Ogłoszenia duszpasterskie 04.12.2022

 OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE   II Niedziela Adwentu – 4.XII.2022 rok

Dzisiaj w drugą niedzielę Adwentu, 4 grudnia, w Kościele katolickim w Polsce   obchodzimy Dzień modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie, w tym roku w szczególny sposób poświęcony Ukrainie. Kiedy wojna pozostawia po sobie śmierć, cierpienie i zgliszcza, wspólnota Kościoła w Ukrainie nie jest sama, bo jest z nią Kościół w Polsce. Prosimy, bądźcie nadal blisko nas! – napisali rzymskokatoliccy biskupi Ukrainy w liście do duchowieństwa i wiernych Kościoła katolickiego w Polsce który dziś podczas Mszy św. usłyszymy. 

1. Aby umocnić w nas ducha Bożego i pełniej przeżywać czas Adwentu gromadzimy się w Polsce przy Maryi na tzw. „roratach”. Msza św. roratnia dla dorosłych w tym roku sprawowana jest codziennie oprócz niedziel o godz. 7.00. Natomiast roraty dla dzieci i młodzieży będą codziennie od poniedziałku do piątku włącznie o godz.17.00. Dzieci przynoszą ze sobą na roraty lampiony. Wszystkich parafian do tej modlitwy serdecznie zapraszamy.

2. We wtorek 6 grudnia wspominać będziemy św. Mikołaja, biskupa Myrty żyjącego w III i IV w., który zasłynął gorliwością duszpasterską i szczególną troskliwością o potrzeby materialne bliźnich. Za jego przykładem obdarowujemy się drobnymi upominkami, które są wyrazem naszej miłości i przyjaźni. Szczególnie pamiętajmy w dobroci naszych serc o najmłodszych. W naszej parafii św. Mikołaj przyjdzie do dzieci z niespodziankami 6 grudnia podczas Mszy św. o godz.17.00.

3. Za tydzień 11 grudnia w III niedzielę adwentu przeprowadzimy tradycyjną już zbiórkę artykułów spożywczych w ramach akcji adwentowej „Kilogram dla potrzebujących”. Prosimy o składanie do koszy przy wejściu do kościoła artykułów spożywczych o dłuższej możliwości przechowania. Z darów tych przygotujemy paczki dla najbardziej potrzebujących parafian i dla dzieci   ze Świetlicy Sióstr Miłosierdzia w Fordonie a także dla Domu Samotnej Matki.   Artykuły składamy do pojemników przy wejściach do kościoła.  Przy figurze św. Antoniego skarbonka dla osób, które akcję pragną wesprzeć swoja ofiarą.

4. Zapraszamy wszystkie chętne osoby do zakupu wyrobów świątecznych (stroików, świeczek i innych dekoracji), które przygotowane zostały przez uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej przy Fundacji „Wiatrak” oraz z projektu INTER-ART 7. Podopieczni pracowali dzielnie i chętnie by prezentowane dekoracje świąteczne były niepowtarzalne i wyjątkowe. Wszystkie uzyskane środki ze sprzedaży przeznaczone będą dla uczestników na integrację społeczną.

5. Poświęcenie medalików dla dzieci przygotowujących się do Pierwszej Komunii odbędzie się za tydzień w trzecią niedzielę Adwentu 11.XII. podczas Mszy św. o godz. 11.30

6. Ks. Piotr – duszpasterz młodzieży akademickiej ogłasza, że:

-Dzisiaj o godz. 19:00 w sali DA, spotkanie i modlitwy Żywego Akademickiego Różańca.   

-W środę, po Mszy świętej akademickiej, kolejna katecheza o. Macieja Sierzputowskiego CSSp z cyklu „Przemienieni”. 

-Za tydzień, młodzież naszej parafii, będzie kwestować dla dofinansowania ich wyjazdu na Światowe Dni Młodzieży do Lizbony. Przygotowane zostały świąteczne ozdoby, które wraz ze specjalnie sprowadzoną kawą z Portugalii będzie można nabyć po każdej Mszy świętej. Tego dnia ks. Piotr głosił będzie Słowo Boże i zachęcał do wsparcia naszej parafialnej młodzieży.

-W Adwencie zapraszamy na Roraty akademickie w każdy poniedziałek o godz. 7:00. Po Mszy świętej studenci zapraszają na śniadanie, zakończone Laudesami – poranną modlitwą Kościoła.

-W każdy poniedziałek Adwentu, o godz. 19:00, duszpasterstwo młodzieży zaprasza na cykl rekolekcji adwentowych pt. „Wkroczyć w Jej świat”, które odbywać się będą w Centrum Edukacyjno-Formacyjnym przy ul. Grodzkiej 18.

– Dnia25 grudnia przeżywać będziemy 20. rocznicę śmierci ks. prał. Zygmunta Trybowskiego – budowniczego naszej świątyni i pierwszego proboszcza parafii. Począwszy od Pasterki, we wnętrzu naszej bazyliki, ustawiona będzie specjalnie przygotowana wystawa poświęcona jego życiu i duszpasterskiej posłudze. Natomiast 6 stycznia, o godz. 19:15 w naszej Bazylice, DA Martyria organizuje koncert kolęd pt. „Zaśpiewajmy Zygmuntowi!”, w wykonaniu profesjonalnych muzyków, którzy byli (lub nadal są) związani z dziedzictwem ks. Zygmunta Trybowskiego. Zapraszamy do uczestnictwa i wspólnej modlitwy o błogosławieństwo dla dzieł, które zostawił po sobie ten żyjący oraz umierający w opinii świętości kapłan.

7. Przeżywany przez nas Adwent ma być czasem wewnętrznej, duchowej mobilizacji. Jaką praktyką ascetyczną naznaczamy tegoroczny Adwent, jakie dobre postanowienia powzięliśmy? Wielu ludzi czekając na Boga czeka najpierw na człowieka. Może właśnie na ciebie. Tradycyjnie w Adwencie spotykamy się z Chrystusem przebaczającym w spowiedzi św. W tym roku spowiedź adwentową dla parafian zaplanowaliśmy na 23grudnia w piątek przed świętami.

8. Opłatki wigilijne poświęcone w niedzielę Chrystusa Króla otrzymać można w zakrystii po Mszach św. i biurze parafialnym w godzinach urzędowania. Świece wigilijne zostały już rozprowadzone prawie w całości. 

9. W czwartek 8 grudnia uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP. Msze św. jak w dzień powszedni. Tego dnia Radio Maryja obchodzi 31 rocznicę powstania. Uroczysta Msza św. pod przewodnictwem bp Krzysztofa Włodarczyka zostanie odprawiona o g.18.00 w kościele św. Łukasza Ewangelisty i św. Rity. Transmisję z uroczystości będzie można oglądać w telewizji Trwam. Przed Mszą św. o g.17.15 odbędzie się Koncert Pieśni.

10. W czwartek od 12.00 do 13.00 „Godzina Łaski”, którą objawiła Niepokalana 8 grudnia 1947 roku w Montichiari we Włoszech mówiąc: Życzę sobie, aby każdego roku 8 grudnia, w południe obchodzono Godzinę Łaski dla całego świata. Dzięki modlitwie w tej godzinie ześlę wiele łask dla duszy i ciała. Będą masowe nawrócenia. Dusze zatwardziałe i zimne jak marmur poruszone będą łaską Bożą i znów staną się wierne i miłujące Boga. Pan, mój Boski Syn Jezus, okaże wielkie miłosierdzie, jeżeli dobrzy ludzie będą się modlić za bliźnich. Jest moim życzeniem, aby ta Godzina była rozpowszechniona. Jeśli ktoś nie może w tym czasie przyjść do kościoła, niech modli się w domu. Godzina łaski rozpocznie się od wystawienia Najśw. Sakramentu w kaplicy o godz. 12.00 Zapraszamy.

11. Składamy także serdeczne podziękowania za wspieranie bieżących potrzeb naszej parafii. Dziękujemy za ofiary przelane na konto naszej parafii jak i składane do skarbon w kościele.

12. Zapraszamy na ostatnią już katechezę neokatechumenalną dla dorosłych i młodzieży wyjątkowo we wtorek, 6-go grudnia na godz. 19.15 w domu parafialnym. Drodzy! Niech DOBRA NOWINA prowadzi nas przez życie. Przyjdźmy sami i zaprośmy naszych bliskich i znajomych.

13. W każdy poniedziałek w godzinach od 21.00 do 22.00 i potem do ostatniego potrzebującego. Ks. Marek prowadzi Spacer Miłosierdzia wokół Bazyliki.

14. W poniedziałek, 5 grudnia, po wieczornej Mszy Świętej będziemy modlić się o uzdrowienie duszy i ciała.  Nabożeństwo poprowadzi ks. Michał, muzycznie posługuje wspólnota Odnowy w Duchu Świętym Przemienienie. Podczas modlitwy będzie egzorcyzm wody, soli, oleju i świeć. Zapraszamy wszystkie osoby do udziału w nabożeństwie.

15. Bieżący numer „Przewodnika Katolickiego” zawiera wkładkę: Modlitwa na każdy dzień miesiąca grudnia. Zachęcamy do lektury katolickiej prasy.

16. Zmarli: śp. Barbara Irena Rydelska, lat 93, zam. ul. F.Nila 6, śp. Kazimierz Franciszek Stasiak lat, 74, zam. ul. Łochowskiego 2, śp. Maria Gizela Rummel, lat 85, zam. ul. F. Nila 4, śp. Antoni Józef Kołodyński, lat 77, zam. ul. Kleina 7, śp. Jan Romejko, lat 68, zam. ul. F. Nila 15, śp. Marta Lewandowska, lat 95, zam. ul. Łabendzińskiego 2.

17. Wszystkim osobom uczestniczącym w dzisiejszą niedzielę we Mszy św. życzymy obfitych łask Bożych w nowym, drugim tygodniu Adwentowego oczekiwania na przyjście Pana.     

Modlitwa za Diecezję Bydgoską

Boże, Ojcze Wszechmogący,
dziękujemy Ci za nasz bydgoski Kościół. 
Dziękujemy za wszystkich, 
którzy Go tworzą.
Za każdą wspólnotę parafialną,
każdy klasztor i dom zakonny,
za każde diecezjalne dzieło.
Spójrz łaskawie na:
ojców, matki, młodzież i dzieci,
ludzi chorych i zagubionych,
osoby samotne i tych, którzy utracili wiarę. 
Wylewaj Ducha Świętego na duchowieństwo, 
osoby życia konsekrowanego i wiernych świeckich,
aby sprostali swojemu powołaniu i swojej posłudze. 
Daj nam liczne i dobre powołania
kapłańskie, zakonne i apostolskie.
Umacniaj naszą wiarę,
wlewaj nadzieję i ucz pas kochać,
byśmy z odwagą i ufnością
każdego dnia świadczyli o Ewangelii. 
Maryjo, Matko Pięknej Miłości,
błogosławiony Biskupie Michale
módlcie się za nami.