Ogłoszenia duszpasterskie 02.05.2021

V Niedziela Wielkanocna   5.V.2021 rok

 

 1. Rozpoczął się miesiąc maj który poświęcony jest w liturgii polskiego Kościoła czci Matki Bożej. Nabożeństwa majowe codziennie   po Mszy św. o godz. 18.30. Weźmy udział w tym modlitewnym uwielbieniu Matki naszego Pana i naszej. W tak wielu sprawach osobistych, rodzinnych   i narodowych możemy i powinniśmy prosić o Jej wstawiennictwo. Niestety ze względu na czas pandemii zmuszeni jesteśmy do odwołania   nabożeństw majowych o godz. 21.00 przy figurze Matki Boskiej Fatimskiej.
 2. Dzisiaj 2-go maja obchodzimy w Polsce Dzień Polonii i Dzień Flagi Narodowej, a jutro wspominamy rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja. Niech te dni będą dla nas okazją do okazania uczuć patriotycznych, eksponowania barw narodowych i łączności duchowej z naszymi rodakami na emigracji. Dzisiaj przypada dzień imienin budowniczego naszej świątyni i parafii śp. ks. Zygmunta Trybowskiego. W modlitwach pamiętajmy o tym zacnym kapłanie. 
 3. Jutro 3 maja, uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski i kolejna rocznica uchwalenia pierwszej w Europie Konstytucji, zwanej Konstytucją 3 Maja. To jedno z niewielu świąt narodowo kościelnych. Pamiętajmy o udekorowaniu naszych domów i balkonów flagami o barwach narodowych, maryjnych bądź kościelnych. W tym dniu o 8.30 odprawiona zostanie uroczysta suma w intencji naszej Ojczyzny. Pozostałe Msze św. według porządku niedzielnego. Podczas każdej Mszy św. odnowienie Jasnogórskich Ślubów Narodu Polskiego. Jutrzejsza uroczystość Najświętszej Maryi Panny, Królowej Polski, jest wspomnieniem głównej patronki naszego narodu. Przez lata ta uroczystość jednoczy nas wokół sanktuarium jasnogórskiego, o którym św. Jan Paweł II, powiedział, że tam bije serce naszego narodu. Maryja króluje nam od wieków i nigdy nie zawiodła pokładanej w Niej nadziei.  W to najważniejsze w ojczyźnie święto maryjne nie może nas zabraknąć na Mszy św. Serdecznie zapraszamy wszystkich Parafian.
 4. W nawiązaniu do jutrzejszego święta na prośbę Ojca Świętego Franciszka, Papieska Rada ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacjipodjęła inicjatywę modlitewną o ustanie pandemii. Modlitwa będzie sprawowanaprzez kolejnych 30 dni, w największych sanktuariach maryjnych świata, przez cały maj br. W poniedziałek, 3 maja br., Kościół powszechny łączyć się będzie w modlitwie z Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze. Kongregacja prosi, aby tego dnia modlić się zwłaszcza za zakażonych i chorych na COVID-19. Nasze Sanktuarium i Bazylika Królowej Męczenników włącza się w te światową modlitwę poprzez codzienne odmawianie podczas nabożeństw majowych specjalnej modlitwy o ustanie pandemii. W tej samej intencji chcemy też codziennie o godz. 18.00 odmawiać różaniec.
 5. W tym tygodniu przypadają: pierwsza środa, czwartek i pierwszy piątek miesiąca. Spotkanie Apostolstwa Żywego Różańca dziś po sumie w kaplicy. W czwartek łącznie z Mszą św. o 18.30 modlitwy i spotkanie wspólnoty   powołaniowej. W piątek okazja do spowiedzi św. od 7 do 9 i po południu od 17 do 18.30. 
 6. Dnia 6 maja, tj. w pierwszy czwartek miesiąca nasza parafia będzie miejscem szczególnej modlitwy o powołania. Do naszej bazyliki przyjadą klerycy z bydgoskiego seminarium, aby podzielić się swoim świadectwem powołania i wspólnie modlić się o dar powołań kapłańskich również z naszej wspólnoty parafialnej. O godz. 17.00 ks. Piotr zaprasza młodzież przygotowującą się do bierzmowania na spotkanie formacyjne z klerykami, które odbędzie się w kościele. Godzinę później 18.00 klerycy włączą się w modlitwę różańcową Stowarzyszenia Wspierania Powołań, a po Mszy św. o godz. 18.30 podzielą się z nami świadectwem powołania i opowiedzą o życiu w seminarium. Zapraszamy na to spotkanie i do wspólnej modlitwy w tej ważnej dla Kościoła intencji.
 7. Trwa okres wielkanocny. Czas ten od zmartwychwstania do wniebowstąpienia Pan Jezus poświęcił tym, których najbardziej umiłował. Jest jeszcze czas wielkanocnej spowiedzi świętej który trwa do uroczystości Trójcy Świętej w tym roku do 30 maja.

8.Duszpasterstwo akademickie zaprasza. Jutro o godz. 20:00 „Martyria” wraz z młodzieżą 4don4LORD zapraszają na Mszę świętą za maturzystów. Modlitwie towarzyszyć będzie akademicki zespół „Amen+”. Każdy zdający wzbogacony zostanie modlitwą wspólnoty, zaadoptowany przez specjalnego anioła oraz zaopatrzony w pamiątkowy obrazek Matki Boskiej poświęcony na Jasnej Górze. W środę po akademickiej Mszy św. o godz. 20:00 w kaplicy spotkanie z ks. Maciejem Chmielewskim na temat: „Satanizm i inne złości w życiu współczesnej młodzieży”. Za tydzień w niedzielę o godz. 18:30 spotkanie i modlitwa Akademickiego Żywego Różańca oraz Msza św. o 20:00 z udziałem młodzieży.

 1. W sobotę, 8 maja, przypada uroczystość Świętego Stanisława, biskupa i męczennika, głównego patrona Polski. Będziemy prosić Świętego Stanisława o wstawiennictwo, aby powołania kapłańskie, budzące się na polskiej ziemi, były naprawdę godne i święte.
 2. Dziękujmy Parafianom i Sympatykom naszej bazyliki za kolejne ofiary, które w tym tygodniu wpłynęły na konto, zostały przekazane osobiście, na tacę czy do skarbon w kościele i kaplicy. Bóg zapłać! Dziękujemy za pamięć, zwłaszcza tym, którzy wspierają parafię i bazylikę systematycznie! 

11.Zachęcamy do lektury prasy katolickiej. W najnowszym wydaniu czytamy: Królowa? Nie jesteśmy narodem wybranym ani jedynym, który powierzył się władzy Maryi. Czym jest i na czym polega królowanie Maryi w naszym narodzie? Kongres Katoliczek i Katolików – szanse, obawy, nadzieje. Czy okaże się twórczym fermentem w Kościele? Na bycie ojcem trzeba zasłużyć – wywiad z jezuitą o. Wojciechem Żmudzińskim. Legenda Polaków. Dzieje wzlotu i upadku Konstytucji 3 maja oraz Kto ma płacić za home office? Pracownicy wykonujący swoje obowiązki w domu ponoszą znacznie wyższe koszty niż pracujący w biurze. Zachęcamy do lektury!

 1. Zmarli: śp. Stanisław Paśko, lat 85, zam. ul. Bołtucia 2, śp. Zenon Skałecki, lat 87, zam. ul. Wańkowicza 4, śp. Marek Leksandrowicz, lat 69, zam. ul. Monte Cassino 1, śp. Hanna Liszewska, lat 55, zam. ul. Piwnika Ponurego 4, śp. Adam Żak, lat 57, zam. ul. Łochowskiego 3, śp. Stanisława Błaszak, lat 70, zam. ul. Wiszniewskiego 1, śp. Marta Milarska, lat 89, zam. ul. Fieldorfa Nila 6, śp. Genowefa Kilińska, lat 72, zam. ul. Łochowskiego 4, śp. Krzysztof Glinkau, lat 55, zam. ul. Bartłomieja z Bydgoszczy 7, śp. Henryk Guth, lat 79, zam. ul. Bartłomieja z Bydgoszczy 10, śp. Jan Kuczyński, lat 73, zam. ul. Łochowskiego 3.
 2. Dziękujemy wszystkim parafianom, którzy przygotowali świątynię, jej otoczenie, a także oprawę liturgiczną kanonicznej wczorajszej wizytacji Księdza Biskupa Ordynariusza Diecezji. Dziękujemy również za wspólną modlitwę podczas Mszy świętych związanych z bierzmowaniem młodzieży i Mszą św. wizytacyjną. Dziękujemy również wszystkim gościom i sympatykom biorącym udział w tych celebracjach liturgicznych.

14.Wszystkim naszym parafianom, gościom i sympatykom życzymy miłego niedzielnego wypoczynku i błogosławionego tygodnia.

 

 

 

Podziękowanie dla Dobroczyńców naszej Parafii

Składamy serdeczne podziękowania za zrozumienie bieżących potrzeb naszej parafii w aktualnej sytuacji związanej z pandemią. Dziękujemy za ofiary składane do skarbon w kościele jak i te które zostały przelane na konto bankowe naszej parafii:

  74 1090 1072 0000 0001 0261 7319.