Ogłoszenia duszpasterskie 01.08.2021

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – XVIII Niedziela Zwykła – 1.VIII.2021 rok

 

 1. Rozpoczęliśmy sierpień. To miesiąc dla nas szczególny tak pod względem religijnym, jak i historycznym. W tym miesiącu ze wszystkich stron Polski i Europy tysiące pielgrzymów zdążają na Jasną Górę. Łączmy się w modlitwie z tymi, którzy podjęli trud wyjścia na pątnicze szlaki. Włączmy się też w wielką modlitwę o trzeźwość naszego narodu. Może dla wyrwania z nałogu pijaństwa czy narkomanii kogoś bliskiego, znajomego warto ofiarować Panu Bogu czasową lub całkowitą abstynencję. Naszym orędownikiem w modlitwie o trzeźwość jest Święty Maksymilian Maria Kolbe.
 2. Dziś 1 sierpnia w naszej wspólnocie parafialnej gościć będziemy pieszych pielgrzymów z Gdańska udających się na Jasna Górę. Nocować będzie w naszej parafii około 50 pątników. Brakuje jeszcze 10 miejsc na noclegi. Dlatego zwracamy się do parafian, którzy chcieliby włączyć się w ten pielgrzymi trud, o przyjęcie na nocleg pątników. Zgłaszanie noclegów dla pielgrzymów z Gdańska w zakrystii po każdej Mszy św. Pielgrzymów spodziewamy się między godziną 17 a 18. Jak każdego roku spotykamy się z pielgrzymami w kościele.
 3. „Powstanie warszawskie to nie tylko wspomnienie, to całe nasze życie” – powiedział ks. bp Edward Materski, który uczestniczył w nim jako seminarzysta i niósł pomoc duszpasterską. Módlmy się za wszystkich, którzy przez 63 dni powstania warszawskiego walczyli o wolność Warszawy i ojczyzny. Pamiętajmy o nich zwłaszcza dziś w 77. rocznicę wybuchu powstania warszawskiego.
 4. Dziś, w pierwszą niedzielę miesiąca, po sumie w kaplicy spotkanie Apostolstwa Żywego Różańca.
 5. Jutro 2 sierpnia przypada odpust Porcjunkuli, związany z postacią Świętego Franciszka z Asyżu. Przypominamy, że warunkiem jego uzyskania jest nawiedzenie jakiegokolwiek parafialnego kościoła i odmówienie w nim modlitwy przynajmniej Ojcze nasz i Zdrowaś Maryjo, stan łaski uświęcającej i przyjęcie Komunii św. tego dnia lub w jego pobliżu, modlitwa w intencjach wyznaczonych przez papieża oraz wyzbycie się przywiązania do grzechu, nawet lekkiego. Odpust ten można uzyskać od południa 1 sierpnia do północy 2 sierpnia. Skorzystajmy z tej nadzwyczajnej łaski darowania kar doczesnych za grzechy odpuszczone w sakramencie pojednania, a jeszcze przez nas nienaprawione.
 6. We wtorek, 4 sierpnia, w liturgii wspominamy Świętego Jana Marię Vianneya, patrona proboszczów. Naszą szczególną pamięcią i modlitwą otaczamy księdza proboszcza Jana    i wszystkich jego poprzedników, wzywając orędownictwa świętego patrona proboszczów. Przez jego wstawiennictwo dziękujemy Panu Bogu za dar kapłanów i ich posługę oraz prosimy o liczne i święte powołania kapłańskie także z naszej wspólnoty parafialnej.
 7. Szczęśliwie dotarli na Jasną Górę pielgrzymi z naszej parafii z dwu grup pątniczych z Księdzem Tomaszem i Piotrem. Dziś wracają do swoich domów. Pielgrzymom dziękujemy za trud i modlitwę przed Obrazem Jasnogórskiej Pani. Pragniemy podziękować także wszystkim, którzy pomogli w zorganizowaniu pielgrzymki, dziękujemy za ofiary złożone na logistyczne wsparcie pielgrzymki i za kwiaty ofiarowane Matce Bożej. 
 8. W piątek, 6 sierpnia, przypada święto Przemienienia Pańskiego. W Kościele obchodzone jest już od VI wieku, a w Polsce znane od XI wieku. Fakt przemienienia pozwala Apostołom i nam zrozumieć, jak niepełne są nasze wyobrażenia o Bogu. To lekcja pokory wobec majestatu Bożej potęgi. Przemienienie Pańskie to święto radości i nadziei, że przyjdzie czas, kiedy Pan odmieni nas wszystkich.
 9. W tym tygodniu pierwsza środa, czwartek i piątek miesiąca. Okolicznościowe nabożeństwa grup liturgicznych o zwykłym czasie. W piątek okazja do spowiedzi św. od godz. 17.00 w kościele.
 10. Trwają wakacje. Dla nas, a zwłaszcza dla dzieci i młodzieży, niech staną się one okazją do pogłębienia wiary przeżywanej w bezpośrednim kontakcie z przyrodą. Przez piękno tej ziemi niech przemawia do nas sam Stwórca. Zechciejmy dla Niego otworzyć nasze serca i umysły. Jednocześnie nie zapominajmy, że każdy z nas, jako katolik, ma obowiązek uczestniczenia w niedzielnej Mszy świętej.

11.Informujemy naszych Parafian, że w miesiącach wakacyjnych Stały Konfesjonał jest do dyspozycji penitentów o stałych godzinach z wyjątkiem sobót. W soboty dyżuru w konfesjonale nie będzie. Przypominamy także o wakacyjnym porządku Mszy Św.  W tygodniu i w niedziele oraz święta nie ma Mszy św. o godz. 17.00. W niedzielne i świąteczne popołudnia Msze św. w naszej Bazylice o godz. 18.30 i godz. 20.00.

 1. Pierwsza niedziela miesiąca w naszej parafii ma wymiar charytatywny. Nasza parafia włączyła się do programu Caritas – Rodzina Rodzinie, który polega na objęciu wsparciem rodzin poszkodowanych w wyniku konfliktu zbrojnego w Syrii. Pomagamy rodzinie Cherchian z Aleppo, którzy są ormiańskimi chrześcijanami. Ofiary na ten cel można składać do puszki przy relikwiarzu św. Faustyny po lewej stronie nawy głównej. Za wszystkie ofiary składamy serdeczne Bóg zapłać. 

13.Przy wyjściu z kościoła można nabyć prasę katolicką. W Przewodniku: 15 lipca zmarł człowiek, który stał się dla wielu świadectwem wiary, niezwykły rosyjski aktor Piotr Mamonow. Jednym z największych wyzwań wychowawczych wydają się słowa dziecka: „Mamo, nudzę się”. Poznajmy jak z nudy rodzą się najlepsze pomysły. Męstwo Prymasa Tysiąclecia wyrażało się nie tylko w stosunku do antykościelnej polityki władz PRL. Niemałej odwagi wymagało kontestowanie polityki wschodniej Watykanu. Eucharystia nie może być polem, gdzie rośnie nienawiść czy pogarda dla braci i sióstr. Rozmowa z Pawłem Milcarkiem – filozofem, publicysta, redaktorem naczelnym kwartalnika „Christianitas” Zachęcamy do nabycia i wakacyjnej lektury religijnej.

14.Zmarli: śp.  Ryszard Stefan Syrewicz, lat 67, zam. ul. Bołtucia 10, śp. Elżbieta Maria Rogalla, lat 63, zam. ul. Fieldorfa Nila 2.

15.Wszystkim osobom uczestniczącym dziś w świętej liturgii w naszej świątyni życzymy obfitych łask Bożych i opieki Matki Bożej Wniebowziętej.

 

Podziękowanie dla Dobroczyńców naszej Parafii

Składamy serdeczne podziękowania za zrozumienie bieżących potrzeb naszej parafii w aktualnej sytuacji związanej z pandemią. Dziękujemy za ofiary składane do skarbon w kościele jak i te które zostały przelane na konto bankowe naszej parafii:

  74 1090 1072 0000 0001 0261 7319.

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.