Ogłoszenia duszpasterskie 03.03.2024

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE III Niedziela Wielkiego Postu – 3. III.2024 rok

1.W dzisiejszej liturgii słowa zostały nam przypomniane Boże przykazania – dziesięć słów Boga, na których warto i trzeba budować gmach swojego życia. W Wielkim Poście próbujemy uczynić je rzeczywiście tym fundamentem, zatem niech wszystkie podejmowane działania i wysiłki temu służą.

2. Niech cząstką przeżywanego przez nas czasu Wielkiego Postu będzie nabożne uczestnictwo w Drodze Krzyżowej w piątek dla dzieci o godz.17.30 a dla dorosłych w piątek o godz.9.00 i 18.00. Dla młodzieży i studentów o godz. 20.00. Niedzielne popołudnia Wielkiego Postu zarezerwujmy dla uczestnictwa w pasyjnym rozważaniu Męki Pańskiej podczas Gorzkich Żali. Zapraszamy we wszystkie niedziele Wielkiego Postu na godz. 16.00.

3.Pragniemy serdecznie podziękować naszym Parafianom za liczny udział w rekolekcjach św. wielkopostnych, które zakończyły się w ostatnią środę. Dziękujemy za piękne świadectwo wiary i zachęcamy do wytrwania w wielkopostnych postanowieniach.

4. Okres Wielkiego Postu to także czas spowiedzi św. wielkanocnej – dobrze przygotowanej i przeprowadzonej. Kartki do

5. Wspólnota neokatechumenalna zaprasza do wspólnej modlitwy brewiarzowej na laudesy od poniedziałku do piątku w domu duszpasterskim o godz. 6.15 w domu duszpasterskim.

6. Składamy gorące podziękowanie wszystkim Parafianom za ofiary przekazane no konto bankowe parafii i do skarbon naszego kościoła. Dziękujemy za wsparcie w Środę Popielcową hospicjów naszej diecezji i pomoc dla dotkniętej wojną Ukrainy. Wpłata z adnotacją: „darowizna cele kultu religijnego”, umożliwia uzyskanie odliczenia w podatku dochodowym.

7. Za tydzień w niedzielę   w naszej parafii jak co roku swój Wielkopostny Dzień Wspólnoty   przeżywa Ruch Światło-Życie diecezji bydgoskiej. Zapraszamy na Eucharystię o godz. 13.00  a następnie na Drogę Krzyżową w Dolinie Śmierci. 

8.W piątek, 8 marca, obchodzimy Dzień Kobiet. Choć to świecka uroczystość, pamiętajmy w modlitwach o wszystkich kobietach, zwłaszcza o najbardziej utrudzonych matkach rodzin wielodzietnych, o samotnych pannach i wdowach, o kobietach poniżanych i prześladowanych w wielu częściach świata. Wszak kobiety odgrywają szczególną rolę w świecie, w Kościele i w rodzinie. Polecajmy ich trud i życie Panu Bogu i Maryi, która jest najpiękniejszym wzorem kobiecości.

9. Ogłoszenia duszpasterza młodzieży księdza Piotra:

 • Za tydzień, w niedzielę, będziemy przeżywać w naszej wspólnocie „Niedzielę Przedmisteriową”, podczas której ks. Piotr wygłosi Słowo Boże, nawiązujące do tegorocznego Misterium, a twórcy i wolontariusze prosić będą o wsparcie modlitewne i materialne. Na godz. 18:00, do sali duszpasterstwa, zapraszamy na spotkanie otwarte z twórcami tegorocznego Misterium Męki Pańskiej. 
 • Martyriowa Grupa POSTstudencka do 35 lat zaprasza wszystkich zainteresowanych formacją na spotkanie otwarte we wtorek (5 marca) na godz. 19:00 do sali duszpasterstwa. 
 • W środę, po Mszy św. akademickiej, kolejne spotkanie z cyklu „7 znaków” z o. Maciejem Sierzputowskim CSSp.
 • W Wielkim Poście zapraszamy na akademickie nabożeństwa pasyjne: w każdy piątek o godz. 20:00 w kaplicy Droga Krzyżowa, przygotowywana przez wspólnoty młodzieżowe naszej parafii; oraz w niedzielę, po Mszy św. akademickiej, Gorzkie Żale z fragmentem orędzia Ojca świętego Franciszka na Wielki Post i adoracją Najświętszego Sakramentu. 

Przypominamy, że od Wielkiego Postu niedzielne Msze św. akademickie celebrowane są w kaplicy.

 • Z okazji 25-lecia pobytu św. Jana Pawła II w Bydgoszczy (8 czerwca 1999 roku), Martyria organizuje autokarową pielgrzymkę do Włoch (z obecnością przy grobie św. Jana Pawła II) w terminie 9-16 czerwca br. Koszt 3200 zł. Spotkanie organizacyjne dla zainteresowanych odbędzie się w poniedziałek, 11 marca, o godz. 19:00 w sali duszpasterstwa. 
 1. Od jutra za tydzień w poniedziałek 11  marca 2024.  po wieczornej Mszy Świętej będziemy modlić się o uzdrowienie duszy i ciała. Nabożeństwo poprowadzi ks. Michał, muzycznie posługiwać będzie Wspólnota Odnowy w Duchu Świętym ,,Przemienienie”. Zapraszamy wszystkie osoby do udziału w nabożeństwie.
 2. Od poniedziałku do środy swoje rekolekcje wielkopostne w naszej bazylice będą przeżywali uczniowie Szkoły Podstawowej nr 66. O 8:30 konferencja klas 5-8 o 10:00 klasy od 1-4.
 3. W sobotę 9 marca o godz. 10:00 w kościele odbędzie się spotkanie dla rodziców i dzieci pierwszokomunijnych z ks. Michałem.
 4. W związku z 20-leciem naszej diecezji organizujemy pielgrzymki krajowe i zagraniczne.
 • „Pielgrzymki do korzeni”.Jest to wyjazd do biskupich stolic diecezji, z których powstała nasza diecezja. Pielgrzymka ma charakter jednodniowy i skierowana jest do wiernych parafii naszej diecezji. Koszt pielgrzymki związany jest tylko z przejazdem autokarowym. Posiłek oraz dodatkowe atrakcje (wejścia do muzeów, zwiedzanie z przewodnikiem itp.) są darmowe. Pielgrzymki odbędą się w następujących terminach: 20 kwietnia, godz. 9:00-15:00 – jednodniowa pielgrzymka autokarowa do Gniezna; 22 czerwca, godz. 9:00-15:00 – jednodniowa pielgrzymka autokarowa do Kołobrzegu; 28 września, godz. 9:00-15:00 – jednodniowa pielgrzymka autokarowa do Pelplina. Zgłoszenia w kancelarii parafii.  
 • Pielgrzymka Diecezji Bydgoskiej do Włoch: od 8 kwietnia samolotowa pięciodniowa, samolotowa 8 dniowa i autokarowa 9 dniowa. Ogólne informacje na stronie internetowej parafii. Szczegóły i zapisy w kancelarii parafii.
 1. Zachęcamy do nabycia Przewodnika Katolickiego. W najnowszym numerze wiele ciekawych artykułów: Potrzebujemy dzisiaj przebaczenia i pojednania. Budujemy zasieki, by nikt myślący inaczej nie wdarł się do naszego bastionu prawdy. Mamy własnych sędziów i własne media. Jak w takiej sytuacji doprowadzić do pojednania? Jak to jest, że chętnie korzystamy z przebaczenia, a jednocześnie tak niechętnie darujemy winy? Rozdać pigułki, wyrzucić książki… Chęć dogodzenia młodym, sprawia, że na bok idzie poczucie odpowiedzialności za kondycję młodego pokolenia oraz historia bydgoszczanina, który w Poznaniu buduje domy dla bezdomnych. Poznaj historię Domów Świętego Łazarza. Polecamy lekturę katolickiej prasy.
 2. Wszystkim naszym parafianom życzymy, by dzisiejsza III Niedziela Wielkiego Postu i obecny tydzień były okresem umacniania wiary i ufności Chrystusowi, „który za nas cierpiał rany i śmierć podjął krzyżową”.  

 

Ogłoszenia Fundacji Wiatrak 03.03.2024 r.

– Ruszył nabór do przedszkola ” U karolka” w Fundacji ” Wiatrak” na rok szkolny 2024/2025

Przedszkole edukuje w duchu nauczania Św. Jana Pawła II, oferuje zindywidualizowane podejście w niewielkich grupach, wiele zajęć dodatkowych w ramach czesnego. Przedszkole realizuje kształcenie specjalne, wczesne wspomaganie rozwoju, posiada zaplecze terapeutyczne w postaci sal do zajęć specjalistycznych takich jak logopedia, trening umiejętności społecznych czy integracja sensoryczna. Wykwalifikowana kadra gwarantuje wysoką jakość opieki i kształcenia. Przedszkole prowadzi roczne przygotowanie szkolne czyli tak zwaną „zerówkę”.

Zainteresowane osoby prosimy o kontakt pod numerem 513-945-785, na stronie FB przedszkola lub osobiście w Domu Jubileuszowym.

Zostało jeszcze tylko kilka miejsc.!!!!!

 

– Jak co roku, w okresie rozliczeniowym zachęcamy Państwa do wsparcia naszych działań. Dzięki Państwa hojności możemy kontynuować naszą działalność realizować projekty skierowane do coraz większej liczbie osób. Będzie nam niezmiernie miło, jeśli Państwa 1,5% trafi właśnie do “Wiatraka”. 

Już teraz wyrażamy ogromną wdzięczność za otwartość serca i gotowość wspierania naszych działań statutowych, które od lat służą fordońskiej społeczności. Dzięki wspólnemu zaangażowaniu wciąż rozwijamy skrzydła i napędzamy dobro! Ulotki dotyczące 1,5% można z ławek zabrac do domu.

– Zapraszamy do zapisu dzieci na zajęcia pozalekcyjne prowadzone w Domu Jubileuszowym Fundacji „Wiatrak” szczegóły na stronie internetowej lub bezpośrednio w sekretariacie Fundacji.

– W przyszłą niedzielę 10 marca będzie możliwość nabycia stroików świec oraz innych pięknych wyrobów świątecznych przygotowanych przez uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej przy Fundacji „Wiatrak”

– Zapraszamy do Restauracji i kawiarni Przy Wiatraku czynnej od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00 – 18:00

 

 

 

 

Modlitwa za Diecezję Bydgoską

Boże, Ojcze Wszechmogący,
dziękujemy Ci za nasz bydgoski Kościół. 
Dziękujemy za wszystkich, 
którzy Go tworzą.
Za każdą wspólnotę parafialną,
każdy klasztor i dom zakonny,
za każde diecezjalne dzieło.
Spójrz łaskawie na:
ojców, matki, młodzież i dzieci,
ludzi chorych i zagubionych,
osoby samotne i tych, którzy utracili wiarę. 
Wylewaj Ducha Świętego na duchowieństwo, 
osoby życia konsekrowanego i wiernych świeckich,
aby sprostali swojemu powołaniu i swojej posłudze. 
Daj nam liczne i dobre powołania
kapłańskie, zakonne i apostolskie.
Umacniaj naszą wiarę,
wlewaj nadzieję i ucz pas kochać,
byśmy z odwagą i ufnością
każdego dnia świadczyli o Ewangelii. 
Maryjo, Matko Pięknej Miłości,
błogosławiony Biskupie Michale
módlcie się za nami.