Ogłoszenia duszpasterskie 03.12.2023

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIEI NIEDZIELA ADWENTU – 03.XII.2023 ROK

Pierwszą niedzielą Adwentu rozpoczynamy kolejny rok duszpasterski pod hasłem „Uczestniczę we wspólnocie Kościoła”. Tegoroczny Adwent ma nas pobudzić do refleksji nad uczestnictwem we wspólnocie Kościoła oraz zainspirować do większego i pełniejszego zaangażowania. Ma on zatem być drogą ku odnowie Kościoła.   Obecny rok duszpasterski wymaga od nas zatem pokazania, że Kościół jest żywą i autentycznie wspierającą się rodziną, będącą schronieniem dla tych, którzy z różnych powodów czują się zalęknieni i zlekceważeni. Dzisiejsza I niedziela miesiąca ma w naszej parafii wymiar charytatywny.

 1. Dziś przypada pierwsza niedziela Adwentu i nowego roku kościelnego.   Adwent to czas świętego i radosnego oczekiwania na spotkanie ze Zbawicielem w święta Bożego Narodzenia i w dniu ostatecznym.
 2. Zgodnie z naszą parafialna wieloletnią tradycją rekolekcje święte dla parafian i młodzieży akademickiej rozpoczniemy w przyszłą drugą niedzielę Adwentu. Rekolekcje poprowadzi ks. dr Łukasz Pawłowski z Konina.
 1. „Roraty”, czyli adwentowa Msza Święta wotywna o Matce Bożej w naszej parafii codziennie od poniedziałku do soboty dla dorosłych o godz. 7.00 w kaplicy a dla dzieci od poniedziałku do piątku codziennie o godz. 17.00 w kościele.
 2. Sejmik parafialny w tym tygodniu we wtorek po wieczornej Mszy św. na plebanii. Program spotkania Rady Duszpasterskiej w zakrystii.
 3. Przeżywany przez nas Adwent ma być czasem wewnętrznej, duchowej mobilizacji. Jaką praktyką ascetyczną naznaczamy tegoroczny Adwent, jakie dobre postanowienia powzięliśmy? Wielu ludzi czekając na Boga czeka najpierw na człowieka. Może właśnie na ciebie. Tradycyjnie w Adwencie spotykamy się z Chrystusem przebaczającym w spowiedzi św. W tym roku spowiedź adwentową dla parafian zaplanowaliśmy na 23 grudnia w piątek przed świętami.
 4. Jedną z konkretnych form pomocy adwentowej dla bliźnich może być wykupienie wigilijnej świecy, którą w tym roku tak jak w latach poprzednich postawimy obok opłatków albo przy pustym nakryciu na wigilijnym stole, jako symbol jedności z dziećmi cierpiącymi. Świece można nabyć dziś w zakrystii i sklepiku a wśród tygodnia w biurze parafialnym w godzinach urzędowania.  Cena świecy dużej to 20 zł, a małej 10 zł. 
 5. Opłatki wigilijne poświęcone przed tygodniem otrzymać można w zakrystii po Mszach św. i biurze parafialnym w godzinach urzędowania.
 6. Poświęcenie medalików dla dzieci przygotowujących się do Pierwszej Komunii odbędzie się za tydzień w drugą niedzielę Adwentu 10.XII. podczas Mszy św. o godz. 11.30. Odbiór szat liturgicznych dla dzieci pierwszokomunijnych będzie 16 grudnia w domu duszpasterskim od godz. 10.00 do 10.30.
 7. Także za tydzień 10 grudnia w II niedzielę adwentu przeprowadzimy tradycyjną już zbiórkę artykułów spożywczych w ramach akcji adwentowej „Kilogram dla potrzebujących”. Prosimy o składanie do koszy przy wejściu do kościoła artykułów spożywczych o dłuższej możliwości przechowania. Z darów tych przygotujemy paczki dla najbardziej potrzebujących parafian i dla dzieci   ze Świetlicy Sióstr Miłosierdzia w Fordonie. Artykuły składamy do pojemników przy wejściach do kościoła.
 8. Informujemy z wielką radością naszych Parafian i mieszkańców Diecezji Bydgoskiej, że podczas ostatniego zebrania Konferencji Episkopatu Polski (21-23 listopada na Jasnej Górze), Biskup Krzysztof Włodarczyk zwrócił się do Konferencji o opinię, o rozpoczynanie procesu beatyfikacyjnego śp. ks. prał. Zygmunta Trybowskiego, przedkładając Biskupom trzy istotne dokumenty, przygotowane przez postulatora: 1) biografia ks. Zygmunta Trybowskiego, 2) przekonanie o jego świętości oraz 3) walor eklezjalny sprawy. Opinia Episkopatu była pozytywna. Oczekujemy teraz że, Ksiądz Biskup  zwróci  się z prośbą do  Stolicy Apostolskiej o „nihil obstat” w sprawie tego procesu. Ksiądz Biskup zamianował również cenzorów teologów, którym postulator przekazał pisma kandydata na ołtarze. Ci mają sprawdzić, czy nie ma w nich czegoś przeciw wierze i moralności oraz naszkicować duchowy portret kandydata na ołtarze. Została również powołana Komisja historyczna, która musi uczynić kwerendę, zgromadzić dokumenty o ks. Trybowskim i stwierdzić, że nie ma tam nic przeciw opinii jego świętości oraz opracować jego sylwetkę (biogram), jaki z tych dokumentów się wyłania. Sprawę rozpoczętego procesu beatyfikacyjnego ks. prał. Zygmunta Trybowskiego polecam modlitwie naszych Parafian i Diecezjan. Uchwała KEP (w załączniku na stronie internetowej parafii). 
 9. Ks. Piotr duszpasterz akademicki informuje, że:
 • W środę, po Mszy świętej akademickiej, kolejne spotkanie z o. Maciejem Sierzputowskim CSSp z cyklu „7 znaków”. „7 znaków” to podróż przez Ewangelię św. Jana. Wraz z Apostołem przyglądamy się siedmiu znakom, czyli cudom, które uczynił Pan Jezus. Mają być one dla nas kluczem do Nieba – znakiem bliskości Boga. 
 • W Adwencie zapraszamy na Roraty akademickie w każdy poniedziałek o godz. 7:00 do kaplicy. Po Mszy świętej studenci zapraszają na śniadanie.    
 • Martyria zaprasza na kolejną edycję „Adwentowej Kawy” czyli podcastu – cyklu radiowych rozmów z ciekawymi ludzi, zainspirowanych codzienną adwentową Ewangelią. To inicjatywa rozważania Słowa Bożego w codzienności. Kawę możesz znaleźć na: www.adwentowakawa.pl 
 1. Wspólnota Odnowy w Duchu św. „Przemienienie z ks. Tymoteuszem naszym wikariuszem zaprasza na studium ewangelii wg św. Marka. To przygoda wchodzenia w głąb słowa Bożego, która potrwa 17 tygodni i zakończy się w oktawie Wielkiej Nocy. Spotkania otwarte dla wszystkich w każdy czwartek. Rozpoczynamy Msza św. o godz. 18:30 i o 19:15 spotkanie w auli domu parafialnego. Każdy uczestnik otrzymuje podręcznik z ćwiczeniami na każdy dzień. Koszt: 25 zł. Najbliższe spotkanie 7 grudnia. Podejmij wyzwanie, aby odkryć to, co zakryte. Zapraszamy!
 2. W środę, 6 grudnia, na Mszy roratnej dla dzieci o godz. 17.00 naszych najmłodszych parafian odwiedzi Święty Mikołaj. Przy okazji tego wspomnienia podejmijmy refleksję na temat naszego zaangażowania w dzieła charytatywne. Dziękujemy wszystkim Parafianom włączającym się w kościelne akcje charytatywne.
 3. W piątek, 8 grudnia, będziemy świętować Niepokalane Poczęcie Najświętszej Maryi Panny. Msze Święte w piątek jak w dni powszednie. Dodatkowa Msza św. o godz. 10.00. W piątkową uroczystość przypada “Godzina Łaski dla świata” – od godziny 12.00 do 13.00.  Zachęcamy wszystkich czcicieli Maryi do wspólnej modlitwy. W ów piątek, z racji uroczystości Niepokalanego Poczęcia, nie obowiązuje nas piątkowy post jakościowy.
 4. Zachęcamy do nabywania prasy katolickiej. „Obecny! Jestem w Kościele i w kościele”, Polecamy lekturę.
 5. Zmarli: śp. Śp. Henryk Wójcik l. 76 z ul. Hoffmana 3, śp. Teresa Ozga, lat 67, zam. ul. Licznerskiego 2.
 6. Wszystkim osobom uczestniczącym w dzisiejszą niedzielę we Mszy św. życzymy obfitych łask Bożych w nowym pierwszym tygodniu Adwentowego oczekiwania na przyjście Pana.

Ogłoszenia Fundacji „Wiatrak” 3.XII.2023 r.

 1. Fundacja „Wiatrak” zaprasza do włączenia się w adwentową akcje „Piernik do Wiatraka”. Przy wejściu do naszego kościoła, który jest jednym z kościołów stacyjnych tej akcji, będą specjalnie przygotowane i oznakowane kosze do składania pierników. Dowolną liczbę wypieczonych pierników można dostarczać do 19 grudnia. Zebrane wypieki będą przekazane potrzebującym przez wolontariuszy Wiatraka 20 grudnia podczas Bydgoskiej Wigilii dla Ubogich w Hali „Łuczniczka”.
 2. Warsztat Terapii Zajęciowej przy Fundacji „Wiatrak” zaprasza na kiermasz świąteczny. Stoisko z pracami podopiecznych można odwiedzić w najbliższą niedzielę 3 grudnia (w godz. 8:00 – 14:00) w Parafii MBKM w Fordonie.
 3. Dział międzynarodowy, który stwarza przestrzeń do rozwijania młodych talentów  i  poszerzania wiedzy kulturowej zaprasza do udziału w konkursie tegorocznej edycji projektu „Hej kolęda, kolęda”. Zadaniem konkursowym jest zaprezentowanie kolędy w języku obcym. Nagrania można przesyłać do 12 grudnia. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie internetowejwwww.wiatrak.org.pl
 4. Zapraszamy na szkolenie z zakresu terapii dziecka, skierowanem.in. do terapeutów, psychologów, pedagogów, nauczycieli, rodziców, którego tematem będzie „Metoda krakowska – 17 elementów terapii według prof. zw. dr hab. Jagody Cieszyńskiej”. Szkolenie odbędzie się  27 stycznia 2024 roku w godzinach od 9:00 do 14:00.  Koszt 380 zł/ osoba. Uczestnicy otrzymają materiały szkoleniowe oraz certyfikat. Szczegółowe informacje i zapisy pod numerem kontaktowym: 513 945 785 
 1. Przy wejściu do Kościoła dzisiaj i w niedzielę 17 grudnia, jak co roku, czekają uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej przy Fundacji „Wiatrak” ze swoimi wyrobami. Zachęcamy do kupna i tym samym wsparcia osób z niepełnosprawnością intelektualną.

Informujemy jednocześnie, ze w Warsztacie jest nowych 5 miejsc. Zachęcamy do przekazania informacji, jeśli znacie Państwo osoby, które mogłyby skorzystać z tej oferty.

6.Fundacja „Wiatrak” prowadzi niepubliczne  przedszkole. Rekrutacja trwa cały rok. Szczegóły i zapisy pod numerem 513 945 785.

Bydgoski Orszak Trzech Króli – 2024

Jak co roku 6 stycznia 2024 r., ulicami Bydgoszczy przejdzie Orszak Trzech Króli. Orszak rozpocznie się Mszą Świętą o godz. 11.30 w bazylice pw. św. Wincentego a Paulo, pod przewodnictwem bp Krzysztofa Włodarczyka. Barwny orszak ze śpiewem kolęd wyruszy sprzed kościoła ok g.13.00 i przejdzie do Starego Rynku. Tam pokłon Nowonarodzonemu Jezusowi oddadzą – pasterze, królowie, a następnie wszyscy uczestnicy Orszaku. Królowie pojadą na koniach i wielbłądzie. Ich świtę stanowią królewskie orszaki ubrane w czerwone, niebieskie i zielone stroje świadczące o przynależności do jednego z trzech orszaków. 

Do orszaku może przyłączyć się każdy, stając się nie tylko widzem ale aktywnym uczestnikiem wydarzenia – aktorem. Jedyny wymóg to odpowiedni strój.  Więcej informacji na http://www.orszaktrzechkroli.bydgoszcz.pl oraz na Facebooku [konto „Orszak Trzech Króli – Bydgoszcz]

 

Modlitwa za Diecezję Bydgoską

Boże, Ojcze Wszechmogący,
dziękujemy Ci za nasz bydgoski Kościół. 
Dziękujemy za wszystkich, 
którzy Go tworzą.
Za każdą wspólnotę parafialną,
każdy klasztor i dom zakonny,
za każde diecezjalne dzieło.
Spójrz łaskawie na:
ojców, matki, młodzież i dzieci,
ludzi chorych i zagubionych,
osoby samotne i tych, którzy utracili wiarę. 
Wylewaj Ducha Świętego na duchowieństwo, 
osoby życia konsekrowanego i wiernych świeckich,
aby sprostali swojemu powołaniu i swojej posłudze. 
Daj nam liczne i dobre powołania
kapłańskie, zakonne i apostolskie.
Umacniaj naszą wiarę,
wlewaj nadzieję i ucz pas kochać,
byśmy z odwagą i ufnością
każdego dnia świadczyli o Ewangelii. 
Maryjo, Matko Pięknej Miłości,
błogosławiony Biskupie Michale
módlcie się za nami.