Ogłoszenia duszpasterskie 02.01.2022

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – II Niedziela po Narodzeniu Pańskim   02.01.2022

 

 1. W dzisiejszą pierwszą niedzielę Nowego Roku przypominamy sobie Boże przykazanie: „pamiętaj abyś dzień święty święcił”. Dla osoby, która poważnie traktuje swoją wiarę nie ma niedzieli bez Mszy św. Dziś w pierwszą niedzielę Nowego Roku przyrzeknijmy sobie, by punktem naszego honoru, dla nas i naszych rodzin było systematyczne coniedzielne uczestnictwo we Mszy św. i to przez cały rok.
 2. W nowym roku pragniemy kontynuować parafialne działania charytatywne wspierające najuboższe dzieci i młodzież. Zbierane w pierwszą niedzielę ofiary na tacę przekazujemy w całości na finansowe wsparcie dla dzieci i młodzieży ze Świetlicy Sióstr Miłosierdzia w Fordonie a także na polskie dzieci na Ukrainie w parafii prowadzonej przez Księży Salezjanów. Parafian polecamy nadal tę cenną inicjatywę dobroczynną i posługę miłosierdzia.
 3. W czwartek 6 stycznia wielkie święto kościelne – Uroczystość Objawienia Pańskiego, zwana często uroczystością Trzech Króli. Każdy z nas tego dnia ma obowiązek uczestniczenia we Mszy św. które sprawowane są według niedzielnego porządku. W uroczystość Objawienia Pańskiego obchodzimy Dzień Pomocy Misjom i Misyjny Dzień Dzieci. W tym dniu będą zbierane ofiary na Krajowy Fundusz Misyjny. Polecamy tę składkę ofiarności Parafian. Tego dnia w kościele pobłogosławimy kadzidło i kredę, którą – zgodnie z dawnym polskim zwyczajem – na drzwiach naszych domów kreślimy pierwsze litery imion Mędrców ze Wschodu: Kacpra, Melchiora i Baltazara (C + M + B), dodając cyfry roku Pańskiego. Ten zapis tłumaczymy też jako prośbę, aby Chrystus pobłogosławił nasz dom: „Christus mansionem benedicat”. Takie oznakowanie drzwi naszych domów stanowi świadectwo wiary wobec naszych braci i sióstr.    Przed Mszami św. przy wejściu do kościoła ministranci rozprowadzać będą małe pakunki z kawałkiem kredy i kadzidła.
 4. Czwartek, 6 stycznia, jest jednocześnie pierwszym czwartkiem miesiąca. Niech nie zabraknie modlitwy za kapłanów oraz o nowe powołania kapłańskie i zakonne, szczególnie do pracy w krajach misyjnych.
 5. Dnia 6 stycznia po raz dziewiąty ulicami Bydgoszczy przejdzie Orszak Trzech Króli. Rozpocznie się modlitwą Anioł Pański o godz. 12.00 na Starym Rynku, a zakończy Pokłonem Dzieciątku Jezus w Bazylice św. Wincentego a Paulo. Po zakończeniu przedstawienia rozpocznie się Msza Święta, której będzie przewodniczył bp Krzysztof Włodarczyk. 
 6. W przyszłą niedzielę świętem Chrztu Pańskiego 9 stycznia br. zakończymy liturgiczny obchód okresu Bożego Narodzenia Pańskiego. Jednak jego duch, duch otwarcia się na to, czym Bóg pragnie nas obdarzyć, powinien nam towarzyszyć nie tylko w tym czasie, ale w codziennej trosce, by stawać się coraz bardziej dziećmi Bożymi jak Jezus. Tradycyjnie żłóbek będzie w kościele do 2 lutego – Święta Objawienia Pańskiego.
 7. Ze względu na rozpoczynający się czas kolędy od poniedziałku Msze św. wśród tygodnia sprawowane będą o godz. 7.00, 8.30 i 18.30. Zmiany te spowodowane zostały trwającą pandemią koronawirusa. W styczniu nie ma też stałego dyżuru w konfesjonale.
 8. Dziś o godzinie 19:00 w sali DA modlitwy Żywego Akademickiego Różańca. W środę w kaplicy akademicka 20stka, a po niej w sali duszpasterstwa wieczór gier planszowych. W piątek od godz. 17:00 w kościele spowiedź święta dla młodzieży przygotowującej się do bierzmowania.   
 9. W tym tygodniu: Czwartek, 6 stycznia, jest jednocześnie pierwszym czwartkiem miesiąca. Niech nie zabraknie modlitwy za kapłanów oraz o nowe powołania kapłańskie i zakonne, szczególnie do pracy w krajach misyjnych. Wspólnota Wspierania Powołań spotka się 5 stycznia o godz. 17.00 na plebanii na spotkaniu opłatkowym
 10. Piątek, 7 stycznia, będzie pierwszym piątkiem miesiąca. Nabożeństwo ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa po Mszy św. o godz. 8.30. Okazja do spowiedzi św. od 7.30 do 9.00 i po południu od godz. 17.00 do 18.30.
 11. Domowy Kościół zaprasza wszystkich członków i sympatyków na wspólnotową Mszę świętą w najbliższy pierwszy piątek miesiąca, tj. 7 stycznia na godzinę 18:30. Po Mszy św. odbędzie się krótkie spotkanie przy kawie i ciastku dla wszystkich członków Domowego Kościoła oraz dla osób, które chciałyby dołączyć, poznać lub porozmawiać. Serdecznie zapraszamy.

12.Jak już wielu naszych Parafian zauważyło zakończył pracę w naszej wspólnocie Ks. Maciej Walter. Został skierowany na urlop zdrowotny. Na miejsce księdza Macieja rozpoczął pracę w naszej parafii ks. Witold Zygmunt Gałat.

Będzie także wypełniał obowiązki kapelana Centrum Onkologii i hospicjum Suy Ryder. Nowemu kapłanowi życzymy Bożych mocy w wypełnianiu posługi kapłańskiej w szpitalu i w naszej parafii.

 1. Dnia 28 grudnia rozpoczęliśmy tradycyjną kolędę – duszpasterskie nawiedzenie rodzin. Mając na względzie obowiązujące obostrzenia sanitarne informujemy, że tegoroczną kolędę przeżyjemy w formie spotkań z wiernymi na Mszy św. o g.18.30. Podczas kolędowego spotkania w kościele będzie wspólne śpiewanie kolęd, Msza św., okolicznościowe błogosławieństwo i przygotowana dla każdej rodziny kolędowa pamiątka. Jest także możliwość indywidualnego zaproszenia kapłana do naszego domu i rodziny dla przekazania Bożego błogosławieństwa. Zaproszenie na indywidualną kolędę zgłaszamy w kancelarii parafialnej w godzinach urzędowania lub w zakrystii. Indywidualnie kolędy przewidziane są na 14,15 i 16 stycznia tego roku.  Plany kolędy są dostępne w kalendarzu parafialnym do nabycia w zakrystii i sklepiku a także      na   stronie internetowej parafii. Plan kolędy wywieszony jest także w gablotach kościoła. Ze względu na rozpoczynający się czas kolędy od   poniedziałku Msze św. wśród tygodnia sprawowane będą o godz. 7.00, 8.30 i 18.30.     Będzie też możliwość złożenia dorocznej ofiary kolędowej na cele parafii. Przypomnijmy, że w styczniu nie ma stałego konfesjonału. Plan kolędy na ten tydzień jest następujący: 3.01.2022- poniedziałek, Bielawskiego, Kleina, Piórka.  4.01.2022- wtorek Fiedlera, Fiedlera (domki); Fieldorfa Nila.  5.01.2022- środa Krysiewiczowej, Łochowskiego, Sosnowskiego.7.01.2022-piątek Tychoniewicza, Twardzickiego(domki), Kulpińskiego, Nieduszyńskiego, Nieduszyńskiego (domki). 8.01.2022- sobota Albrychta 2, Licznerskiego (domki); Wiszniewskiego, Gordona, Brzęczkowskiego, Bartłomieja z Bydgoszczy, Raszewskiego. 

14.Jak co roku, przygotowaliśmy dla parafian, gości i sympatyków naszej parafii   XIX wydanie kalendarza parafialnego i sanktuaryjnego na rok 2022. Zawiera kalendarium, informatorium parafialne, w tym o: sakramentach (warunkach przygotowania i terminy ich przyjęcia), odpustach i innych aktywnościach duszpasterskich, a także rejestr grup i wspólnot apostolskich.   Kalendarz i plan kolędy są dostępne   w zakrystii i sklepiku parafialnym.

15.Aktualny numer „Przewodnika Katolickiego”. Zawiera m.in. następujące artykuły: o przesłaniu Papieża Franciszka na Dzień Pokoju, o relikwiach Trzech Króli w Kolonii oraz o problemie z brakiem zaufania w społeczeństwie. Zachęcamy do lektury katolickiej prasy.

 1. 16. Zmarli: śp. Genowefa Marianna Wenderska, lat 71, zam. ul. Monte Cassino 2, śp. Danuta Zudzin, lat 74, zam. ul. Witeckiego 1, śp. Lech Bogusław Borzych, lat 73, zam. ul. Kleina 5, śp. Jan Korzyński, lat 93, zam. ul. Gierczak 13.
 2. 17. Wszystkich naszych zacnych Parafian polecamy w pierwszych dniach Nowego Roku opiece i wstawiennictwu Patronki naszego Sanktuarium Matce Najśw., Zapraszamy jutro na piękną liturgię Trzech Króli.