03 kwi Ogłoszenia duszpasterskie 03.04.2022
OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – V Niedziela Wielkiego Postu – 03. IV.2022 rok
1.V Niedziela Wielkiego Postu. W kościołach naszych widzimy zasłonięte krzyże. Liturgia piątej niedzieli okresu Wielkiego Postu, wprowadza nas w ostatni etap świętego czasu Męki Pańskiej. Najbliższe dni i ich bogata w swej wymowie liturgia umożliwią nam przeżywanie w sposób pogłębiony tajemnicy męki i zmartwychwstania Chrystusa Pana. Nabożeństwo Gorzkich Żali z kazaniem pasyjnym dziś w niedzielę o godz.16.00.
- Rozpoczynamy dzisiaj w naszej parafii wielkopostne rekolekcje dla dorosłych. Podczas wszystkich niedzielnych Mszy św. a także w poniedziałek wtorek i środę o 8.30 i 18.30 nauki rekolekcyjne głosił będzie ks. dr Artur Pukownik z Collegium Marianum z Pelplina. Dorosłych Parafian serdecznie zapraszamy.
3. Dziś w niedzielę diecezjalna wspólnota Radia Maryja spotyka się w naszym Sanktuarium Kalwarii Bydgoskiej dla wspólnotowego celebrowania już po raz kolejny nabożeństwa Drogi Krzyżowej w Dolinie Śmierci. Spotkanie rozpocznie się od Mszy św. o godz. 13.00 a po Mszy św. wyruszymy na Drogę Krzyżową. Dziś po każdej Mszy św. zbieramy do puszek dobrowolne ofiary na rzecz Radia Maryja.
4. Zapraszamy we wszystkie piątki Wielkiego Postu na nabożeństwo Drogi Krzyżowej, która odprawiana jest w piątek dla dzieci o godz.17.30, a dla dorosłych o godz.9.00 i 18.00. Dodatkowo dla młodzieży i studentów o godz. 20.00.
- W nawiązaniu do starochrześcijańskiego zwyczaju „liturgii stacyjnej” w Rzymie, także i w kościołach bydgoskich, zgodnie z wolą Biskupa Ordynariusza odbywają się „nabożeństwa stacyjne” wraz z peregrynacją relikwii Błogosławionego Michała Kozala Biskupa i Męczennika. Nasza Bazylika na zakończenie tegorocznego Wielkiego Postu stanie się wielkopostną „stacją” za tydzień w Niedzielę Palmową. Tego dnia, wszyscy Parafianie zachęceni są do uczestniczenia w wybranych przez siebie celebracjach i modlitwach „stacyjnych”. Liturgia Niedzieli Palmowej wygląda następująco: godz. 6.45 – Godzinki – śpiew w kościele, 7.00 – Prymaria, po prymarii początek całodziennej adoracji Najśw. Sakramentu – kaplica Bazyliki, 8.15 – Modlitwy przed procesją palmową – przy grobie ks. Trybowskiego 8.30 – Msza św. dnia – suma – z udziałem wspólnot neokatechumenalnych – prowadzi ks. biskup, 10.00 – Msza św. dla młodzieży, 11.30 – Msza św. dla dzieci, 13.00 – Msza św. południowa, 14.00 – Godzina Miłosierdzia – Apostolstwo Dobrej Śmierci, 15.00 – Koronka do Miłosierdzia Bożego – kościół, 15.00 – Msza św. chrzcielna w kaplicy, 16.00 – Nabożeństwo Pasyjne – Gorzkie Żale, 16.00 – Dolina Śmierci – Misterium Męki Pańskiej, 17.00 – Msza św. 18.00 – Różaniec św. – Apostolstwo Żywego Różańca, 18.30 – Msza św. wieczorna, 20.00 –Dolina Śmierci – Misterium Męki Pańskiej – przy oświetleniu nocnym, 20.00 – Msza św. akademicka, 21.00 – Apel Jasnogórski – z modlitwą wieczorną prowadzoną przez młodzież pielgrzymkową.
6. W Niedzielę Palmową okazja do spowiedzi św. przez cały dzień. Święcenie palm przed każdą Mszą św. Skorzystajmy z duchowego daru „liturgii stacyjnej”, by jak najgodniej przygotować się do obchodu Triduum Paschalnego – niech to będzie dzień wyciszenia i modlitwy. Nawiedzając kościół stacyjny i modląc się przy relikwiach Błogosławionego Biskupa Michała Kozala – Męczennika z okresu II wojny światowej, wypraszać będziemy dla siebie i naszych rodzin dar zdrowia i błogosławieństwo, modlić się będziemy w intencji zakończenia wojny w Ukrainie, a dla naszej umiłowanej Ojczyzny upraszać będziemy pokój i bezpieczeństwo.
7. Okres Wielkiego Postu to także czas spowiedzi św. wielkanocnej. Kartki do spowiedzi św. wielkanocnej otrzymać można w biurze parafialnym w godzinach urzędowania a także w zakrystii przed i po każdej Mszy św.
- Działający w naszej Bazylice od dziesiątków lat Chór Fordonia reaktywuje swoją działalność i zaprasza wszystkich chętnych na spotkania w każdą środę o godz. 18.30 w domu duszpasterskim. Wszystkich miłośników śpiewu serdecznie zapraszamy.
- W czwartek, 7 kwietnia, po wieczornej Mszy Świętej ks. Michał wraz ze wspólnotą Odnowy W Duchu Świętym będzie modlić się o uzdrowienie duszy i ciała. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek miesiąca. Po Mszy o godz.18.30 wystawienie Najświętszego Sakramentu i modlitwa w intencji nowych powołań do służby w Kościele.
- Dzisiaj o godz. 19:00 modlitwy Żywego Akademickiego Różańca, a o 21:00 w kościele ostatnie akademickie Gorzkie Żale z rozważaniem fragmentu orędzia Ojca Świętego Franciszka na tegoroczny Wielki Post. W poniedziałek, wtorek i środę, w domu parafialnym w godz. 9:00-12:00 młodzież LO nr XV przeżywać będzie swoje rekolekcje wielkopostne. W środę, po Mszy świętej o 20:00, kolejne spotkanie z cyklu „Krew i łzy” – czyli o sztuce przebaczenia z o. Maciejem Sierzputowskim CSSp.
11. W piątek kolejne spotkanie formacyjne dla kandydatów do bierzmowania. W domu parafialnym o godz. 17:00 spotka się młodzież Szkół Podstawowych, a o godz. 18:30 młodzież Szkół Ponadpodstawowych.
12. W piątek o godz. 20:00 w kaplicy rozpoczną się rekolekcje akademickie pt. „Kazanie na górze”. Prowadzić je będzie ks. Piotr. Pozostałe nauki rekolekcyjne głoszone będą w sobotę i niedzielę na fordońskich górkach, w miejscu rozgrywania scen Misterium Męki Pańskiej. Będzie tam również możliwość adoracji Najświętszego Sakramentu w namiocie eucharystycznym. Szczegółowe informacje na ten temat znajdują się w mediach Martyrii.
13. Za tydzień przeżywać będziemy XXI Misterium Męki Pańskiej w fordońskiej Dolinie Śmierci pt. „Pieśń o Winnicy”. Zapraszamy na to widowisko parafian i miłych gości o godz. 16:00 i 20:00. Z racji toczących się prac przygotowujących Misterium, prosimy nie parkować samochodów wzdłuż prawej strony świątyni i domu parafialnego.
14. Studenci Martyrii wychodzą z ofertą pomocy dla uchodźców z Ukrainy. W każdą środę w godz. 16:00-18:00 w domu parafialnym odbywają się lekcje języka polskiego, przeznaczone dla rosyjskojęzycznych dzieci i młodzieży. Zapraszamy do zgłaszania się na zajęcia pod numerem telefonu 698-641-022, zamieszczonym na stronie internetowej Martyrii.
- Nadal można wspierać dzieło pomocy Ukrainie dokonywać wpłat na konto Parafii z dopiskiem „Ukraina” albo składając ofiary do skarbony przy relikwiach św. Siostry Faustyny. Serdecznie dziękujemy za wszelkie ofiary przelewane na konto parafii oraz dary składane na pomoc Ukrainie.
16. Po okresie pandemii koronawirusa wracamy do naszych uświęconych latami praktyk pielgrzymkowych. Razem z parafia św. Mikołaja organizujemy pielgrzymkę „Drogami Wiary” do Chorwacji i Mejugorie w dniach od 30 kwietnia do 5 maja tego roku. Dziewięciodniowy program pobytu jest i bogaty, i interesujący. Szczegóły na zewnątrz kościoła i w kancelarii parafialnej oraz na stronie internetowej. Serdecznie zapraszamy.
- Aktualny numer „Przewodnika Katolickiego” poleca m.in. następujące artykuły: Ponad 10 proc. obywateli Ukrainy jest wyznania greckokatolickiego. Jak powstał ten Kościół, dlaczego przez lata był tak bardzo prześladowany i jakie są jego relacje ze Stolicą Apostolską? Zachęcamy do lektury katolickiej prasy, która jest do nabycia u ministrantów i w sklepiku.
- Zmarli: śp. Roman Wojtowicz lat 77, zam. ul. Łochowskiego 7, śp. Genowefa Galas, lat 76, zam. Golloba 16.
- Wszystkim naszym parafianom życzymy, by dzisiejsza Niedziela Wielkiego Postu i rozpoczynający się tydzień były okresem umacniania wiary i ufności Chrystusowi, „który za nas cierpiał rany i śmierć podjął krzyżową”.
Ogłoszenia Parafialne – Fundacja „Wiatrak” 03.04.2022 rok.
Drodzy Państwo!
Prezentujemy dziś w Bazylice Warsztat Terapii Zajęciowej przy Fundacji „Wiatrak” mieszczący się na osiedlu Bajka w Fordonie. To miejsce, w którym osoby z niepełnosprawnościami uczą się życia, uczą się pracować by móc w miarę możliwości samodzielnie zadbać o siebie, a także by robić coś pożytecznego i w ten sposób nadawać wartość swojemu życiu.
Nasi uczestnicy swoje umiejętności nabywają w siedmiu pracowniach: gospodarstwa domowego, plastycznej, ogrodniczej, krawieckiej, rękodzieła, stolarstwa lekkiego i kulturalno – teatralnej. Każda z pracowni ma swój zakres zadań. Uczestnicy Warsztatu podejmują walkę o sprawność i użyteczność. Robią to z nadzieją, że ich praca i aktywność będzie zauważona i uznana. Największą pochwałą będzie dla tych osób, gdy ktoś z Państwa po Mszy św. podejdzie do stolika, powie: to mi się podoba i kupi ich prace. Dzieła osób specjalnej troski było szlifowane, malowane zdobione wbrew naturalnym ograniczeniom z wiarą, że życie każdego człowieka ma wartość.
Dla Naszych Uczestników wiele znaczy, że mogą rozwijać swoje zdolności i spędzać czas wspólnie w Warsztacie Terapii Zajęciowej. Wykonane wszystkie prace można powiedzieć, że posiadają duszę. Każda osoba wkłada maksimum zaangażowania i umiejętności. Dlatego prace naszych uczestników mają wymiar sentymentalny i niepowtarzalny. Zgromadzone środki pozwolą nam na urozmaicenie i wzbogacenie uczestnikom integracji społeczno – zawodowej.
Z głębi serca składamy Państwu serdeczne podziękowanie za zakupione wyroby w imieniu wszystkich uczestników i pracowników Warsztatu Terapii Zajęciowej przy Fundacji „Wiatrak”