214
Aleksander VI
(Rodrigo de Borja Doms)
1492-1503
Rodrigo de Borja y Doms
11 sierpnia 1492 – 18 sierpnia 1503
HISZPANIN
Rodrigo de Borja y Doms urodził się 1 stycznia 1431 r. w Játiva, koło Walencji. Był siostrzeńcem papieża Kaliksta III, który mianował go w lutym 1456 r. kardynałem-diakonem i legatem w Marchii Ankony, następnie biskupem Walencji. W 1457 r. został wicekanclerzem Stolicy Apostolskiej.
Biskup Rodrigo de Borja y Doms prowadził świecki tryb życia. Rodrigo de Borja jako najbogatszy kardynał swoich czasów, kilkakrotnie ubiegał się o godność papieską, po raz pierwszy po śmierci papieża Sykstusa IV, powtórnie po śmierci Innocentego VIII, wtedy to, kardynałowie zebrani na konklawe wybrali go na papieża, koronowany przyjął imię Aleksander VI.
Papież Aleksander VI dążył do uczynienia z Państwa Kościelnego największego i najsilniejszego państwa w Italii. Zajął się reformą administracji Państwa Kościelnego, zaprowadził porządek w Rzymie, usprawni/ł sądownictwo uważał się za przywódcę całej Italii.
Popierał reformę klasztorów we Francji i w Niemczech. Aleksander VI rozpoczął przebudowę Watykanu i Zamku św. Anioła. Zbudował nową drogę w mieście leonińskim zwana Via Alessandrina. Ufundował narodowy kościół hiszpański S. Maria di Monserrato, a w kościele S. Maria Maggiore ufundował strop kasetonowy.
Aleksander VI odnowił konstytucję papieża Sykstusa IV w sprawie święta Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.
Za pontyfikatu Aleksandra VI nastąpiło odkrycie Ameryki, 12 października 1492 r. przez Krzysztofa Kolumba i podział Nowego Świata pomiędzy władców hiszpańskich i portugalskich.
Za pontyfikatu Aleksandra VI w 1498 r. florencki mnich Girolamo Savonarola (1452-1498) został ekskomunikowany, powieszony i ciało jego spalono na stosie za krytykę dworu papieskiego i nawoływanie do zwołania soboru dla osądzenia papieża.
Papież Aleksander VI w 1493 r. mianował kardynałem – prezbiterem Fryderyka Jagiellończyka.
Aleksander VI zmarł w Rzymie i został pochowany w kościele S. Maria di Monserrato.