Ogłoszenia duszpasterskie 05.03.2023

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – II Niedziela Wielkiego Postu – 5. III.2023 rok

1. Dziś na wszystkich Mszach św. rozpoczynamy rekolekcje Wielkopostne dla studentów i parafian, które prowadzi ksiądz kan. Mateusz Gawarski – Rektor Akademickiego Kościoła św. Anny w Warszawie – najstarszego duszpasterstwa akademickiego w Polsce. Rekolekcje potrwają   do 8 marca. Zapraszamy jutro we wtorek i środę o godz. 8.30 lub 18.30.   Nauki rekolekcyjne dla studentów do środy o godz. 20.00. Zachęcamy, zwłaszcza w tym roku, gdy rozpoczynamy przygotowania do czterdziestej rocznicy powstania naszej parafii (7.X.2023) i gdy po pandemii mamy możliwość duchowego odrodzenia. W świecie sterowanym przez massmedia warto dać posłuch Bogu, który Swoim Synu Jezusie Chrystusie, przynosi każdemu z nas przesłanie wewnętrznej harmonii i pokoju. Wielki Post to czas intensywnego słuchania Ewangelii – Dobrej Nowiny o Zbawieniu.  Serdecznie zapraszamy.

2.Tradycyjnie już II niedziela Wielkiego Postu jest obchodzona w Polsce jako Dzień Modlitwy, Postu i Solidarności z Misjonarzami.   W czasie Niedzieli Ad Gentes wierni Kościoła katolickiego w Polsce szczególnie wspierają polskich misjonarzy, zarówno modlitwą, dobrymi uczynkami jak i misyjną jałmużną. Zebrane ofiary pomagają polskim misjonarzom realizować działania ewangelizacyjne i humanitarne w wielu krajach świata. Współcześnie blisko 2 tys. polskich misjonarzy i misjonarek posługuje w misjach w około 100 krajach świata na 5 kontynentach. Najwięcej w Afryce i Ameryce Południowej. Wśród misjonarzy są zarówno księża (w tym biskupi i arcybiskupi), zakonnicy i zakonnice oraz misjonarze świeccy.

3.Dziś w niedzielę   w naszej parafii jak co roku swój Wielkopostny Dzień Wspólnoty   przeżywa Ruch Światło-Życie diecezji bydgoskiej. Zapraszamy na Eucharystię o godz. 14:15 pod przewodnictwem ks. bp. Krzysztofa Włodarczyka, a następnie na Drogę Krzyżową w Dolinie Śmierci.

4. Niech cząstką przeżywanego przez nas czasu Wielkiego Postu będzie nabożne uczestnictwo w Drodze Krzyżowej w piątek dla dzieci o godz.17.30 a dla dorosłych w piątek o godz.9.00 i 18.00. Dla młodzieży i studentów o godz. 20.00. Niedzielne popołudnia Wielkiego Postu zarezerwujmy dla uczestnictwa w pasyjnym rozważaniu Męki Pańskiej podczas Gorzkich Żali. Zapraszamy we wszystkie niedziele Wielkiego Postu na godz. 16.00.

5. Okres Wielkiego Postu to także czas spowiedzi św. wielkanocnej – dobrze przygotowanej i przeprowadzonej. Kartki do spowiedzi św. otrzymać można w biurze w godzinach urzędowania i w zakrystii przed i po Mszy św.

6. Ks. Marek zaprasza dalej na Spacery Miłosierdzia w poniedziałki   w godzinach od 21.00 do 22.00 i potem do ostatniego potrzebującego. Najbliższy spacer w poniedziałek, 6 marca.

7. Wspólnota neokatechumenalna zaprasza do wspólnej modlitwy brewiarzowej na laudesy od poniedziałku do piątku w domu duszpasterskim o godz. 7.45.

8. Składamy gorące podziękowanie wszystkim Parafianom za ofiary przekazane no konto bankowe parafii i do skarbon naszego kościoła. Dziękujemy za wsparcie w Środę Popielcową hospicjów naszej diecezji i pomoc z ostatniej niedzieli dla dotkniętej wojną Ukrainy.

9. W środę, 8 marca, obchodzimy Dzień Kobiet. Choć to świecka uroczystość, pamiętajmy w modlitwach o wszystkich kobietach, zwłaszcza o najbardziej utrudzonych matkach rodzin wielodzietnych, o samotnych pannach i wdowach, o kobietach poniżanych i prześladowanych w wielu częściach świata. Wszak kobiety odgrywają szczególną rolę w świecie, w Kościele i w rodzinie. Polecajmy ich trud i życie Panu Bogu i Maryi, która jest najpiękniejszym wzorem kobiecości.

10. Ogłoszenia duszpasterza młodzieży księdza Piotra: W piątek o godz. 20:00 w kaplicy kolejna Droga Krzyżowa przygotowana przez młodzież naszej parafii. W niedzielę, po Mszy św. o 20:00 zapraszamy na akademickie Gorzkie Żale z orędziem papieża Franciszka na Wielki Post. W niedzielę, 12 marca, przeżywać będziemy w naszej parafii Niedzielę Przedmisteriową. Ks. Piotr Wachowski wygłosi okolicznościowe Słowo Boże, a twórcy Misterium zbierać będą ofiary na organizację przedsięwzięcia. Na godz. 18:00, do sali duszpasterstwa, zapraszamy wszystkich chętnych zaangażować się w dzieło Misterium na spotkanie z reżyserem.   

11.  W najbliższą środę 08.03. o godz. 17.00 będzie Msza św. za Ojczyznę, Akcję Katolicką oraz Radio Maryja z dziełami przy nim powstałych.  Po niej spotkanie w salce.  Zapraszamy.

12. W poniedziałek 13 marca 2023r.  po wieczornej Mszy Świętej będziemy modlić się o uzdrowienie duszy i ciała. Nabożeństwo poprowadzi ks. Michał, muzycznie posługiwać będzie Wspólnota Odnowy w Duchu Świętym ,,Przemienienie”. Podczas modlitwy będzie egzorcyzm wody, soli, oleju. Zapraszamy wszystkie osoby do udziału w nabożeństwie.

13. W piątek 10 marca o godzinie 18:00 w domu parafialnym swoje spotkanie będą mieli uczniowie klas 8 przygotowujący się do bierzmowania. Zapraszamy. 

14. Zachęcamy do nabycia Przewodnika Katolickiego.  W najnowszym numerze wiele ciekawych artykułów: „Jak deszcz z nieba”; „Pokuta. Więcej niż dziesiątka różańca”; „Zawsze chodzi o to samo”; „Jak złapać oddech w szybko pędzącym świecie?”; „Marta Łysek o stereotypach dotyczących kobiet”. Polecamy lekturę katolickiej prasy.

15. Zmarli: Śp. Janina Barańczak l.87 z ul. Fieldorfa-Nila 6.

16. Wszystkim naszym parafianom życzymy, by dzisiejsza II Niedziela Wielkiego Postu i rozpoczęte Rekolekcje Wielkopostne były okresem umacniania wiary i ufności Chrystusowi, „który za nas cierpiał rany i śmierć podjął krzyżową”.  

Modlitwa za Diecezję Bydgoską

Boże, Ojcze Wszechmogący,
dziękujemy Ci za nasz bydgoski Kościół. 
Dziękujemy za wszystkich, 
którzy Go tworzą.
Za każdą wspólnotę parafialną,
każdy klasztor i dom zakonny,
za każde diecezjalne dzieło.
Spójrz łaskawie na:
ojców, matki, młodzież i dzieci,
ludzi chorych i zagubionych,
osoby samotne i tych, którzy utracili wiarę. 
Wylewaj Ducha Świętego na duchowieństwo, 
osoby życia konsekrowanego i wiernych świeckich,
aby sprostali swojemu powołaniu i swojej posłudze. 
Daj nam liczne i dobre powołania
kapłańskie, zakonne i apostolskie.
Umacniaj naszą wiarę,
wlewaj nadzieję i ucz pas kochać,
byśmy z odwagą i ufnością
każdego dnia świadczyli o Ewangelii. 
Maryjo, Matko Pięknej Miłości,
błogosławiony Biskupie Michale
módlcie się za nami.