96
768-772
7 sierpnia 768 – 24 stycznia 772
SYCYLIJCZYK
Stefan, urodził się około 720 r. Za pontyfikatu Zachariasza pracował w kancelarii papieskiej. Był kapłanem przy kościele S. Cecilia na Zatybrzu, gdy jako kandydat Krzysztofa, prymiceriusza notariuszów Kościoła rzymskiego został wybrany na papieża. Stefan został wybrany na papieża zgodnie z prawem kanonicznym i konsekrowany.
Stefan IV nawiązał kontakt z Pepinem III – królem Franków prosząc go o przysłanie do Rzymu biskupów francuskich, by wspólnie odbyć synod na Lateranie. Synod zebrał się 12 kwietnia 769 r., potwierdził wyrok skazujący Konstantyna II na dożywotnią pokutę w klasztorze, anulował jego zarządzenia administracyjne i konsekracje. Synod powziął decyzje postanawiając, że na papieża mogą być wybrani tylko kardynałowie – prezbiterzy. Kandydatami mogli być kapłani i diakoni wybierani przez duchownych, świeccy nie mogą być wybierani.
Laikat mógł jedynie potwierdzić dokonany wybór i złożyć podpisy na dekrecie wyborczym. Synod potępił również wschodni synod w pałacu Hiereia (754 r.) i zatwierdził tradycyjny kult obrazów. Papież Stefan IV uwikłany w intrygi polityczne uległ żądaniu Dezyderiusza króla Longobardów i szambelana papieskiego Pawła Afiarty pozbawił Krzysztofa prymiceriusza notariuszów i jego syna urzędów i życia.
Stefan IV zmarł w Rzymie i został pochowany w bazylice św. Piotra.