Parafia Matki Boskiej Królowej Męczenników w Bydgoszczy
MENU

Strona główna

  Varia

 

fot.: Mieczysław Pawłowski

 

fot.: Mieczysław Pawłowski

 

fot.: Mieczysław Pawłowski

 

fot.: Mieczysław Pawłowsk

 

fot.: Mieczysław Pawłowski

 

fot.: Mieczysław Pawłowski

 

fot.: Mieczysław Pawłowski

 

fot.: Mieczysław Pawłowski

 

fot.: Mieczysław Pawłowski

 

fot.: Mieczysław Pawłowski

 
 

admin:    wojczak@plusnet.pl
Gadu-Gadu - statusgadu-gadu

 

 

ARTYKUŁ

Mieczysław Pawłowski Dodano 2005-08-26
DROGA KRZYŻOWA
 

Misericordias Domini

Po raz XXII zorganizowana została jesienna Droga krzyżowa w Dolinę Śmierci, którą organizatorzy prowadzą zawsze w pierwszą niedzielę po uroczystości Wszystkich Świętych.

fot.: Mieczysław Pawłowski

W tym roku było to w niedzielne popołudnie 7 listopada. O godzinie 15.15, z kościoła pw. Matki Bożej Królowej Męczenników, wyruszyła z kapłanami kilkusetosobowa grupa wiernych. Niesiono na ramionach duży krzyż, który stawiano przy poszczególnych stacjach Drogi krzyżowej (naznaczonych małymi drewnianymi krzyżami). Idący za krzyżem, trzymając w rękach zapalone znicze, wsłuchiwali się w słowa rozważań.

Pierwszy przystanek Drogi wyznaczał krzyż - stacja rozpoczętej w tym roku budowy Golgoty XX wieku, uroczyście poświęcony 9 października br. przez ks. bpa Jana Tyrawę (autorem Golgoty XX wieku jest Jacek Kucaba rzeźbiarz z Tarnowa). Następne stacje prowadziły przez Dolinę Śmierci i po zatoczeniu pętli kierowały do kościoła, z którego wyruszono.

 Kiedy wchodzono ponownie w mury kościoła mijała godzina 17.00.W Drodze krzyżowej brali udział: ks. proboszcz parafii pw. MB Królowej Męczenników Jan Andrzejczak, ks. proboszcz parafii pw. Mateusza Edmund Sikorski, duszpasterz akademicki DA „Martyria” ks. Krzysztof Buchholz, a celebracji przewodniczył duszpasterz DA „Stryszek” ks. Krzysztof Wrześniak CM.

W tym roku rozważanie Misterium Drogi przygotowane było przez najstarsze bydgoskie duszpasterstwo akademickie DA „Stryszek”. We wstępie do Drogi krzyżowej napisano. „Chrystus nie przestał umierać. Ludzie co dzień wokół nas cierpią i umierają, a pod ich postacią Chrystus ofiaruje się swemu Ojcu dla zbawienia świata. Droga krzyżowa jest także drogą życia; prawdziwy chrześcijanin nie może o tym zapomnieć.”

Od strony organizacyjnej (nagłośnienie, oprawa muzyczna, zabezpieczenie trasy itp.) pomagały osoby z DA „Martyria” i Parafialnej Straży Marszałkowskiej.

Na zakończenie tej notatki krótka refleksja. Po drodze migotały niesione znicze, ustawiane później w różnych miejscach tej szczególnej bydgoskiej nekropolii. Szara listopadowa pogoda podkreślała nastrój odbywanej drogi. Zmieniali się niosący krzyż. Na Drodze niesione były jeszcze takie mniejsze krzyże, które wcześniej wyznaczały miejsca symbolicznych stacji. Tych mniejszych krzyży, widocznych z daleka nad głowami uczestników nabożeństwa, przybywało. Zbliżając się ponownie do kościoła parafialnego i niosąc krzyże z symbolicznych stacji podkreślano jakby tę myśl, którą napisali studenci we wstępie do rozważań, że „Droga krzyżowa to droga życia”. Echo nadchodzącego wieczora daleko niosło w ludzkie osiedla: Szybowników, Bohaterów i Przylesia słowa rozważań i śpiewów. Misericordias Domini in aetrnum cantabo (O miłosierdziu Pana, zawsze będę śpiewać).                                  
 

     PARAFIA  MATKI  BOSKIEJ  KRÓLOWEJ  MĘCZENNIKÓW