Ogłoszenia duszpasterskie 01.09.2024

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE   XXII NIEDZIELA ZWYKŁA – 01.09.2024 ROK
 
Zgodnie z dekretem Ordynariusza Diecezji Bydgoskiej Księdza Biskupa Krzysztofa Włodarczyka z dniem 28 sierpnia 2024 roku Parafia pod wezwaniem Św. Jana Pawła II Papieża została połączona z naszą Parafią   Matki Boskiej Królowej Męczenników w Bydgoszczy. Połączenie dokonuje się na zasadzie inkorporacji, dzięki której Parafia   Św. Jana Pawła II Papieża staje się częścią składową Parafii   Matki Boskiej Królowej Męczenników w Bydgoszczy.
Bardzo serdecznie witamy w naszej parafii i Bazylice wszystkich Parafian dotychczasowej Parafii św. Jana Pawła II. Zrządzeniem Bożej Opatrzności jest to, że Parafia św.  Jana Pawła II wraca po 14 latach do papieskiej Świątyni jaką jest tutejsza Bazylika by być integralną częścią wspólnoty Matki Boskiej Królowej Męczenników i Św. Jana Pawła II Papieża. Cieszymy się z tego zjednoczenia prosząc jednocześnie Matkę Najśw. i Św. Jana Pawła II by wypraszali Boże moce dla nowej wspólnoty parafialnej. Jeszcze raz serdecznie witamy.
 
1. Jutro dnia 2 września rozpocznie się nowy rok szkolny. Rozpocznijmy ten czas od spotkania z Bogiem w spowiedzi i Komunii św.   Msza Św. na rozpoczęcie nowego roku szkolnego dla dzieci i młodzieży   dziś w niedzielę 1 września o godz.11.30. Poświęcenie tornistrów i przyborów szkolnych dzieci z klas pierwszych w niedzielę 8 września podczas Mszy św. o godz.1130. Dnia 8 września w niedzielę podamy terminy spotkania rodziców dzieci pierwszokomunijnych z kapłanami, którzy przygotowywać będą dzieci klas trzecich do I Komunii św. Podamy także szczegóły przygotowań do Sakramenty Bierzmowania dla młodzieży pierwszych klas szkół średnich.
2. W tym tygodniu przypada pierwszy piątek i sobota miesiąca.   Okazja do spowiedzi św. będzie   w piątek od godz. 7.00 do 9.00 i po południu od 17.00 do 18.30. Po spowiedzi św. dzieci otrzymają nowe książeczki do spowiedzi św. pierwszopiątkowej na cały nowy rok szkolny. W sobotę 7 września w godzinach przedpołudniowych nasi księża odwiedzą swoich chorych z posługą kapłańską. Spotkanie   dla członków Żywego Różańca za tydzień w niedzielę po Mszy św. o g. 8.30.
3. Rada Duszpasterska, czyli Sejmik parafialny, spotkanie wszystkich liderów grup i wspólnot świeckich działających w naszej parafii i w parafii św. Jana Pawła II, odbędzie się we wtorek dnia 3 września br. po wieczornej Mszy św.  w domu duszpasterskim.
4. Dziś w niedzielę 1 września obchodzimy 85. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Pamiętajmy w modlitwie szczególnie o tych, którzy oddali życie w obronie ojczyzny na wszystkich frontach.  
5. Dnia 8 września (w niedzielę) zapraszamy do katedry bydgoskiej na odpust ku czci Matki Bożej Pięknej Miłości.       Program dni modlitw przed odpustem ku czci Matki Bożej Pięknej Miłości w podany jest na stronie internetowej diecezji. W dzień odpustu o godz. 12.30 – Msza św. odpustowa pod przewodnictwem biskupa Krzysztofa Włodarczyka.
6. Od  daty ustanowienia Sanktuarium Matki Boskiej Królowej Męczenników   zapraszamy    na doroczną uroczystość odpustową ku czci swej Patronki dnia 15 września bieżącego roku.  Zapraszamy na ten Wielki Sanktuaryjny Odpust mieszkańców całego miasta i naszej bydgoskiej diecezji. 
Program odpustu poprzedzony   uroczystymi modlitwami będzie w tym roku następujący:
W piątek 13 września br.  o godz. 18.30   Msza święta z procesją fatimską wokół tutejszego sanktuarium – celebruje ks. Kanonik Mirosław Goślinowski, proboszcz parafii Najświętszej Maryi Panny Wspomożycielki Wiernych w Niemczu.
W sobotę 14 września br. o godz. 15.30 Bydgoska Droga Krzyżowa w Dolinie Śmierci organizowana przez katolickie stowarzyszenia, organizacje i wspólnoty diecezji bydgoskiej.
Godz. 18.00 Msza św. we wspomnienie 85 rocznicy wybuchu II wojny światowej – celebruje   Ksiądz Biskup Krzysztof Włodarczyk Biskup Diecezji Bydgoskiej
Niedziela 15 września – uroczysta suma odpustowa. Mszę św. sprawował będzie ks.  Damian Pawlikowski – kapelan Księdza Biskupa i notariusz Kurii Diecezji Bydgoskiej.
7. Zachęcamy do lektury najnowszego numeru Przewodnika Katolickiego, w którym przeczytamy: „Religia w szkole ma sens”, „Szkolna fobia”, „Pamięć o wojnie trwa”.
8. Po przerwie wakacyjnej ks. Marek ponownie zaprasza na Spacery Miłosierdzia w każdy poniedziałek od 21.00. Najbliższy Spacer będzie w poniedziałek 2 września
9. Pierwsza niedziela miesiąca w naszej parafii ma wymiar charytatywny.  Nasza parafia   włączyła się do programu Caritas – Rodzina Rodzinie, który polega na objęciu wsparciem rodzin poszkodowanych w wyniku konfliktu zbrojnego w Syrii.  Ofiary na ten cel można składać do puszki przy relikwiarzu św. Faustyny po lewej stronie nawy głównej. 
10. W czwartek  05  września 2024.  po wieczornej Mszy Świętej będziemy modlić się o powołania kapłańskie, zakonne i misyjne w połączeniu z nabożeństwem o uzdrowienie duszy i ciała.  Wsp. Odnowy w Duchu Św. Przemienienie Zaprasza. 
11.Po wakacyjnej przerwie wznawia swoją działalność nasza parafialna SCHOLA BOŻE NUTKI. Zapraszamy chętnych do śpiewania i grania na instrumentach. Pierwsza próba w poniedziałek 9 wrzenia o godzinie 18.00 w zakrystii. 
12. Ulegają zmianie godziny dyżuru w biurze parafialnym. Od 2 września biuro będzie czynne od poniedziałku do piątku w godz. od 16 do 17. Dodatkowo w czwartki i piątki od godz. 9 do 10. 
13. W ramach obchodów 20. rocznicy naszej diecezji, organizujemy kolejną pielgrzymkę „do korzeni”, tym razem do Pelplina, 28 września. Zapisy w kancelarii parafii. 
14. Zmarli: Śp. Elżbieta Tadrzak l. 68 z ul. Monte Cassino 2, Śp. Teresa Horeczy l. 90 z ul. Licznerskiego 2.
15. Wszystkim osobom uczestniczącym dziś w świętej liturgii w naszej świątyni życzymy miłej niedzieli i obfitych łask Bożych w rozpoczętym dziś nowym tygodniu. 
 
GŁÓWNI ORGANIZATORZY „PRZYSTANKU PAMIĘCI”:
Sanktuarium Królowej Męczenników Kalwarii Bydgoskiej Golgoty XX Wieku 
Akcja Katolicka Diecezji Bydgoskiej
____________________________________________________________
                                                                                                                
Bydgoszcz 28 VIII A.D. 2024
 
Przewielebni Księża Proboszczowie,
 
Wielebni Księża Asystenci i Kapelani organizacji, stowarzyszeń oraz innych wspólnot parafialnych i diecezjalnych,
 
Siostry i Bracia w Chrystusie!
 
W ten szczególny rok modlitewnej refleksji – modłów dziękczynnych za minione od powstania Diecezji Bydgoskiej dwadzieścia lat i próśb modlitewnych o Boże błogosławieństwo na lata, które przyjdą – wpisuje się osiemdziesiąta piąta rocznica początku II wojny światowej. 
Dla wielu mieszkańców ziem Diecezji Bydgoskiej – Kujaw i Pomorza, Pałuk, Krajny i Ziemi Złotowskiej – rocznica ta nie jest tylko rocznicą wydarzenia historycznego. Jest to bowiem ciągle w ich pamięci indywidualnej i zbiorowej, początek pięciu lat męczeńskich prześladowań ich przodków przez okupanta niemieckiego.  
Dlatego do potomnych tych osób, udręczonych kiedyś wojną i okupacją niemiecką, zwracamy się z prośbą o liczny udział w bydgosko-fordońskim „Przystanku Pamięci” w dniu 14 września Roku Pańskiego 2024, w święto Podwyższenia Krzyża Świętego. 
W dniu tym, o godzinie 15.30, sprzed bazyliki mniejszej pw. Matki Boskiej Królowej Męczenników, pod przewodnictwem Ordynariusza Bydgoskiego – JE. ks. biskupa Krzysztofa Włodarczyka – wyruszy po raz czternasty procesja modlitewna mieszkańców Diecezji Bydgoskiej. Jej uczestnicy, modląc się przed kolejnymi Stacjami Drogi Krzyżowej w Sanktuarium Królowej Męczenników Kalwarii Bydgoskiej Golgoty XX Wieku, prosić będą Ukrzyżowanego Zbawiciela, by mękę ofiar z lat wojny i okupacji, pozwolił włączyć w Swą Mękę. 
Przy Stacji XII, po słowach towarzyszących wspomnieniu śmierci Zbawiciela, i po powstaniu z kolan, w Apelu Pamięci będziemy prosić Pana Boga o wieczny odpoczynek dla  przywoływanych w modlitewnej pamięci Ofiar teutońskiego buntu przeciw Niemu; Ofiar do dziś niepoliczonych, Ofiar z niepoliczonych jeszcze miejsc-Golgot człowieczych ze wszystkich ziem Diecezji Bydgoskiej.  
P.S. Organizatorzy proszą poczty sztandarowe o przejście i zajęcie miejsca pod lewym skrzydłem „Ściany do Nieba” – przed wyruszeniem procesji Drogi Krzyżowej. Wszyscy uczestnicy Drogi Krzyżowej oraz poczty sztandarowe zaproszeni są do uczestnictwa we Mszy św. odpustowej rozpoczynającej się o godzinie 18.00; Mszy św. przewodniczy J.E. ks bp Krzysztof Włodarczyk.  
Ks. prał. prob. Jan Andrzejczak
Kustosz Sanktuarium Królowej Męczenników
 
Ks. prob. Krzysztof Panasiuk
Asystent Diecezjalny Akcji Katolickiej Diecezji Bydgoskiej 
 
Edward Małachowski 
Za Zarząd Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej Diecezji Bydgoskiej
 
Diecezjalny Instytut Akcji Katolickiej Diecezji Bydgoskiej 
Sanktuarium Królowej Męczenników Kalwarii Bydgoskiej – Golgoty XX Wieku 
 
„PRZYSTANEK PAMIĘCI” ORGANIZOWANY W DNIU 14 WRZEŚNIA (sobota) A.D. 2024
 
Tytuł przedsięwzięcia: „Przystanek Pamięci”.
Cel przedsięwzięcia: zorganizowanie społecznej, wielowymiarowej, zbiorowej chwili refleksji w 85. rocznicę wybuchu II wojny światowej, w miejscu, w którym w szczególny sposób bydgoszczanie zostali dotknięci prześladowaniem i męczeństwem okupacji niemieckiej, w fordońskiej „Dolinie Śmierci”.
Czas zrealizowania: 14 września (sobota – święto Podwyższenia Krzyża Świętego, Odpust w parafii Matki Boskiej Królowej Męczenników). 
 
Główni organizatorzy: 
Akcja Katolicka Diecezji Bydgoskiej; 
Sanktuarium Królowej Męczenników Kalwarii Bydgoskiej – Golgoty XX Wieku. 
Współorganizatorzy: 
Centrum Formacji Liturgicznej Diecezji Bydgoskiej; 
Duszpasterstwo Młodzieży przy Bazylice Matki Boskiej Królowej Męczenników; 
Fundacja „Bezpieczny Świat”; 
Fundacja Historyczna im. Mariana Rejewskiego;  
Delegatura IPN w Bydgoszczy.
                                                                                                                                                                                                                                                                                                              
Miejsca: sala główna Domu Jubileuszowego Fundacji „Wiatrak”, fordońska Dolina Śmierci, kościół-bazylika pw. Matki Boskiej Królowej Męczenników. 
 
Ramy czasowe dnia „Przystanku Pamięci”: 
   ● Godz. 9-11. I część Seminarium pt. „Bydgoskie nieznane oblicza wojny 1939-1945” (prelekcje: dr hab. Janusz Kutta – „Eksterminacja palestry bydgoskiej na progu wojny”; ks. Wenancjusz Zmuda – „Wojenny dziekan, wojenne święcenia, wojenni wikariusze”; dr Stefan Pastuszewski – „Duszpasterstwo wojskowe w Bydgoszczy 1939-1945”; Krzysztof Drozdowski – „Dolina Śmierci – nowe spojrzenie”; dr Grzegorz Musiał – „Ks. Stanisław Musiał – wikariusz z bydgoskiej fary w drodze do świętości”).  
 
   ● Godz. 11-11.30. Przerwa kawowa.  
 
   ● Godz. 11.30-13.30. II część Seminarium pt. „Bydgoskie nieznane oblicza wojny 1939-1945” (prelekcje: prof. dr hab. Albert Kotowski – „Co kryje grób z II wojny światowej na cmentarzu bydgoskiej parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa?”; ks. dr Paweł Hoppe – „Wojenne losy bydgoskiej rodziny Rabczewskich”; dr Mateusz Maleszka – „Niemiecki obóz przesiedleńczy w Smukale”; ks. dr Wacław Umiński CM – „Wojenne losy księży misjonarzy św. Wincentego a Paulo związanych z Bydgoszczą”; Edward Małachowski – „Lotnicy i cichociemni z bydgoskich gimnazjów w II wojnie światowej”). 
 
Seminarium prowadzi red. Michał Jędryka
 
   ● Godz. 14-15. Przerwa obiadowa
 
   ● Godz. 15.30-17.30. XIV Bydgoska Droga Krzyżowa organizacji i stowarzyszeń katolickich Diecezji Bydgoskiej (Drogę Krzyżową prowadzi JE. ks. bp Krzysztof Włodarczyk, rozważania przygotowuje  Akcja Katolicka Diecezji Bydgoskiej).  Apel Pamięci przy Stacji XII z udziałem Orkiestry Młodzieżowej z Koronowa.  
W godzinach 15-17, przy kościele Matki Boskiej Królowej Męczenników działają stoiska z książkami o bydgoskiej tematyce odpowiadającej wydarzeniu rocznicowemu.  Pod dachem bazyliki eksponowana jest wystawa IPN – „Zbrodnia Pomorska 1939”. 
   ● Godz. 18. Msza św. odpustowa w bazylice Matki Bożej Królowej Męczenników pod przewodnictwem ks. bp. Krzysztofa Włodarczyka.  
 
KATEDRA   BYDGOSKA
DNI MODLITW PRZED ODPUSTEM KU CZCI MATKI BOŻEJ PIĘKNEJ MIŁOŚCI
 
Program:
 
Sobota – 31 sierpnia:
godz. 10.00 – rocznica konsekracji katedry, modlitwa katechetów – Msza św. pod przewodnictwem biskupa ordynariusza 
 
Niedziela – 1 września:
godz. 12.30 – Caritas Diecezji Bydgoskiej 
 
Poniedziałek – 2 września:
godz. 12.00 – Apostolstwo Dobrej Śmierci
godz. 17.00 – Wspólnoty różańcowe
 
Wtorek – 3 września:
godz. 18.00 – wspólnoty charyzmatyczne
 
Środa – 4 września:
godz. 19.00 – Neokatechumenat
 
Czwartek – 5 września:
godz. 12.00 – Kapłani – Jubilaci, Stowarzyszenie Wspierania Powołań
 
Piątek – 6 września:
Całodzienna adoracja Najświętszego Sakramentu
 
Sobota – 7 września:
godz. 11.30 – Świecki Zakon Karmelitański 
godz. 13.30 – Ruch Światło-Życie
godz. 18.00 – Franciszkański Zakon Świeckich
godz. 19.30 – Nieszpory Kapłańskie
 
Niedziela – 8 września – DZIEŃ ODPUSTU W SANKTUARIUM MB PIĘKNEJ MIŁOŚCI:
godz. 12.30 – Suma odpustowa pod przewodnictwem bp. Krzysztofa Włodarczyka, ordynariusza diecezji bydgoskiej
 
Pozostałe Msze św. o godzinach: 9.00, 11.00, 18.00.
Msze św. sprawowane będą w Katedrze św. Marcina i Mikołaja w Bydgoszczy.
 
 
Ochrona małoletnich
 
Standardy ochrony małoletnich w parafii Matki Boskiej Królowej Męczenników w Bydgoszczy
 
Bezpieczne Zasady Kontaktu
• Wybieraj oficjalne, ogólnodostępne i przygotowane miejsca do spotkań. Sakrament pokuty i pojednania oraz spotkania modlitewne lub duchowe powinny odbywać się tylko w specjalnie do tego wyznaczonych miejscach, takich jak konfesjonał, kaplica lub biuro parafialne.
• Unikaj przebywania z dorosłym w odizolowanych warunkach.
• Nie przebywaj w parafialnych pomieszczeniach mieszkalnych bez opieki rodzica lub opiekuna prawnego.
• Pozostawaj zawsze pod opieką osoby dorosłej.
• Nie bądź pod wyłączną opieką innego dziecka.
• Nie podróżuj prywatnymi samochodami bez zgody rodziców lub opiekunów.
• Pamiętaj, że stosowanie przemocy fizycznej i psychicznej wobec Ciebie jest zakazane.
Bezpieczne wyjazdy i spotkania
Organizacja spotkań:
• Twoi rodzice zawsze muszą wiedzieć, kiedy będą spotkania.
• Rodzice muszą zawsze wyrazić pisemną zgodę na Twój udział.
• Twoi rodzice muszą poznać określone zasady odbioru i komunikacji elektronicznej.
• Podczas wyjazdu rodzice lub opiekunowie mają prawo do kontaktu z Tobą lub opiekunem.
Bezpieczny kontakt w środowisku cyfrowym
Korzystanie z komunikatorów i e-maili:
• Pamiętaj, że nie jesteś anonimowy. Uważaj, co piszesz w internecie.
• Dorośli nie powinni wysyłać Ci wiadomości po godzinie 21:00. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy wiadomość jest wysyłana do całej grupy i rodzice lub opiekunowie wyrazili na to zgodę.
Bezpieczny dostęp do Internetu:
• Parafie, które udostępniają Internet, muszą stosować środki bezpieczeństwa, które blokują dostęp do nieodpowiednich treści.
• Dzięki tym zabezpieczeniom, korzystanie Internetu będzie dla Ciebie bezpieczne i odpowiednie do Twojego wieku.
Pamiętajcie!
Bezpieczeństwo: 
• Wasze bezpieczeństwo jest najważniejsze. Zawsze informujcie rodziców lub opiekunów, gdzie się znajdujecie i co robicie.
• Szacunek: W każdej sytuacji pamiętajcie o szacunku dla siebie nawzajem i dla osób starszych.
• Zaufanie: Jeśli coś Was niepokoi, zawsze możecie porozmawiać z rodzicami, opiekunami lub duchownym, któremu ufacie.
Poniżej znajdziesz wykaz numerów telefonów, pod którymi znajdziesz wsparcie
• 800 70 2222 – wsparcie w kryzysie psychicznym, bezpłatnie, całodobowo, 7 dni w tygodniu
• 116 123 – wsparcie w kryzysie emocjonalnym, bezpłatnie, całodobowo, 7 dni w tygodniu
• 22 594 91 00 – wsparcie w depresji, bezpłatnie, środy i czwartki w godz. 17.00-19.00
• 800 108 108 – wsparcie dla osób w żałobie i po stracie, bezpłatnie, w dni powszednie w godz. 14.00-20.00
• 112 – numer alarmowy, bezpłatnie, całodobowo, 7 dni w tygodniu
 
Koordynator ds. ochrony małoletnich przed krzywdzeniem w Parafii: Jolanta Arciszewska e-mail: j.arciszewska@nomatronik.pl

Szczegółowo opisane standardy ochrony małoletnich zatwierdzone dla naszej parafii znajdują się w poniższym pliku do pobrania: standardy ochrony dzieci

 

 

 

Modlitwa za Diecezję Bydgoską

Boże, Ojcze Wszechmogący,
dziękujemy Ci za nasz bydgoski Kościół. 
Dziękujemy za wszystkich, 
którzy Go tworzą.
Za każdą wspólnotę parafialną,
każdy klasztor i dom zakonny,
za każde diecezjalne dzieło.
Spójrz łaskawie na:
ojców, matki, młodzież i dzieci,
ludzi chorych i zagubionych,
osoby samotne i tych, którzy utracili wiarę. 
Wylewaj Ducha Świętego na duchowieństwo, 
osoby życia konsekrowanego i wiernych świeckich,
aby sprostali swojemu powołaniu i swojej posłudze. 
Daj nam liczne i dobre powołania
kapłańskie, zakonne i apostolskie.
Umacniaj naszą wiarę,
wlewaj nadzieję i ucz pas kochać,
byśmy z odwagą i ufnością
każdego dnia świadczyli o Ewangelii. 
Maryjo, Matko Pięknej Miłości,
błogosławiony Biskupie Michale
módlcie się za nami.