Parafia Matki Boskiej Królowej Męczenników w Bydgoszczy
MENU

Strona główna

  Varia

 
 
 

 

 
WYSZUKIWARKA
 
 

admin:    wojczak@plusnet.pl
Gadu-Gadu - statusgadu-gadu
 

ORDYNARIUSZ
  Dodano 2009-12-14

Biskup Diecezji

JAN TYRAWA

         Członek Rady Episkopatu Polski ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kulturalnego, ds. Środków Społecznego Przekazu, Przedstawiciel Episkopatu Polski dla kontaktów z Konferencją Episkopatu Austrii, Asystent Konferencji Episkopatu ds. Radia i Telewizji Niepokalanów, Członek Rady Programowej KAI, Członek Rady Nadzorczej Fundacji "Opoka", prepozyt Kapituły Archikatedralnej, doktor teologii.

          Ordynariusz nowej diecezji bydgoskiej bp Jan Tyrawa urodził się i wychował na Dolnym Śląsku (Kuźnice Świdnickie k. Wałbrzycha, obecnie Boguszów-Gorce), wyświęcony na kapłana 26 maja 1973 r. był księdzem archidiecezji wrocławskiej, mianowany biskupem 24 września 1988 r., konsekrowany 5 listopada 1988 r. był biskupem pomocniczym. W Bydgoszczy mieszkał tylko przez kilka tygodni, kiedy jako kleryk był w wojsku.

          W rozmowie z KAI wspomina, że został wzięty do armii w 1967 r., na drugim roku seminarium razem z 20 kolegami. "W kamaszach" spędził - doskonale pamięta - 725 dni. Jednostka przyszłego biskupa mieściła się w Szczecinie, ale kilka razy wyjeżdżał na 2-3 tygodnie na poligon w okolice Bydgoszczy. Pasjonuje się komputerami i jako jedyny członek polskiego Episkopatu posługuje się podpisem elektronicznym.

          Bp Tyrawa spodziewa się dużej odmiany na nowej placówce. - W okolicach Bydgoszczy ludzie od pokoleń mieszkają w tych samych wsiach, a niekiedy nawet tych samych domach. Na pewno są lepiej związani z tradycją, także religijną - podkreśla. We Wrocławiu jest zupełnie inaczej: najstarsze tradycje sięgają II wojny światowej, a Kościół był przez całe dziesięciolecia jedyną instytucją, która integrowała społeczność. - Religijność jest tam zupełnie inna: wykorzeniona - opowiada.

          Biskup powiedział KAI, że na terenie jego nowej diecezji działa wiele stowarzyszeń i ruchów, bardzo aktywne są rady duszpasterskie, istnieje katecheza dorosłych. Wyraził radość z tej aktywności duszpasterzy i świeckich, i zapowiedział, że działania te będzie wspierał. Tym bardziej, że jako biskup pomocniczy archidiecezji wrocławskiej dużo pracował ze świeckimi i młodzieżą. Interesował się życiem akademickim, które - jak mówi - jest we Wrocławiu bardzo żywe. Często uczestniczył w spotkaniach dyskusyjnych, np. 20 lutego prowadził spotkanie na temat czarnych dziur w kosmosie. Do jego obowiązków należało też organizowanie pracy księży (planował przenosiny wikariuszy z parafii do parafii) i wydawanie roczników diecezjalnych.

          Bp Tyrawa ma 56 lat (urodził się 4 listopada 1948 r.). Pasjonuje się komputerami i informatyką. Jako jeden z pierwszych biskupów w Polsce miał komputer, na którym sam tworzy bazy danych, np. do swojej biblioteki. Jego adres internetowy był do tej pory powszechnie dostępny i wiele spraw kurialnych można było załatwić droga mailową. Dzisiaj jako pierwszy w Episkopacie posługuje się podpisem elektronicznym. Bp Tyrawa przyznaje też, że bardzo lubi szybką jazdę samochodem.

         Jego zawołanie biskupie to "Crux ave spes unice" ("Witaj krzyżu, jedyna nadziejo"). - To odsłania jądro chrześcijaństwa i istotę nadziei - tłumaczy wybór w rozmowie z KAI. - Krzyż, widziany zawsze w horyzoncie zmartwychwstania, jest obietnicą, że zło i cierpienie muszą przegrać - mówi bp Tyrawa.
     PARAFIA  MATKI  BOSKIEJ  KRÓLOWEJ  MĘCZENNIKÓW