Parafia Matki Boskiej Królowej Męczenników w Bydgoszczy
MENU

Strona główna

  Varia

 

 

 
WYSZUKIWARKA
 
 

admin:    wojczak@plusnet.pl
Gadu-Gadu - statusgadu-gadu
 

RACHUNEK_SUMIENIA
  Dodano 2015-05-13

POSTANOWIENIE
POPRAWY

CZYLI DECYZJA NA ZMIANĘ W MOIM ŻYCIU: 
UCZYŃ MNIE CHOĆBY JEDNYM Z NAJEMNIKÓW

 

W spowiedzi jest również wątek przypominający kierownictwo duchowe. Ksiądz, który w imieniu Chrystusa przyjmuje wyznanie, ma możliwość modyfikowania ludzkiej drogi. Dzieje się to wtedy, kiedy człowiek spełnia trzeci warunek dobrej spowiedzi postanowienie poprawy

   Widzę wielkie niebezpieczeństwo w próbach „ręcznego kierowania” penitentem; mówienia co ma robić, czego nie robić i rozstrzygania jego dylematów. Mówię to również z własnego doświadczenia, bo mnie samemu się takie próby zdarzały. I widziałem, jak moje rady bywają nietrafione, jak na ogół źle owocowały. Bo albo ktoś się uzależniał od moich rad i robił tylko to, co mu powiedziałem, a w innych sprawach czuł się zagubiony i niepewny, albo moje sugestie czy rady odbierał jako coś zewnętrznego, co jego nie dotyczy.

    Jest taka zasada w teorii komunikacji, która mówi, że jeżeli komuś doradzamy, to druga osoba zawsze ma świadczenie, że nie do końca została zrozumiana, że porada jaką otrzymała jest gdzieś obok jej problemu. Każdy człowiek jest kimś wyjątkowym i tajemniczym, nie da się dokładnie trafić w prawdę jego sytuacji. Dlatego wskazówka kierowana do niego może być przyjmowana jako coś, co nie w pełni odpowiada jego aspiracjom. Po jej otrzymaniu może się czuć jeszcze bardziej zagubiony niż przedtem.


czas na zmianę

Czym w takim razie jest postanowienie poprawy? Jest decyzją na zmianę. W Ewangelii czytamy: Zabiorę się i pój de do mego ojca i po wiem mu: (-) już nie jestem godzien nazywać się twoim synem; uczyń

mnie choćby jednym z najemników.  Syn zdecydował się na taką v zmianę w życiu. Oczywiście ojciec nie zgodził się na takie rozwiązanie, przywrócił mu synostwo, dał suknię, pierścień, wyprawił ucztę. Ale ważne jest to, że syn miał jakiś plan, kiedy szedł w stronę domu ojca. Ten plan ukonkretnił jego działania. Zawsze dobrze jest mieć konkretne propozycje.

    Na przykład komuś się wydaje, że jego modlitwa przez ostatnich pięć lat była zupełnie beznadziejna i bezużyteczna, bo była całkowicie nie skupiona. Przychodzi i mówi: „Chciałbym w nią wprowadzić na końcu słowa Chwała Ojcu i Synowi i Duchowi Świętemu”. Pytam, dlaczego chciałbyś to zrobić? „Bo wreszcie chcę ruszyć w jakąś stronę”. A gdybyś zamiast dorzucania kolejnej formuły zechciał chwilę zamilknąć i posłuchać przez 15 sekund, co w tobie ta modlitwa, która wydaje ci się całkowicie bezużyteczna, pozostawiła? Sprawdź, co Bóg powie do ciebie przez te 15 sekund milczenia o twojej bezużytecznej modlitwie.

    Czasami człowiek wielką wagę przywiązuje do skupienia w modlitwie. Zamyka oczy, marszczy czoło, prostuje swoją sylwetkę, żeby skupić się jeszcze bardziej. I cała modlitwa schodzi mu na próbach skupienia. Są inne rodzaje skupienia. Czasami warto „zrezygnować” ze skupienia na rzecz miłości, a okaże się, że to miłość była tym skupieniem, którego człowiek poszukiwał.
Ksiądz może podczas spowiedzi wspomóc konkretne próby wprowadzenia zmian w nasze życie.
Dlatego warto mieć jakąś sugestię zmiany w odpowiedzi na grzech, który udało nam się odkryć
.

   Postanowienie poprawy decyduje czasem o owocności spowiedzi, o tym, że idąc dalej przez życie będziemy lepiej sobie radzić w tych sytuacjach, które powodowały grzechy. Postanowienie poprawy jest też dalszym ciągiem działania owego pozaracjonalnego elementu w moim sumieniu - światła Ducha Świętego. Czasami wystarczy 15 sekund zastanowienia, żeby dać Panu Bogu szansę i usłyszeć, co do mnie mówi.

     PARAFIA  MATKI  BOSKIEJ  KRÓLOWEJ  MĘCZENNIKÓW