Ogłoszenia duszpasterskie 03.01.2021

II Niedziela po Narodzeniu Pańskim 

 

  1. W dzisiejszą pierwszą niedzielę Nowego Roku przypominamy sobie Boże przykazanie: „pamiętaj abyś dzień święty święcił”. Dla osoby, która poważnie traktuje swoją wiarę nie ma niedzieli bez Mszy św. Dziś w pierwszą niedzielę Nowego Roku przyrzeknijmy sobie, by punktem naszego honoru, dla nas i naszych rodzin było systematyczne coniedzielne uczestnictwo we Mszy św. i to przez cały rok. Przypomnijmy też, że sobotnia wieczorna Msza św. liczy się także jako wypełnienie niedzielnego obowiązku uczestnictwa we Mszy św.
  2. W nowym roku pragniemy kontynuować parafialne działania charytatywne wspierające najuboższe dzieci i młodzież. Zbierane w pierwszą niedzielę ofiary na tacę przekazujemy w całości na finansowe wsparcie dla dzieci i młodzieży ze Świetlicy Sióstr Miłosierdzia w Fordonie a także na polskie dzieci na Ukrainie w parafii w Przemyślanach prowadzonej przez Księży Salezjanów. Parafian polecamy nadal tę cenną inicjatywę dobroczynną i posługę miłosierdzia.
  3. W środę 6 stycznia wielkie święto kościelne – Uroczystość Objawienia Pańskiego, zwana często uroczystością Trzech Króli. Każdy z nas tego dnia ma obowiązek uczestniczenia we Mszy św. które sprawowane są według niedzielnego porządku. W uroczystość Objawienia Pańskiego obchodzimy Dzień Pomocy Misjom i Misyjny Dzień Dzieci. W tym dniu będą zbierane ofiary na Krajowy Fundusz Misyjny. Polecamy tę składkę ofiarności Parafian. Tego dnia w kościele pobłogosławimy kadzidło i kredę, którą – zgodnie z dawnym polskim zwyczajem – na drzwiach naszych domów kreślimy pierwsze litery imion Mędrców ze Wschodu: Kacpra, Melchiora i Baltazara (C + M + B), dodając cyfry roku Pańskiego. Ten zapis tłumaczymy też jako prośbę, aby Chrystus pobłogosławił nasz dom: „Christus mansionem benedicat”. Takie oznakowanie drzwi naszych domów stanowi świadectwo wiary wobec naszych braci i sióstr.    Przed Mszami św. przy wejściu do kościoła ministranci rozprowadzać będą małe pakunki z kawałkiem kredy i kadzidła.
  4. W tym roku VIII Bydgoski Orszak Trzech Króli, będzie miał symboliczny charakter. Dnia 6 stycznia, około godz. 12.00 Trzej Królowie przybędą na bydgoski Stary Rynek, skąd przejdą ul. Mostową, Focha i Gdańską do kościoła Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Bydgoszczy, gdzie pokłonią się Dzieciątku i złożą dary.
    W tym roku orszak odbędzie się bez udziału publiczności, z uwzględnieniem ograniczeń związanych z pandemią.
  5. Dnia 7 stycznia pierwszy czwartek miesiąca. Na Mszy Świętej o 18.30 pomodlimy się o liczne i święte powołania kapłańskie, zakonne i misyjne.
  6. W przyszłą niedzielę świętem Chrztu Pańskiego 12 stycznia br. zakończymy liturgiczny obchód okresu Bożego Narodzenia Pańskiego. Jednak jego duch, duch otwarcia się na to, czym Bóg pragnie nas obdarzyć, powinien nam towarzyszyć nie tylko w tym czasie, ale w codziennej trosce, by stawać się coraz bardziej dziećmi Bożymi jak Jezus. Tradycyjnie żłóbek będzie w kościele do 2 lutego – Święta Objawienia Pańskiego.
  7. Ze względu na rozpoczynający się czas kolędy od poniedziałku Msze św. wśród tygodnia sprawowane będą o godz. 7.00, 8.30 i 18.30.  W tym czasie Msze św. z godz. 15.30 przenosimy na godz. 18.30. Zmiany te spowodowane zostały trwającą pandemią koronawirusa. W styczniu nie ma też stałego dyżuru w konfesjonale.
  8. W związku z trwającymi feriami najbliższe spotkanie formacyjne dla Kandydatów do Sakramentu Bierzmowania z klas pierwszych liceum i technikum, odbędzie się w drugą sobotę lutego. 

9. Od dziś po Nowym Roku wracają Msze święte akademickie. Zapraszamy na godz. 20:00 do kościoła na modlitwę o szczęśliwe przygotowanie i przeżycie sesji zimowej. Za tydzień o 20:00 młodzież 4don4LORD modlić się będzie o dobre przeżywanie czasu ferii zimowych.

10.W styczniu kapłani odwiedzą swoich chorych z posługą sakramentalną według wcześniej ustalonych terminów. 

11.Dnia 28 grudnia rozpoczęliśmy tradycyjną kolędę – duszpasterskie nawiedzenie rodzin. Jak już informowaliśmy, tegoroczną kolędę przeżyjemy w formie spotkań z wiernymi na Mszy św. w intencji parafian o g.18.30.     Będzie wspólne śpiewanie kolęd, Msza św., okolicznościowe błogosławieństwo i przygotowana dla każdej rodziny kolędowa pamiątka. Plany kolędy są dostępne w kalendarzu parafialnym do nabycia w zakrystii i sklepiku a także      na nowej – tworzonej obecnie – stronie internetowej parafii oraz w gablotach kościoła.      Kolęda w najbliższych dniach: dziś w   niedzielę 3 stycznia ul.  Konfederatów Barskich 3, 4 i 7 oraz ul. Bołtucia 2,4 i 6. Jutro    4.01.2021 (poniedziałek) – Bołtucia 10, Wańkowicza 1,2, 6. We wtorek – Wańkowicza 4,   Licznerskiego 2, 4, w środę Objawienie Pańskie (Trzech Króli) – Licznerskiego 6, Teski 1,   Hoffmana (d. Chłodzińskiego) 3, Hoffmana (d. Chłodzińskiego) (domki i przedszkole); Nowickiego (domki); Frydrycha  Dnia 7.01.2021 (czwartek) – Hoffmana (d. Chłodzińskiego) 1,   Licznerskiego 8,   Pawła z Łęczycy, Albrychta 1.  Dnia 8.01.br. piątek) – Albrychta 2,   Licznerskiego (domki); Wiszniewskiego 1 i 2,     Teski 2 i 3.W  sobotę – Bartłomieja z Bydgoszczy 1,7,4,8, 10 i 13. I za tydzień w  niedzielę 10.01.2021   Tychoniewicza 2,4,   Twardzickiego (domki); Tychoniewicza 1, 4    i  Nieduszyńskiego (domki);

12.Rodziny, które sprowadziły się do parafii, a także wszyscy chętni mogą zaprosić kapłana do kolędowych indywidualnych odwiedzin w swojej rodzinie. Zgłoszenia przyjmujemy do 15 stycznia w kancelarii parafii w godzinach urzędowania.

13.Aktualny numer „Przewodnika Katolickiego zawiera m.in. następujące artykuły: „Bóg nie odchodzi”; „O praktyce przebaczania Bogu”; „Trzej Królowie z mini orszakiem”; „Kim byli Trzej Królowie?”; „Dobre sposoby na poprawę nastroju”. Zachęcamy do lektury katolickiej prasy.

14. Zmarli: śp. Jan Orliński, lat 94, zam. ul. Fiedlera 4B.

15. Wszystkich naszych zacnych Parafian polecamy w pierwszych dniach Nowego Roku opiece i wstawiennictwu Patronki naszego Sanktuarium Matce Najśw., Zapraszamy jutro na piękną liturgię Trzech Króli.

Podziękowanie dla Dobroczyńców naszej Parafii

Składamy serdeczne podziękowania za zrozumienie bieżących potrzeb naszej parafii w aktualnej sytuacji związanej z pandemią. Dziękujemy za ofiary składane do skarbon w kościele jak i te które zostały przelane na konto bankowe naszej parafii:

  74 1090 1072 0000 0001 0261 7319.