Ogłoszenia duszpasterskie 01.01.2022

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – Świętej Bożej Rodzicielki Maryi – Nowy Rok – 1.I.2022rok

 

  1. Do wielu życzeń dziś składanych, otrzymywanych niech dołączą się nasze, od duszpasterzy pracujących w tutejszej Bazylice i Sanktuarium. U progu tego nowego kalendarzowego roku życzymy wszystkim Parafianom i Sympatykom naszej Bazyliki i Sanktuarium, aby jeszcze bardziej otworzyli się na Bożą miłość, która napełnia nasze domy, nasze rodziny i stać się może w nas źródłem życia Bożego, z którego będą czerpać inni. W ten sposób stwarzamy szansę spełnienia się najlepszych życzeń, aby budując dom naszej rodziny, wspólnoty parafialnej i Ojczyzny, promieniować Bożym szczęściem, niezależnie od tego, co posiadamy i jaką drogą Pan Bóg nas prowadzi. Niech ten kolejny, rozpoczynający się rok 2022 dla nas wszystkich, dla naszych rodzin, dla wspólnoty parafialnej i dla Ojczyzny będzie czasem prawdziwie błogosławionym!
  2. Dzisiaj, w pierwszy dzień Nowego Roku Kościół celebruje uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi. Nie wiemy, jaki ten rok będzie ani co przyniesie, ale z wielowiekowych doświadczeń naszego narodu wynika, że Matka Boga i nasza Matka nigdy nas nie zawiodła, zwłaszcza w trudnych chwilach. Prośmy Maryję, aby zbawienie ofiarowane każdemu z nas przez Jej Syna nie zostało zmarnowane. Dzis także Pierwsza Sobota Miesiąca. Msza Święta o Niepokalanym Sercu Najświętszej Maryi Panny godz.8.30. Okazja do Komunii Świętej wynagradzającej Niepokalanemu Sercu Maryi za grzechy i znieważenia.  Odwiedziny chorych przekładamy na miesiąc luty.
  3. Nie powinno nas dziś zabraknąć na Mszy św., aby Maryi polecić wszystkie dni dopiero, co rozpoczętego roku. Dziś Msze św. według niedzielnego porządku. Dzisiejsza uroczystość Bożej Rodzicielki po raz kolejny z inicjatywy papieża Pawła VI jest obchodzona jako Światowy Dzień Modlitw o Pokój.
  4. Tradycyjnie już w pierwszy dzień Nowego Roku w rocznicę urodzin śp. księdza prałata Zygmunta Trybowskiego, zapraszamy Parafian i Sympatyków na wspólny śpiew kolęd, który poprowadzi organista naszej Bazyliki Jakub Stawowczyk. Koncert rozpocznie się o g. 18.15 a zakończy się po wieczornej Mszy św.
  5. Dzisiejsza uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi zamyka obchód oktawy uroczystości Narodzenia Pańskiego. Jednak nie oznacza to końca okresu Bożego Narodzenia. Jeszcze przez 2 tygodnie liturgia będzie nam przypominała o tym wydarzeniu.
  6. Domowy Kościół zaprasza wszystkich członków i sympatyków na wspólnotową Mszę świętą jutro w pierwszą niedzielę Nowego Roku tj. 2 stycznia na godzinę 11:30. Po Mszy św. odbędzie się krótkie spotkanie opłatkowe.
  7. Dnia 6 stycznia po raz dziewiąty ulicami Bydgoszczy przejdzie Orszak Trzech Króli. Rozpocznie się modlitwą Anioł Pański o godz. 12.00 na Starym Rynku, a zakończy Pokłonem Dzieciątku Jezus w Bazylice św. Wincentego a Paulo. Po zakończeniu przedstawienia rozpocznie się Msza Święta, której będzie przewodniczył bp Krzysztof Włodarczyk. 
  8. Dnia 28 grudnia rozpoczęliśmy tradycyjną kolędę – duszpasterskie nawiedzenie rodzin. Mając na względzie obowiązujące obostrzenia sanitarne informujemy, że tegoroczną kolędę przeżyjemy w formie spotkań z wiernymi na Mszy św. o g.18.30. Podczas kolędowego spotkania w kościele będzie wspólne śpiewanie kolęd, Msza św., okolicznościowe błogosławieństwo i przygotowana dla każdej rodziny kolędowa pamiątka. Jest także możliwość indywidualnego zaproszenia kapłana do naszego domu i rodziny dla przekazania Bożego błogosławieństwa. Zaproszenie na indywidualną kolędę zgłaszamy w kancelarii parafialnej w godzinach urzędowania lub w zakrystii. Indywidualnie kolędy przewidziane sa na 14,15 i 16 stycznia tego roku.  Plany kolędy są dostępne w kalendarzu parafialnym do nabycia w zakrystii i sklepiku a także      na   stronie internetowej parafii. Plan kolędy wywieszony jest także w gablotach kościoła. Ze względu na rozpoczynający się czas kolędy od   poniedziałku Msze św. wśród tygodnia sprawowane będą o godz. 7.00, 8.30 i 18.30.     Będzie też możliwość złożenia dorocznej ofiary kolędowej na cele parafii. Przypomnijmy, że w styczniu nie ma stałego konfesjonału.
  9. Jak co roku, przygotowaliśmy dla parafian, gości i sympatyków naszej parafii XIX wydanie kalendarza parafialnego i sanktuaryjnego na rok 2022. Zawiera kalendarium, informatorium parafialne, w tym o: sakramentach (warunkach przygotowania i terminy ich przyjęcia), odpustach i innych aktywnościach duszpasterskich, a także rejestr grup i wspólnot apostolskich. Kalendarz i plan kolędy są dostępne   w zakrystii i sklepiku parafialnym.

 

Wszystkich uczestników Mszy św. polecamy na progu Nowego Roku   opiece i wstawiennictwu Patronki dzisiejszej uroczystości – Bogurodzicy – udzielając na wszystkie dni Nowego Roku Bożego błogosławieństwa.