Ogłoszenia duszpasterskie 05.04.2021

PONIEDZIAŁEK   WIELKANOCNY 05.IV.2021 rok

 

 1. Dzisiaj obchodzimy drugi dzień świąt i drugi dzień w oktawie Wielkanocy – Wielkanocny Poniedziałek. Msze św. według niedzielnego porządku. Liturgiczny okres Wielkanocy będzie trwał aż do Zesłania Ducha Świętego – Zielonych Świąt. Ten pierwszy tydzień Wielkanocy ma tak uroczysty charakter, że nie obchodzimy w tym czasie żadnych innych uroczystości. W ten sposób Kościół podkreśla fundamentalne znaczenie zmartwychwstania Chrystusa dla chrześcijaństwa. Cieszmy się więc i radujmy największym cudem Pana Jezusa, który na powrót otwiera nam bramy nieba. Postarajmy się jednak, aby formy tej radości i kultura naszej zabawy, zwłaszcza w ten lany poniedziałek, były godne i roztropne.
 2. W najbliższą niedzielę, tydzień po Wielkanocy na prośbę i polecenie Świętego Jana Pawła II czcimy Miłosierdzie Boże. Obraz Jezusa zatytułowany „Jezu ufam Tobie” ma w naszej parafii wielu czcicieli. Ojciec Święty Jan Paweł II w roku dwutysięcznym kanonizował Siostrę Faustynę i cały świat   polecił na trzecie tysiąclecie opiece Miłosierdzia Bożego. Przy okazji przypomnijmy, że w naszej Bazylice w każdy czwartek   o godz. 830 odprawiamy Mszę św. dla czcicieli Miłosierdzia Bożego. Każdego dnia o godz. 15.00 odmawiamy w kaplicy Koronkę ku czci Miłosierdzia Bożego. Dołączmy do czcicieli Miłosierdzia Bożego.

3.Dla wielu z nas przeżywane święta to czas umacniania więzi rodzinnych. Choć wokół pandemia i ograniczamy nasze kontakty z bliskimi to jednak przez łącza internetowe rozmawiamy i jesteśmy blisko siebie.    W te święta życzmy sobie i my wielkoduszności i wspaniałomyślności w życiu i postępowaniu z bliźnimi.   Jak to wewnętrznie wyzwala, czyniąc człowieka naprawę wolnym, a jednocześnie bliskim i braterskim.

 1. W tym tygodniu w związku z Oktawą Świąt Zmartwychwstania Pańskiego w najbliższy piątek, nie obowiązuje nas wstrzemięźliwość od spożywania potraw mięsnych.
 2. W najbliższą sobotę odbędzie się spotkanie formacyjne dla Kandydatów do Bierzmowania z klasy 1 liceum i technikum. Rozpoczęcie o godz. 11:00 w kościele.
 3. Zachęcamy do interesującej lektury tygodników katolickich takich jak Przewodnik Katolickiego, Gość Niedzielny, Niedziela, ukazujących się w wersji elektronicznej.  Znajdziemy tam wiele interesujących artykułów i  informacji z życia religijnego Kościoła w Polsce i świecie.. Zachęcamy do lektury katolickiej prasy.
 4. W imieniu wszystkich kapłanów pracujących w naszej Bazylice serdecznie dziękujemy za bardzo liczne życzenia świąteczne, które nam przekazano w ostatnich dniach i które w różnej formie docierały do każdego z nas kapłanów. Za te rozliczne wyrazy pamięci w modlitwie i życzenia świąteczne najserdeczniej dziękujemy.
 5. W ramach świątecznego popołudniowego wypoczynku, może przechadzki czy przejażdżki, pamiętajmy także o chwili modlitwy przy grobach naszych najbliższych, którzy przez chrzest zostali włączeni w Chrystusa i teraz oczekują na pełny udział w Jego zmartwychwstaniu. Odwiedźmy Dolinę Śmierci z modlitewną refleksją powiązaną z sąsiedztwem tamtejszej Drogi Krzyżowej.
 6. Jutro wielu Parafian wraca do codziennych obowiązków i pracy.  Niech wiara w zwycięstwo razem z Chrystusem nad grzechem, szatanem i śmiercią oraz nadzieja udziału w chwale z Nim czynią lepszym każdy dzień, napełniają serca miłością ku Bogu i ku ludziom. Niech Zmartwychwstały Chrystus obdarza nas potrzebnymi łaskami i siłą w codziennym życiu, a także w służbie Panu Bogu, Ojczyźnie oraz polskiej rodzinie.
 7. Celebracja wszystkich nabożeństw z naszego Sanktuarium transmitowana jest bezpośrednio na stronie internetowej parafii pod adresem: www. mbkm.pl. Wszystkie nabożeństwa z naszej Bazyliki transmitowane są online pod internetowym adresem: https://mbkm.aztv.pl/
 8. Gorące Bóg zapłać składamy również wszystkim którzy w tym czasie pamiętają o nas kapłanach w modlitwie, oraz wsparli i wspierają materialnie naszą wspólnotę przez wpłaty na konto parafialne i indywidualne ofiary składane do skarbonek umieszczonych w bazylice. Dziękujemy za zrozumienie serdecznym Bóg zapłać. 
 9. Przeżywamy okres wielkanocny, który jest szczególnym czasem roku liturgicznego. Życzymy, aby tegoroczne Święta Zmartwychwstania Pańskiego były dla nas wszystkich umocnieniem oraz odkryciem na nowo daru Kościoła Domowego, bo Chrystus Zmartwychwstały przychodzi do nas mimo drzwi zamkniętych i szalejącej zarazy i pozdrawia słowami „Pokój Wam”.

 

 

Podziękowanie dla Dobroczyńców naszej Parafii

Składamy serdeczne podziękowania za zrozumienie bieżących potrzeb naszej parafii w aktualnej sytuacji związanej z pandemią. Dziękujemy za ofiary składane do skarbon w kościele jak i te które zostały przelane na konto bankowe naszej parafii:

  74 1090 1072 0000 0001 0261 7319.