212
Sykstus IV
(Francesco
della Rovere)
1471-1484
Francesco della Rovere
9 sierpnia 1471 - 12 sierpnia 1484
ITALCZYK
Francesco della Rovere urodził się 21 lipca 1414 r. w Celle, w liguryjskiej rodzinie szlacheckiej. Był zakonnikiem franciszkańskim, przez pewien czas był prowincjonałem w Ligurii, a 19 maja 1464 r. został wybrany generałem franciszkanów. Papież Paweł II mianował go kardynałem S. Pietro in Vincoli 18 września 1467 r.
Po śmierci Pawła II, kardynałowie zebrani na konklawe wybrali na papieża Francesco della Rovere, koronowany przyjął imię Sykstus IV.
Papież Sykstus IV uprawiał politykę dążącą do uczynienia z Państwa Kościelnego, monarchii świeckiej rządzącej przez kardynałów spokrewnionych z papieżem.
Sykstus IV uwikłany w intrygi rodzinne, był nie tylko papieżem, ale i księciem renesansu, mecenasem nauki i sztuki, przemieniając średniowieczny Rzym w miasto przepychu. Zbudował Ponte Sisto i wielki szpital S. Spirito, ufundował kościoły S. Maria del Poplo i S. Maria della Pace, oraz oratorium na Watykanie, zwane od jego imienia Kaplicą Sykstyńską. Sprowadził do Rzymu największych mistrzów epoki malarstwa, rzeźby i muzyki. Ugruntował działalność watykańskiego archiwum i biblioteki.
W 1476 r. konstytucją Cum praeexcelsa, papież Sykstus IV ustanowił 8 grudnia święto Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny z własną mszą i oficjum. W 1482 r. papież kanonizował franciszkańskiego teologa Bonawenturę (zm. 1274 r.).
Sykstus IV utworzył Gwardię Szwajcarską, która została oficjalnie ukonstytuowana przez papieża Juliusza II. Uniformy gwardzistów zaprojektował Michał Anioł.
1 listopada 1478 r. papież Sykstus IV ustanowił inkwizycję hiszpańską, a w 1483 r. zatwierdził na stanowisku wielkiego inkwizytora Tomasza Torgumeda (1420-1498). Sykstus IV mianował na kardynałów między innymi swojego bratanka Guliano della Rovere – późniejszego papieża Juliusza II.
Sykstus IV zmarł w Rzymie i został pochowany w grotach watykańskich w bazylice św. Piotra.