Ogłoszenia duszpasterskie 01.10.2023

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE  – XXVI Niedziela Zwykła –1.X.2023 rok

1.Dziś pierwsza niedziela października. W kościołach i we wspólnotach rodzinnych rozpoczynamy nabożeństwa różańcowe   dla dorosłych     codziennie o godz.18.00.  Różańcowe nabożeństwa dla dzieci w poniedziałki środy i piątki o godz. 17.30. Apostolstwo Żywego Różańca spotyka się dziś z ks. proboszczem po Mszy św. o godz. 8.30 w domu duszpasterskim.

 1. Dziś o godz. 13.00 zaprosiliśmy na specjalną Mszę św. dziękczynną małżeństwa obchodzące kolejne okrągłe rocznice jubileuszowe. Jedną z ceremonii tej Mszy św. jest odnowienie ślubów małżeńskich. W tym roku na tę Mszę św. pragniemy także zaprosić wdowy i wdowców dla wspólnej modlitwy za zmarłych współmałżonków a także osoby stanu wolnego.
 2. W najbliższą sobotę dnia 7 października br. przypada XL rocznica powstania naszej parafii. Dziękczynną Mszę św. sprawował będzie Prymas Polski Ksiądz Arcybiskup, Wojciech Polak wraz z Ordynariuszem Naszej Diecezji Księdzem Biskupem Krzysztofem Włodarczykiem i Biskupem Pomocniczym Diecezji Pelplińskiej Księdzem biskupem Arkadiuszem Okroj.  Msza św. rozpocznie się od odczytania Dekretu Biskupa Bydgoskiego który rozpocznie diecezjalną procedurę dla wyniesienia na ołtarze naszego pierwszego proboszcza księdza prałata Zygmunta Trybowskiego.  Po zakończeniu Mszy św. wyruszymy do sarkofagu Księdza prałata na wspólną modlitwę. Program rocznicowych uroczystości jest podany na stronie internetowej parafii i w kruchtach kościoła. 
 3. Podczas rocznicowych uroczystości wręczony będzie Księdzu Prymasowi do pobłogosławienia dar ołtarza. Będzie to przepiękny pozłacany kielich mszalny do sprawowania Najświętszego Sakramentu, patena i naczynie do rozdawania Najśw. Sakramentu z inskrypcjami dotyczącymi 40 lecia parafii. Będzie to dar wspólnot apostolskich działających w parafii i wszystkich Parafian dla naszej Bazyliki i Sanktuarium. Kto z Parafian pragnie wesprzeć ten dar, może złożyć ofiarę do wystawionej przy chrzcielnicy skarbonce. W tym miejscu serdecznie dziękujemy naszym Wspólnotom, które złożyły dar dla parafii z okazji 40 – lecia Jej powstania: Są to Neokatechumenat, Żywy Różaniec, Domowy Kościół, Odnowa w Duchu Świętym, Apostolstwo Dobrej Śmierci, Towarzystwo Wspierania Powołań Kapłańskich, Akcja Katolicka, Koło Przyjaciół Radia Maryja. Obok kielicha i puszki do Najśw. Sakramentu zgodnie z wolą ofiarodawców zakupiony zostanie sprzęt nagłaśniający dla Parafii. Za te dary serca serdecznie dziękujemy.
 4. Z okazji wspomnienia liturgicznego Matki Bożej Różańcowej w niedzielę 8 października poświęcimy dzieciom klas trzecich różańce podczas Mszy św. o godz. 11.30. Przymiarka szat liturgicznych dla dzieci pierwszokomunijnych będzie 21 października w godz. od 10.00 do 11.00 w domu duszpasterskim Koszt szaty liturgicznej 220, zł. Firma krawiecka (Szaty Liturgiczne Weg-Tor Toruń) prosi podczas przymiarki o zaliczkę w wysokości 50% kosztów.
 5. Ogłoszenia duszpasterstwa akademickiego: W tym tygodniu rozpocznie się nowy rok akademicki. Pierwsza Msza święta DA Martyria w środę o godz. 20:00 w kaplicy. Zapraszamy do udziału w niedzielnych Mszach akademickich o godz. 20:00 w kościele. Za tydzień w niedzielę, na godz. 16:00, ks. Piotr zaprasza do auli Domu Parafialnego na „spotkanie autorskie”, podczas którego nastąpi prezentacja książki pt. „Zygmunt Trybowski – Ksiądz, który zbudował Kościół”. Podczas spotkania oraz po każdej Mszy świętej będzie można zakupić biografię śp. ks. Zygmunta Trybowskiego w cenie 40 zł. 
 1. W tym tygodniu pierwszy czwartek, piątek i sobota miesiąca. Okolicznościowe nabożeństwa o zwykłej porze. W pierwszy piątek miesiąca okazja do spowiedzi św. od godz.7 do 9 i po południu od 17 do 18.30.
 2. Domowy Kościół zaprasza wszystkich członków i sympatyków na wspólnotową Mszę świętą w najbliższy pierwszy piątek miesiąca, tj. 6 października 2023 r. na godzinę 18:30. Po Mszy św. odbędzie się spotkanie przy kawie i ciastku dla wszystkich członków Domowego Kościoła oraz dla osób, które chciałyby dołączyć, poznać lub porozmawiać. Serdecznie zapraszamy.
 3. Mamy już kalendarz i księgę intencji na 2024 rok. Tylko w kancelarii parafii od jutra począwszy w czasie godzin urzędowania    można rezerwować terminy ślubów, jubileuszów i Mszy św. na cały przyszły rok. Nie przyjmujemy w październiku rezerwacji telefonicznych. Pamiętajmy, że Najświętsza Ofiara jest najwspanialszym darem duchowym i najpotężniejszą modlitwą Kościoła, którą sprawujemy nie tylko za zmarłych, ale też we wszystkich intencjach naszego życia doczesnego. Niech Msza św. gromadzi rodziny z okazji wszystkich rocznic: małżeństwa, urodzin, śmierci, w dniach imienin oraz innych okoliczności. Teraz można też zamawiać Msze św. gregoriańskie za zmarłych sprawowane przez 30 kolejnych dni. Również możemy już rezerwować terminy dotyczące zawarcia związku małżeńskiego w przyszłym roku kalendarzowym. Przypomnijmy też ze kancelaria parafii czynna jest codziennie od pn do pt od godz. 16-17. Dodatkowo w czwartek i piątek od 9-10.
 1. W parafii św. Łukasza Ewangelisty i św. Rity,w przyszłą niedzielęprzeprowadzona będzie po raz dwudziesty akcja „Kropelka Miłości”, przy kościele od godz. 8.30 do 13.30 podstawiony będzie specjalny autobus do poboru krwi. Krew mogą oddawać osoby od 18 do 65 lat, należy posiadać dokument tożsamości. Zachęcamy do tej akcji dla dobra innych. 
 2. Polecamy lekturę prasy. W Przewodniku Katolickim: Kościół synodalny, czyli jaki? Rozmowa o zadaniach Domów Polskich w Jerozolimie z łacińskim patriarchą Jerozolimy. Czy rozmawiamy ze swoim Aniołem Stróżem? Dnia 2 X wspomnienie Świętych Aniołów Stróżów.
 3. Zmarli: Śp. Jacek Puls l. 65. Zmarł także związany z naszą Bazyliką pan profesor i były rektor dzisiejszej Politechniki Bydgoskiej śp. Józef Szala. Pogrzeb zasłużonego dla Bydgoszczy profesora był wczoraj na cmentarzu przy ul. Chojnickiej. Po długiej i ciężkiej chorobie zmarł ks. prałat Bronisław Kaczmarek, wikariusz generalny diecezji bydgoskiej oraz proboszcz parafii Świętej Trójcy w Bydgoszczy i przyjaciel naszego księdza proboszcza. Wprowadzenie trumny do kościoła Świętej Trójcy w Bydgoszczy w poniedziałek, 2 października, o godz. 18:00. Msza św. pogrzebowa we wtorek, 3 października, o godz. 11:30 w kościele Chrystusa Króla w Bydgoszczy (o godz. 11:00 różaniec za Zmarłego), a po niej ceremonia pogrzebowa na cmentarzu parafialnym. Zmarłych polećmy opiece Bożej! 
 4. Na nadchodzące dni niech dobry Bóg wszystkim błogosławi. Szczęść Boże.

WSPÓLNOTY PROWADZĄCE RÓŻANIEC ŚW. W PAŹDZIERNIKU MBKM – BYDGOSZCZ

 

1

OAZA RODZIN

2

ODNOWA W DUCHU ŚW.

3

APOSTOLSTWO ŻYWEGO RÓŻAŃCA

4

DUSZPASTERSTWO AKADEMICKIE MARTYRIA

5

NEOKATECHUMENAT

6

STOWARZYSZENIE WSPIERANIA POWOŁAŃ

7

ODPUST – KAPŁANI

8

TOWARZYSTWO ŚW. WOJCIECHA

9

APOSTOLSTWO DOBREJ ŚMIERCI

10

AKCJA KATOLICKA

11

LITURGICZNA SŁUŻBA OŁTARZA – MINISTRANCI I LEKTORZY

12

NEOKATECHUMENAT

13

DUSZPASTERSTWO AKADEMICKIE MARTYRIA

14

ODNOWA W DUCHU ŚW.

15

LITURGICZNA SŁUŻBA OŁTARZA – MINISTRANCI I LEKTORZY

16

OAZA RODZIN

17

APOSTOLSTWO ŻYWEGO RÓŻAŃCA

18

TOWARZYSTWO ŚW. WOJCIECHA

19

APOSTOLSTWO DOBRAJ ŚMIERCI

20

STOWARZYSZENIE WSPIERANIA POWOŁAŃ

21

ODNOWA W DUCHU ŚW.

22

4DON4LORD

23

TOWARZYSTWO ŚW. WOJCIECHA

24

 LITURGICZNA SŁUŻBA OŁTARZA – MINISTRANCI I LEKTORZY 

25

AKCJA KATOLICKA

26

NEOKATECHUMENAT

27

DUSZPASTERSTWO AKADEMICKIE MARTYRIA

28

ODNOWA W DUCHU ŚW.

29

4DON4LORD

30

APOSTOLSTWO ŻYWEGO RÓŻAŃCA

31

KAPŁANI

Program rocznicowych uroczystości na XL – lecie Parafii MBKM

Dzień 5. X – Czwartek

Godz. 18.00 – Różaniec  – prowadzi Ks. Tymoteusz Białkowski

Godz. 18.30 – Msza św. ze Słowem Bożym prowadzi Ks. Marek Borowski

Dzień 6. X – Piątek

Godz. 17.30 – Spowiedź św. z udziałem zaproszonych kapłanów

Godz. 18.00 – Różaniec – Wszyscy Parafianie – prowadzi – ks. Przemysław Kodzik

Godz. 18.30 – Msza św. ze Słowem Bożym Ks. Michał Polerowicz

Dzień 7 października 2023 rok – Sobota

Godz. 18.00 – Różaniec z młodzieżą– Ks. Tymoteusz Białkowski

Godz. 18.30 – Msza św. Pontyfikalna w XL rocznice powstania parafii MBKM

KONCELEBRA: Główny celebrans – Ks. Abp Wojciech Polak – Prymas Polski

Koncelebransi Ks. Bp Krzysztof Włodarczyk – ordynariusz Bydgoski

Słowo Boże: Ks. Bp. Arkadiusz Okroj biskup pomocniczy diecezji Pelplin

8 października 2023 – niedziela

Podczas wszystkich Mszy św. Słowo Boże głosi ks. dr Piotr Wachowski

Po każdej Mszy św. promocja książki o Słudze Bożym Ks. Zygmuncie Trybowskim

Msza św. godz. 11.30 – Poświęcenie Różańcy dla dzieci klas III    – prowadzi ks. Michał Polerowicz

Modlitwa za Diecezję Bydgoską

Boże, Ojcze Wszechmogący,
dziękujemy Ci za nasz bydgoski Kościół. 
Dziękujemy za wszystkich, 
którzy Go tworzą.
Za każdą wspólnotę parafialną,
każdy klasztor i dom zakonny,
za każde diecezjalne dzieło.
Spójrz łaskawie na:
ojców, matki, młodzież i dzieci,
ludzi chorych i zagubionych,
osoby samotne i tych, którzy utracili wiarę. 
Wylewaj Ducha Świętego na duchowieństwo, 
osoby życia konsekrowanego i wiernych świeckich,
aby sprostali swojemu powołaniu i swojej posłudze. 
Daj nam liczne i dobre powołania
kapłańskie, zakonne i apostolskie.
Umacniaj naszą wiarę,
wlewaj nadzieję i ucz pas kochać,
byśmy z odwagą i ufnością
każdego dnia świadczyli o Ewangelii. 
Maryjo, Matko Pięknej Miłości,
błogosławiony Biskupie Michale
módlcie się za nami.