Ogłoszenia duszpasterskie 01.01.2023

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – Świętej Bożej Rodzicielki Maryi – Nowy Rok – 1.I.2023rok

Zmarł Papież senior Benedykt XVI. Odszedł wczoraj 31.XII.2022 o godz. 9.34 do Pana w klasztorze Mater Ecclesiae w Watykanie, gdzie mieszkał od czasu swojej niespodziewanej abdykacji w 2013 roku. Jako bezpośredni następca Papieża św. Jana Pawła II kierował Kościołem katolickim przez osiem lat. Zmarł w wieku 95 lat. Benedykt XVI był 265. papieżem Kościoła katolickiego i pierwszym Niemcem na tym urzędzie od czasów Wiktora II (1055-1057). Przed wyborem na następcę św. Piotra, w latach 1983-2005 pełniąc jeden z najwyższych urzędów watykańskich – prefekta Kongregacji Nauki Wiar, ks. kard. Joseph Ratzinger był najbliższym współpracownikiem Jana Pawła II. Przybrał imię Benedykta, nawiązując do „Papieża pokoju” – Benedykta XV, oraz patrona Europy i założyciela zakonu benedyktynów – św. Benedykta z Nursji, żyjącego na przełomie V i VI wieku.

„Jeden z najwybitniejszych Następców św. Piotra ostatnich stuleci”. „Wielki myśliciel katolicki, autorytet duchowy i choć skromny człowiek, to jednak człowiek niezwykłego formatu”.

„Wyrażamy wdzięczność Bogu za dar tego wielkiego człowieka Kościoła, za jego pasterską i pokorną służbę, za bogactwo nauczania oraz świadectwo świętości, jakie nam zostawił”

Organizowana jest pielgrzymka    na pogrzeb     papieża Benedykta XVI.   Wyjazd 3-7.01.23. Cena 1000zł. Program i szczegóły EuroTim tel.723188150.

 

 1. Do wielu życzeń dziś składanych, otrzymywanych niech dołączą się nasze, od duszpasterzy pracujących w tutejszej Bazylice i Sanktuarium. U progu tego nowego kalendarzowego roku życzymy wszystkim Parafianom i Sympatykom Bazyliki i Sanktuarium, aby jeszcze bardziej otworzyli się na Bożą miłość, która napełnia nasze domy, nasze rodziny i stać się może w nas źródłem życia Bożego, z którego będą czerpać inni. W ten sposób stwarzamy szansę spełnienia się najlepszych życzeń, aby budując dom naszej rodziny, wspólnoty parafialnej i Ojczyzny, promieniować Bożym szczęściem, niezależnie od tego, co posiadamy i jaką drogą Pan Bóg nas prowadzi. Niech ten kolejny, rozpoczynający się rok 2023 dla nas wszystkich, dla naszych rodzin, dla wspólnoty parafialnej i dla Ojczyzny będzie czasem prawdziwie błogosławionym!
 2. Dzisiaj, w pierwszy dzień Nowego Roku Kościół celebruje uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi. Nie wiemy, jaki ten rok będzie ani co przyniesie, ale z wielowiekowych doświadczeń naszego narodu wynika, że Matka Boga i nasza Matka nigdy nas nie zawiodła, zwłaszcza w trudnych chwilach. Prośmy Maryję, aby zbawienie ofiarowane każdemu z nas przez Jej Syna nie zostało zmarnowane. Dzisiejsza uroczystość Bożej Rodzicielki po raz kolejny z inicjatywy papieża Pawła VI jest obchodzona jako Światowy Dzień Modlitw o Pokój. Jutro po Mszy św. o godz. 15.30 spotkanie Apostolstwa Żywego Różańca w domu duszpasterskim na spotkaniu opłatkowym.
 3. W przypadającą dziś pierwszą niedzielę Nowego Roku przypominamy sobie Boże przykazanie: „pamiętaj abyś dzień święty święcił”. Dla osoby, która poważnie traktuje swoją wiarę nie ma niedzieli bez Mszy św. Dziś w pierwszą niedzielę Nowego Roku przyrzeknijmy sobie, by punktem naszego honoru, dla nas i naszych rodzin było systematyczne coniedzielne uczestnictwo we Mszy św. i to przez cały rok.
 4. Dziś – w pierwszy dzień nowego roku – wspominamy 86. urodziny śp. ks. prał. Zygmunta Trybowskiego – budowniczego naszej świątyni i pierwszego proboszcza parafii. Tradycyjnie w rocznicę urodzin śp. księdza prałata Zygmunta   zapraszamy Parafian i Sympatyków   na wspólny śpiew kolęd, który poprowadzi organista naszej Bazyliki Jakub Stawowczyk. Koncert rozpocznie się o g. 18.15 a zakończy się po wieczornej Mszy św.
 5. W piątek 6 stycznia wielkie święto kościelne – Uroczystość Objawienia Pańskiego, zwana często uroczystością Trzech Króli. Każdy z nas tego dnia ma obowiązek uczestniczenia we Mszy św. które sprawowane są według niedzielnego porządku. W uroczystość Objawienia Pańskiego obchodzimy Dzień Pomocy Misjom i Misyjny Dzień Dzieci. W tym dniu będą zbierane ofiary na Krajowy Fundusz Misyjny. Polecamy tę składkę ofiarności Parafian.  Tego dnia w kościele pobłogosławimy kadzidło i kredę, którą – zgodnie z dawnym polskim zwyczajem – na drzwiach naszych domów kreślimy pierwsze litery imion Mędrców ze Wschodu: Kacpra, Melchiora i Baltazara (C + M + B), dodając cyfry roku Pańskiego. Ten zapis tłumaczymy też jako prośbę, aby Chrystus pobłogosławił nasz dom: „Christus mansionem benedicat”. Takie oznakowanie drzwi naszych domów stanowi świadectwo wiary wobec naszych braci i sióstr.    Przed Mszami św. przy wejściu do kościoła ministranci rozprowadzać będą małe pakunki z kawałkiem kredy i kadzidła. W święto Trzech Króli wieczorne Msze św. o godz. 17.00, 18.30 i 20.00 ze względu na koncert kolęd w Bazylice celebrowane będą w kaplicy. Przypomnijmy o godz. 17.00, 18.30 i 20.00 w piątek te Msze św. w kaplicy.
 6. W tym tygodniu 6 stycznia w Święto Trzech Króli, o godz. 19:15 w naszej Bazylice, DA Martyria organizuje koncert kolęd pt. „Zaśpiewajmy Zygmuntowi!”, w wykonaniu muzyków, którzy byli (lub nadal są) związani z dziedzictwem ks. Trybowskiego. Zaprosiliśmy na to wydarzenie rodzinę księdza Zygmunta, przedstawicieli władzy kościelnej i samorządowej naszego miasta i regionu, wszystkich wikariuszy naszej parafii i siostry zakonne za czasów księdza Zygmunta oraz parafian miejscowości, w których wcześniej duszpasterzował ksiądz prałat. Będzie również wśród nas ksiądz biskup Krzysztof Włodarczyk. Zapraszamy zatem parafian i sympatyków naszego Sanktuarium do uczestnictwa i wspólnej modlitwy o błogosławieństwo dla dzieł, które zostawił po sobie ten żyjący oraz umierający w opinii świętości kapłan. Z racji przygotowań do koncertu, popołudniowe Msze święte tego dnia sprawowane będą w kaplicy.
 7. W pierwszy dzień ostatnich Świąt Bożego Narodzenia – przeżywaliśmy 20. rocznicę śmierci ks. prał. Zygmunta Trybowskiego – budowniczego naszej świątyni i pierwszego proboszcza parafii. Począwszy od Pasterki, we wnętrzu naszej bazyliki, ustawiona jest specjalnie przygotowana wystawa poświęcona jego życiu i duszpasterskiej posłudze. Bardzo zachęcamy do zwiedzenia wystawy i przypomnienia sobie świetlanej postaci Księdza prałata Zygmunta.
 8. W środę o godz. 20:00 w kaplicy Msza święta akademicka, a po niej wieczór gier planowych w sali DA. W niedzielę o godz. 19:00 w sali DA modlitwy Żywego Akademickiego Różańca, a o godz. 20:00 Msza św. w kościele.
 9. Trwają przygotowania doX edycji Bydgoskiego Orszaku Trzech Króli, który 6 stycznia 2023 r. przejdzie ulicami Bydgoszczy. Orszak rozpocznie sięMszą św. o godz. 11.30 w bazylice pw. św. Wincentego a’ Paulo, pod przewodnictwem księdza biskupa. Około godz. 13.00 kolorowy orszak wyruszy sprzed Bazyliki i przejdzie do Starego Rynku. Tam pokłon Nowonarodzonemu Jezusowi oddadzą – pasterze, królowie, a następnie wszyscy uczestnicy Orszaku. Hasło Orszaku Trzech Króli 2023 brzmi: „Niechaj prowadzi nas gwiazda”. 
 10. W nadchodzącym tygodniu przypada pierwszy czwartek miesiąca – dzień szczególnego dziękczynienia za dar Eucharystii i kapłaństwa. Po Mszy św. o godz. 15.30 spotkanie kolędowe Wspólnoty Powołaniowej na plebanii. Pierwszy piątek miesiąca przypada w tym roku w Uroczystość Trzech Króli. Okazja do spowiedzi i Komunii św. podczas wszystkich Mszy św. sprawowanych tego dnia według niedzielnego porządku. W sobotę po Mszy św. o 7.00 Nabożeństwo do Niepokalanego Serca NMP. Odwiedzin chorych w tym miesiącu ze względu na kolędę nie będzie.
 11. Dnia 28 grudnia rozpoczęliśmy tradycyjną kolędę – duszpasterskie nawiedzenie rodzin.

       Kolęda jest spotkaniem o charakterze wyłącznie religijnym. Kapłan przychodzi do naszych domów na wspólną modlitwę a także na rozmowę o sprawach wiary i życia religijnego.  Ofiary zebrane w czasie tegorocznej kolędy przeznaczymy w dalszym ciągu na fundusz nowych inwestycji w naszej bazylice.

 Plan kolędy na najbliższe dni wywieszony jest w gablotce w kruchcie świątyni i wydrukowany na ulotkach wyłożonych w kościele.  Jest także podany na stronie internetowej parafii. Przypomnijmy, że kolędę rozpoczynamy: w dni powszednie o godz.16.00, w soboty o godz. 14.00 a w niedziele o godz. 15.00. Dla osób, które nie mogą przyjąć kolędy w wyznaczonym czasie proponujemy termin dodatkowy wizyty duszpasterskiej w dniu 31 stycznia 2023 roku. Zmiany można zgłaszać telefonicznie w godzinach urzędowania kancelarii parafialnej.

Plan kolędy na najbliższe dni jest następujący:

2.01.2023 (poniedziałek) – Konfederatów Barskich 4, 1-20; Konfederatów Barskich 7, 1-18; Bołtucia 2, 1-59; Bołtucia 2, 60-119; Bołtucia 4,1-20; Bołtucia 6, 1-20; Bołtucia 8, 1-20 Bołtucia 10, 1-45. 

3.01.2023 (wtorek) -Bołtucia 10, 46-80; -Wańkowicza 1, 1-38 -Wańkowicza 2, 1-55; -Wańkowicza 4, 1-46; -Wańkowicza 6,1-30.

4.01.2023 (środa) – Licznerskiego 2, 1-50; -Licznerskiego 4, 1-40; -Licznerskiego 6, 1-21; Teski 1, 1-45; -Teski 2, 1-30; -Teski 3, 1-60.

5.01.2023 (czwartek) -Hoffmana 3, 1-20; -Hoffmana (domki) -Nowickiego (domki); Frydrycha (domki); -Hoffmana 1, 1-44; -Licznerskiego 8, 1-14; Pawła z Łęczycy.

7.01.2023 (sobota) –   -Albrychta 1, 1-35; -Albrychta 1, 36-51; -Albrychta 2, 1-40; -Albrychta 2, 41-55; Licznerskiego (domki); -Wiszniewskiego 2, 1-18; Wiszniewskiego1, 1-30 -Gordona i Brzęczkowskiego.

8.01.2023 (niedziela) -Bartłomieja z Bydgoszczy 4, 1-60 -Bartłomieja z Bydgoszczy 7, 1-42; -Bartłomieja z Bydgoszczy 8, 1-50; -Bartłomieja z Bydgoszczy 10,1-50;

12.Pragniemy serdecznie podziękować za przyjęcie nas kapłanów po dwu latach przerwy do swoich domów i mieszkań. Przyjęcie księdza chodzącego po kolędzie to dziś znak wiary i przywiązania do polskich tradycji. W tym czasie, kiedy święcimy pamiątkę przyjścia do ludzi Chrystusa, kapłani przychodzą do naszych domów. Czcigodny ten zwyczaj od dawna znany w Polsce, narodził się z myśli, że Bóg Syna swego posłał do ludzi. Dlatego w tym czasie kapłani stają u progu naszych mieszkań. Poświecenie domu, poświęcenie mieszkania i wspólna modlitwa są znakiem jedności naszych rodzin z Kościołem Chrystusowym. 

 1. Składamy serdeczne podziękowania za zrozumienie bieżących potrzeb naszej parafii. Dziękujemy za ofiary przekazane podczas kolędy, przelane na konto naszej parafii jak i składane do skarbon w kościele. Serdeczne Bóg zapłać!
 2. W środę o godz. 20:00 w kaplicy Msza święta akademicka, a po niej wieczór gier planowych w sali DA. W niedzielę o godz. 19:00 w sali DA modlitwy Żywego Akademickiego Różańca, a o godz. 20:00 Msza św. w kościele. 
 3. Ks. Marek zaprasza dalej na Spacery Miłosierdzia w poniedziałki   w godzinach od 21.00 do 22.00 i potem do ostatniego potrzebującego. Najbliższy spacer w poniedziałek, 2 stycznia.

16.Zmarli: śp. Jan Stanisław Sielicki, lat 74, zam. ul. Łochowskiego 7, śp. Lidia Maria Wesołowska, lat 64, zam. ul. Monte Cassino 6, śp. Elżbieta Brauer, lat 82, zam. ul. Fieldorfa Nila 4, śp. Zbigniew Wojciech Janowiak, lat 71.

 

W przyszłą niedzielę zakończymy obchody liturgicznego Okresu Narodzenia Pańskiego. Niech Nowy Rok 2023, w który dzisiaj z maryjną modlitwą na ustach wkraczamy, wszystkim naszym Wiernym przyniesie Pokój i zgodę. Niech Maryja – Święta Boża Rodzicielka wyprasza nam radość z bycia Jej dziećmi i z przynależności do Chrystusowego Kościoła! Wszystkim z nami modlącym się w naszej parafialnej świątyni życzymy Do Siego Roku!

 

Modlitwa za Diecezję Bydgoską

Boże, Ojcze Wszechmogący,
dziękujemy Ci za nasz bydgoski Kościół. 
Dziękujemy za wszystkich, 
którzy Go tworzą.
Za każdą wspólnotę parafialną,
każdy klasztor i dom zakonny,
za każde diecezjalne dzieło.
Spójrz łaskawie na:
ojców, matki, młodzież i dzieci,
ludzi chorych i zagubionych,
osoby samotne i tych, którzy utracili wiarę. 
Wylewaj Ducha Świętego na duchowieństwo, 
osoby życia konsekrowanego i wiernych świeckich,
aby sprostali swojemu powołaniu i swojej posłudze. 
Daj nam liczne i dobre powołania
kapłańskie, zakonne i apostolskie.
Umacniaj naszą wiarę,
wlewaj nadzieję i ucz pas kochać,
byśmy z odwagą i ufnością
każdego dnia świadczyli o Ewangelii. 
Maryjo, Matko Pięknej Miłości,
błogosławiony Biskupie Michale
módlcie się za nami.