TRIDUUM PASCHALNE– ROK  2021

I. Wielki Czwartek – 1.04.2021
Święto kapłanów i dzień modlitw w ich intencji. W tym dniu w Katedrze bydgoskiej o godz. 10.00 Msza św. „Krzyżma” podczas której   poświęcone zostaną Oleje św.  Msza św. Wieczerzy Pańskiej z udziałem wszystkich kapłanów naszej parafii oraz gości o godz. 18.30. W czasie tej liturgii nie będzie obrzędu umycia nóg. Po Komunii św. przeniesienie Najświętszego Sakramentu do kaplicy przechowania. Adoracja w tzw. „ciemnicy” do północy.

II. Wielki Piątek – 2.04.2021
Wielki Piątek to dzień żałoby w Kościele, dzień śmierci Chrystusa. Mszy świętych tego dnia się nie odprawia. Post ścisły. O godzinie 1500 w godzinie śmierci Chrystusa Droga Krzyżowa w tym roku w kościele.    Wieczorna Liturgia Męki Pańskiej o godz.18.30. Składają się na nią, liturgia Słowa, adoracja Krzyża, Komunia św., przeniesienie Chrystusa w Eucharystii do „Grobu Pańskiego”. Adoracja Najświętszego Sakramentu przy Grobie Pańskim potrwa przez całą noc i następny dzień. W nocy rozważania adoracji przygotowują poszczególne wspólnoty według ustalonego harmonogramu.

NOC KONFESJONAŁÓW
z zachowaniem wszystkich zaleceń sanitarnych jak zasłanianie ust, odległość przynajmniej 1,5 metra, dezynfekcja. Prosimy też o samokontrolę przy pomiarze temperatury w domu przed wyjściem do świątyni. Dbajmy o siebie i innych uczestników liturgii św.
OKAZJA DO SPOWIEDZI ŚW. W WIELKI PIĄTEK OD GODZ. 21.00  przez całą noc do Wielkiej Soboty do godz. 8.00 rano.

III. Wielka Sobota – 3.04.2021
Dla chrześcijan dzień nadziei i oczekiwania na Zmartwychwstanie Chrystusa. W tym dniu święcimy pokarmy, przygotowane w wiklinowych koszykach, z bukszpanem, gałązkami wierzbowymi i mirtą.

Święcenie pokarmów od godz. 9.00 – 17.00, zawsze o pełnej godzinie. W tym roku na zewnątrz kościoła. Ustawimy się w kolejce co 1,5 metra wokół kościoła. Kapłan podejdzie i pobłogosławi i poświęci pokarmy wielkanocne.

Wielka Sobota jest dniem ciszy, modlitwy i oczekiwania. Po zachodzie słońca w Wielką Sobotę rozpoczyna się liturgia wielkanocna. Uroczyście śpiewa się orędzie wielkanocne, tak zwany „Exultet”. Według słów tego hymnu, noc paschalna jest tą jedyną, która zna godzinę powstania z martwych Chrystusa, noc, która łączy niebo z ziemią, a sprawy boskie ze sprawami ludzkimi. Tego dnia przychodzimy do kościoła ze świecami, aby zapalić płomień „nowego życia”, symbol zmartwychwstałego Chrystusa.

Adoracja Najświętszego Sakramentu przy Grobie Pańskim trwa przez cały dzień.

IV. Wigilia Paschalna
Centralny obchód Tajemnicy Zmartwychwstania Chrystusa z procesją w Wielką Sobotę o godz. 20.00. Przepiękne obrzędy poświęcenia ognia, paschału, liturgia słowa i odnowienie obietnic chrzcielnych niech zgromadzą nas jak najliczniej na tej najważniejszej w ciągu roku Mszy świętej.

V. WIELKANOC – ZMARTWYCHWSTANIE PAŃSKIE – 4.04.2021
Święta rozpoczniemy, jak nakazuje prastara polska tradycja od Mszy św. poranka wielkanocnego tzw. rezurekcji o godz. 7.00. w pierwsze święto nie będzie Mszy św. o godz. 8.30. Pozostałe Msze św. jak w każdą niedzielę.

VI. PONIEDZIAŁEK WIELKANOCNY – 5.04.2021
Msze św. jak w każdą niedzielę. Dzień modlitw i wsparcia Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Niech Święta będą dla nas złączonych z Chrystusem przez łaskę uświęcającą radosnym zmartwychwstaniem do nowego życia, życia z Chrystusem, według Jego prawa miłości i Ewangelii.

Informacje dotyczące Liturgii Wielkiego Tygodnia wywieszone są w kruchcie kościoła a także podane na stronach internetowych parafii www.mbkm.pl

Transmisja Liturgii Świętej z naszej Bazyliki on-line na stronie internetowej parafii.

Uwaga! Podane informacje mogą ulec zmianie, w zależności od dynamiki zdarzeń i bieżących rozporządzeń rządowych. Informacje o możliwych zmianach będą w gablotkach kościoła i na stronie internetowej parafii.

PRZEWODNIK PO ŚWIĘTOWANIU W CZASIE PANDEMII

E-book „Wielkanoc w domu” – zachęcamy, by dzielić się nim, by nikt nie musiał już pytać, jak przeżyć te święta