła Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Bydgoszczy, gdzie pokłonią się Dzieciątku i złożą dary.W tym roku orszak odbędzie się bez udziału publiczności, z uwzględnieniem ograniczeń związanych z pandemią.
 5. W najbliższą niedzielę, 9 stycznia, przypada święto Chrztu Pańskiego. Niedziela ta zamyka liturgiczny okres Narodzenia Pańskiego. Będziemy celebrować pamiątkę publicznego ogłoszenia mesjańskiej misji Pana Jezusa.
 6. 6. Ze względu na rozpoczynający się czas kolędy Msze św. wśród tygodnia sprawowane będą o godz. 7.00, 8.30 i 18.30.    Zmiany te spowodowane zostały trwającą pandemią koronawirusa. W styczniu nie ma też stałego dyżuru w konfesjonale.
 7. Dnia 28 grudnia rozpoczęliśmy tradycyjną kolędę – duszpasterskie nawiedzenie rodzin. Mając na względzie obowiązujące obostrzenia sanitarne informujemy, że tegoroczną kolędę przeżyjemy w formie spotkań z wiernymi na Mszy św. o g.18.30. Podczas kolędowego spotkania w kościele będzie wspólne śpiewanie kolęd, Msza św., okolicznościowe błogosławieństwo i przygotowana dla każdej rodziny kolędowa pamiątka. Jest także możliwość indywidualnego zaproszenia kapłana do naszego domu i rodziny dla przekazania Bożego błogosławieństwa. Zaproszenie na indywidualną kolędę zgłaszamy w kancelarii parafialnej w godzinach urzędowania lub w zakrystii. Indywidualnie kolędy przewidziane są na 14,15 i 16 stycznia tego roku.  Plany kolędy są dostępne w kalendarzu parafialnym do nabycia w zakrystii i sklepiku a także      na   stronie internetowej parafii. Plan kolędy wywieszony jest także w gablotach kościoła. Ze względu na rozpoczynający się czas kolędy od   poniedziałku Msze św. wśród tygodnia sprawowane będą o godz. 7.00, 8.30 i 18.30.     Będzie też możliwość złożenia dorocznej ofiary kolędowej na cele parafii. Przypomnijmy, że w styczniu nie ma stałego konfesjonału. Plan kolędy na najbliższe dni jest następujący: 7.01.2022-piątek Tychoniewicza, Twardzickiego(domki), Kulpińskiego, Nieduszyńskiego, Nieduszyńskiego (domki). 8.01.2022- sobota Albrychta 2, Licznerskiego (domki); Wiszniewskiego, Gordona, Brzęczkowskiego, Bartłomieja z Bydgoszczy, Raszewskiego. 
 8. Dziś także przypada pierwszy czwartek miesiąca. Zachęcamy do modlitwy za kapłanów oraz o nowe powołanie kapłańskie i zakonne, szczególnie do pracy misyjnej.
 9. Jutro, 7 stycznia, pierwszy piątek miesiąca. Spowiedź święta od godz. 7.30 do 9.00 i po południu od godz. 17.00 do 18.30. Nabożeństwo ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa o godz. 8.30.
 10. Domowy Kościół zaprasza wszystkich członków i sympatyków na wspólnotową Mszę świętą w najbliższy pierwszy piątek miesiąca, tj. 7 stycznia na godzinę 18:30. Po Mszy św. odbędzie się krótkie spotkanie przy kawie i ciastku dla wszystkich członków Domowego Kościoła oraz dla osób, które chciałyby dołączyć, poznać lub porozmawiać. Serdecznie zapraszamy.
 11. Przy wyjściu z kościoła zachęcamy do kupna prasy. Polecamy najnowsze wydanie Przewodnika Katolickiego.

12. Wszystkich naszych Parafian polecamy w pierwszych dniach Nowego Roku   opiece i wstawiennictwu Patronki naszej parafii, Maryi, udzielając na wszystkie dni Nowego Roku Bożego błogosławieństwa