Ogłoszenia duszpasterskie 04.02.2024

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – V Niedziela Zwykła – 4.II.2024 rok

 

 1. Dzisiaj ostatni dzień tegorocznych odwiedzin duszpasterskich, czyli kolędy. Wszystkim Parafianom serdecznie dziękujemy za wypełnienie tradycji religijnych związanych z kolędowym błogosławieństwem i modlitwą.   Dziękujemy za troskę o umocnienie i rozwój życia religijnego w naszych domach, rodzinach i parafii.  Składamy także serdeczne Bóg zapłać za ofiary złożone w czasie kolędy jak i za wydatną pomoc materialną przekazana na rzecz parafii wpłatami na konto bankowe parafii. Serdeczne Bóg zapłać.
 2. Za tydzień, 11 lutego, przypada liturgiczne wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Lourdes. Dokładnie tego dnia w 1858 roku, cztery lata po ogłoszeniu dogmatu o Niepokalanym Poczęciu, Matka Najświętsza objawiła się ubogiej pasterce, Bernadecie Soubirous w Grocie Massabielskiej. Każdego roku do Lourdes przybywają chorzy i zdrowi pielgrzymi z całego świata.
 3. Święto Matki Bożej z Lourdes łączymy z obchodami Światowego Dnia Chorych. Mamy więc szczególną okazję do pogłębienia postawy wrażliwości, refleksji i czynnego działania wobec cierpiących i chorych, osamotnionych, wobec tych, do których mamy bardzo blisko siebie, i wobec tych, których nie znamy. Współczesny świat bardzo potrzebuje wielu dobrych Samarytan. W naszym kościele Mszę Świętą z Sakramentem Namaszczenia i ze specjalnym nabożeństwem dla chorych będziemy sprawowali w sobotę 10.02.br o godz. 10.00. Serdecznie prosimy o pomoc wszystkim chorym, niepełnosprawnym, seniorom w dotarciu do naszej świątyni. Prosimy bliskich bądź sąsiadów o pomoc w wypełnianiu tej samarytańskiej posługi.
 4. Na specjalne życzenie osób związanych z Apostolstwem Żywego Różańca informujemy, że spotkania wspólnoty odbywają się w pierwszą niedzielę miesiąca po sumie, czyli Mszy św. o godz. 8.30 w domu duszpasterskim.
 1. W tym tygodniu rozpoczną się dla dzieci i młodzieży ferie zimowe a dla niektórych dorosłych czas zimowych urlopów. Nie zapominajmy, że wypoczynek będzie miał pełny chrześcijański wymiar, gdy nie zaniedbamy swoich religijnych obowiązków. Pamiętajmy zwłaszcza o obowiązku świętowania dnia świętego – niedzieli.
 2. Jeszcze w tym tygodniu Msze św. wśród tygodnia o godz. 7.00, 8.30 I 15.30. nie będzie też stałego konfesjonału.
 3. Ogłoszenia akademickie: Dzisiaj o godz. 19:00 w sali duszpasterstwa, kolejne modlitwy i spotkanie Żywego Akademickiego Różańca.  W środę, o godz. 20:00, kolejna Msza św. z modlitwą o szczęśliwą sesję, a po Mszy, w sali duszpasterstwa, kolejne spotkanie z cyklu „Psychika katolika”. Tematem spotkania będzie: „Praca nad sobą – od teorii do praktyki”.
 4. Młodzież przygotowującą się do Sakramentu Bierzmowania informujemy, że Ks. Biskup wyznaczył datę udzielenia w naszej bazylice tego sakramentu. Bierzmowanie będzie w tym roku w czwartek 11 kwietnia br. o godz.18.30.
 5. Informujemy o zbiórce zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (sprzęt RTV i AGD np. pralki, telewizory, komputery). Zbiórka będzie miała miejsce w kruchcie naszej Bazyliki od dnia 8 lutego do   9 lutego w piątek do godz. 14.00 w kruchcie kościoła. Wyznaczona godzina czternasta jest godziną zakończenia zbiórki i odbioru zebranego sprzętu przez Green Office Ecologic). Przychody z akcji pozwolą na wsparcie Polskich Misjonarzy, którzy prowadzą swoje misje w najbiedniejszych krajach świata. Bliższe szczegóły na afiszach w kruchcie kościoła.
 6. W Przewodniku Katolickim czytamy: Zmniejszenia liczby godzin katechezy w szkole, liberalizacja prawa aborcyjnego, dostępność tzw. tabletki „dzień po”. Zaostrzająca się retoryka, nastawienie na spór, pogłębianie podziału, obudowanie własnych pozycji. A jak powinni mierzyć się i konfrontować z tymi tematami chrześcijanie. Zachęcamy do ciekawej lektury katolickiej prasy.
 7. To już ostatnie dni karnawału. Przeżyjmy je w duchu chrześcijańskiej radości. Od środy za tydzień Środa Popielcowa i Wielki Post.
 8. Zmarli: śp.  Śp. Gertruda Kocińska l.89 z ul. Łochowskiego 3, Śp. Marcel Oparka l.85 z ul. Licznerskiego 2, Śp. Andrzej Kozłowski l.74 z ul. Tychoniewicza 4, Śp. Tadeusz Kowalski l.84 z ul. Fieldorfa- Nila 6, Śp. Irena Szczesińska l.82 z ul. Łabendzińskiego 4, Śp. Piotr Mazurek l.70 zam. Borówno – zasłużony budowniczy kościoła
 9. Wszystkim osobom uczestniczącym dziś w świętej liturgii w naszej świątyni życzymy miłej niedzieli i obfitych łask Bożych w rozpoczętym dziś nowym tygodniu.

OGŁOSZENIA FUNDACJI WIATRAK 04.02.2024r.

Pozostały jeszcze dwa wolne miejsca na półkolonie w terminie 12 – 16.02.2024r. Zapraszamy gwarantujemy mile spędzony czas ferii zimowych w Fundacji „Wiatrak”

 Szczegółowe informacje oraz formularz zgłoszeniowy dostępne na stronie internetowej Fundacji.

Warsztat Terapii Zajęciowej przy Fundacji „Wiatrak” zaprasza osoby z niepełnosprawnością intelektualną na zajęcia klubowe, które realizowane są  w placówce WTZ ul. Porazińskiej 9 Bydgoszcz Fordon

 

Modlitwa za Diecezję Bydgoską

Boże, Ojcze Wszechmogący,
dziękujemy Ci za nasz bydgoski Kościół. 
Dziękujemy za wszystkich, 
którzy Go tworzą.
Za każdą wspólnotę parafialną,
każdy klasztor i dom zakonny,
za każde diecezjalne dzieło.
Spójrz łaskawie na:
ojców, matki, młodzież i dzieci,
ludzi chorych i zagubionych,
osoby samotne i tych, którzy utracili wiarę. 
Wylewaj Ducha Świętego na duchowieństwo, 
osoby życia konsekrowanego i wiernych świeckich,
aby sprostali swojemu powołaniu i swojej posłudze. 
Daj nam liczne i dobre powołania
kapłańskie, zakonne i apostolskie.
Umacniaj naszą wiarę,
wlewaj nadzieję i ucz pas kochać,
byśmy z odwagą i ufnością
każdego dnia świadczyli o Ewangelii. 
Maryjo, Matko Pięknej Miłości,
błogosławiony Biskupie Michale
módlcie się za nami.